üstadın kabri şerifleri neden gizlidir?

• Konbuyu başlatan nergiz
  • Başlangıç tarihi
N

nergiz

Misafir
Üstad bir gün ‘Benim kabrimi gayet gizli bir yerde, bir iki talebemden başka hiç kimse bilmemek lâzım geliyor. Bunu vasiyet ediyorum. Çünkü dünyada sohbetten beni men eden bir hakikat, elbette vefatımdan sonra da hakikat bu surette beni mecbur ediyor.’ diyor.

Bunun üzerine Zübeyir Ağabeyle Ceylân Ağabey sordular: ‘Kabri ziyarete gelenler, fatiha okur, hayır kazanır. Acaba siz ne hikmete binaen kabrinizi ziyaret etmeyi men ediyorsunuz?’ Üstad da cevaben şöyle dedi:

‘Bu dehşetli zamanda, eski zamanlardaki firavunların dünyevî şan ve şeref arzusuyla heykeller ve resimler ve mumyalarla nazar-ı beşeri kendilerine çevirmeleri gibi, bu zamanda enaniyet ve benliğin verdiği gafletle heykeller ve resimler ve gazetelerle nazarları tamamen kendilerine çevirmeleri ve uhrevî istikbalden ziyade dünyevî istikbali hayal edinmiş olmaları ile eski zamada lillah için ziyarete mukabil, ehl-i dünya kısmen bu hakikate muhalif olarak mevtanın dünyevî şan ve şerefine ziyade ehemmiyet verir, öyle ziyaret ediyorlar. Ben de Risale-i Nur’daki azamî ihlası kırmamak için o ihlasın sırriyle, kabrimi bildirmemeyi vasiyet ediyorum. Hem şarkta, hem garpta, her kim olursa olsun okudukları fatihalar o ruha gider.’

Üstad ayrıca, ‘Hz.Ali’nin kabri nasıl gizli ise, benim de kabrim öyle gizli olsun’ demişti

tuncerr

Active member
üstad benimle görüşmek isteyen Risale-i nur'u okusun diyor. Bizlerde inş. nurları okumaya devam edelim. Üstadımızın mezarının nerde olduğu önemli değil, çünkü o gönüllerde . Mübarek ruhuna bi fatiha okuyalım kardeşler...