Üstad neden sakal bırakmamış?

diyarsiz

Yeni Üye
selamun aleykum dostlar ben yeni araniza katildim latin amerika da bir yerde yasamaktayim ve bediuzzaman hocamizi duyardim ama yeni firsat buldum arastirmaya dunya mesgalelerinden dolayi

insallah islam hakkinda bilmedigim bir cok seyde bana yardimci olur eserleri hocamizin
ama kafama takilan bir tek soru var sadece
``` hakkinda cok fazla hadis`i serifler olmasina ragmen ve peygamberimizin uzerinde cok durdugu sunnetlerinden biri olan sakal sunnetini neden hocamizda hic gormuyorum yani sunnetlerin en onemlisi olan bir i olan sakal neden hic bediuzzaman hocamizda mevcut deil ?
amacim sadece kafamdaki soruyu ortadan kaldirmak yanlis dusunuyoda olabilirim lutfen benim bu dusuncemi duzeltin !

`````````````````````````````````````
"Bıyığı iyice kısaltınız, sakalı uzatınız. Bıyığı iyice kısaltınız, sakalı uzatınız böylece yahudilere benzemeyiniz

ALLAH'a ortak koşanlara muhalefet ediniz, sakalı bol bırakınız bıyığı kısaltınız." (Hadis Şeriflerin kaynağı: Buhari K. Libas BI'fail-lihâ C. Sağir 1/13)

Bıyığı kısaltmayan bizden değildir. (Tirmizi K. Edeb B.16 Hn 2762)
Bıyıklarınızı kısaltınız İsrailoğulları bıyıklarını kısaltmadıkları için (bazı) kadınları zina ettiler. C.Sağir 2/87 Levmiûl-Ukul 3/562

Kisra'nın elçileri, Efendimizi (SAV) yemen'e götürmek için ve kisranın tehditlerini içeren bir mesajla huzura çıktıklarında. Efendimiz (SAV) bu iki kişinin bıyıklarını uzatıp ,sakallarını kısalttıklarını gördü ve onlara bakmak istemedi ve buyurdu: "Yazıklar olsun size! Bunu size kim emretti?" Onlar "Rabbimiz (kisra) emretti" deyince, Efendimiz(SAV) :"Lakin benim Rabbim bana sakalımı uzatıp bıyığımı kısaltmamı emretti." Buyurdular. İbni Kesir, Ebu Nuaym, İbnül Cevzi

Mecusilerden sakalını kazımış bıyığını uzatmış bir adam Efendimiz'in (SAV) huzuruna geldiğinde, Efendimiz (SAV) sordular: "Bu ne haldir?", o kişi "Bizim dinimizde böyledir" diye cevap verince "Lakin bizim dinimizde, bıyık kısaltılıp, sakal uzatılır" buyurdu. İbni Ebi Şeybe, Süyuti, Dürül Mensur

"On şey fıtrattandır: Bıyığı kısaltmak, sakalı uzatmak,misvak kullanmak,buruna su çekmek, tırnak kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak,kasıkları traş etmek, su ile taharetlenmek

"Bıyıkları son derece kesin (makasla) , sakalları bırakın" Buhari, Libas:63

"Bıyıkları kesin,sakalları salın, Mecusilere (ateşperest) muhalefetedin" Müslim, Taharet:16

"Bıyıkları kesin, sakalları bırakın, yahudilere benzemeyin" Tahavi Meânil-âsâr:4/230 , Ali el müttaki, Kenzül Ummal

"Erkekleri sakallarıyla, kadınları saç örgüleriyle süsleyen ALLAH'ı C.C. tesbih ederim" el Acluni,Keşfu'l-Hafa:1447

"Halik'e (Yaratıcıya) isyan hususunda, hiçbir mahlukata itaat yoktur." İbni Ebi Şeybe

"Sünnetimden dönen benden değildir." Buhari, Müslim

"Bıyığı almak dindendir." Beyhaki, Şuabul İman:6452

"Bıyığını uzatanın ALLAH-u Teâlâ duasını kabul etmez" Deylemi, Müsned'i Firdevs:5648

"Bıyığını kısaltan bir adam gördüğünüzde, işte o sizin en hayırlılarınızdandır. Bıyığını uzatan bir adam gördüğünüzde, o da sizin en şerlilerinizdendir."

Deylemi, Ahkamul Mezahib fi etvaril Liha veşşevarib:90

"On haslet vardır ki Lut kavmi onlar sebebiyle helak oldular. Benim ümmetimde onlara bir huy ilave edecektir. Erkeklerin birbirleriyle livata etmesi, çamurdan yapılmış küçük yuvarlak cisimleri atmak, sapan atmak, güvercin uçurtmak, def çalmak, içki içmek, sakal kesmek,bıyığı uzatmak, ıslık çalmak, alkış yapmak ve ipek giymektir.

Ümmetimin bunlara ilave edeceği bir haslet ise, kadınların birbirleriyle ilişki kurmalarıdır." Ali el Muttaki, Kenzül Ummal,13014

Hanefi Mezhebine göre sakalı traş etmenin hükmü "HARAM" dır. Şafii mezhebinde Tahrimen mekruh (harama yakın) denilse de imam Şafii'nin "Ümm" isimli eserinde haramlığına fetva verdiği bildirilmiştir. Ayrıca Maliki ve Hanbeli mezheblerinde haram olduğu bildirilmiştir.

(İmam-ı Azam Ebû Hanefi'nin hükmü için "Mezahib-u Erbaa ve Dürrül Muhtar" ) (Harama helal diyen , helal'e haram diyen kafir olur. Resulullah'ın Emirlerini ve Sünnetini inkar etmenin tehlikeleri için yukarıdaki ayetleri okuyunuz.)

Bazı melekler aralarında yemin ederken "Ademoğlunun yüzünü sakal ile ziynetlendiren ALLAH'a C.C. yemin olsun" derler.

Sakal hilkatin tamamındandır . "Hilkatte dilediğini ziyade eder" 35- Fâtır: 1 Ayeti Kerimesinde murâd sakaldır denilmektedir. (Garibut Te'vil)

İbrahim b. Edhem duaların kabul edilmemesindeki sekiz sebepten biri olarak şunu göstermiştir; "Peygamberi SAV sevdiğinizi iddia ettiniz fakat sünneti ile amel etmediniz".

Bir rivayete göre mevta kabire indirildiğinde Münker ve Nekir melekleri sorguya geldiğinde kimin ümmeti olduğunu soracak ölü "Hz Muhammed SAV in ümmeti olduğunu söyleyecek" Meleklerde benzemiyorsun diye inanmayacaklar ve mevta zorlu bir sorguya çekilecektir. Bu melekleri ikna etmekte insanları ikna etmeye benzememektedir.

Sakalı traş eden "FISK" ve "HARAM" işlemektedir. Ümmetin sünneti terketmesi arkasından farzları terketmeyi getirmiştir. Farzları terketmenin ardından ise dinin terkinin gelmesinden korkulur.

Sakala buğz etmek (kin gütmek) çok tehlikelidir. Buğzettiğiniz sakalın sahibi bunu Resulullah'ın emrini yerine getirmek için bırakmıştır. Sakala kin gütmenin sonucu; Sünnet olan sakala kin güden dolayısıyla Sünnetin sahibine yani farkına bile varmadan Resulullah 'a SAV kin gütmüş olur (Bu Kur'an'a buğzeden kişinin direk ALLAH'a C.C. buğzetmesi gibidir.) .

Ahirette şefaatten mahrum kalabileceği gibi, Ümmetin içindeki cennetlik olduğu bildirilmiş Fırka-i Naciyeden (Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat) irtihal etmiş olur.

Peygamberimizin (SAV) Ashabının ve Sahabelerinin (RA) içersinde sakal traş eden bir tek erkek yoktur.

Ayrıca "Tabiîn" denilen ve Peygamberimizin (SAV) Ashabını (RA) gören mü'min erkeklerden de sakalını traş eden bir tek kişinin haberi ulaşmamıştır.

Peygamberimiz (SAV) kafirlere benzemeyi menetmiştir. ("Kim bir kavme benzerse onlardandır" buyurdular. Ebû Davud,Ahmed İbni Hanbel)Kalpteki muhabbet, zahirde benzemeyi gerektirdiği gibi görünüşte benzemekte kalbe bir nevi dostluk ve sevgi getirir.

Bazıları sakalsız bazı alimleri delil gösterirler, oysaki Peygamberinin (SAV) sünnetine uymayanın ameli şeriat'ı garrâ'da nasıl huccet (delil) olabilir.

"İslam şekil dinimi" diye de soru soranların ise,Mekke'de bütün hacıların neden ihrama büründüklerini açıklaması gerekir.

Temizlik imandandır ben temizlik için traş oluyorum diyen, Efendimiz'in (SAV)sakal bırakma emriyle alay etme, haramı temizlik ve vacibi pislik saydığından küfür tehlikesine düşmüştür.

Sakalı kesip bıyıkları uzatmak kimlerin adeti idi: Kisra âli (acem hükümdarının hane halkı), acem mecusileri (ateşperestler), lut Kavmi,Hind yahudileri, kendilerini kadınlara benzetenleri, eşcinsellerin, yahudi ve hristiyanların, şii ve Alevilerin , v.s.

Sakal için hanımdan izin almak kesinlikle gerekmemektedir. Hanım razı olmasa da bırakmak mecburiyetindedir. Ayette "Erkekler kadınlar üzerine ziyadesiyle hakimdirler". Erkek hanımına saçını traş etmesini emretse kadının itaat etmesi gerekmez(Erkeğin sakalı kesmesi menedildiği gibi kadınında saçlarını traş etmesi menedilmiştir zira erkeğin sakalı ve kadının saçı fıtrattandır, kesilmesi fıtrata müdahaledir. ). (Ayrıca İslâmda çok mukaddes olan anne ve baba dahi sakalı kesmeni emretse hükmen sakalı kesemezsin , (ALLAH C.C. ve Resulünün SAV hakkı anne ve babadan üstündür.)

Allah emanet olun

T

Tarihci19

Misafir
diyarsız kardeşim hoşgelmişsiniz..İnşallah üyeliğiniz hayırlı olur.. sorunuz için şunları okumanızı tavsiye ederim::

Sakal farz değildir,, iman ve ibadet konula rı haric herşey konjok ture göre değişebilir.. sakal bir kişiyi ilgile ndiren sevabı sadece ona olan bir sünettr,, şayet o kişi büyük bir hizmet i (tebliğ,irşad..(farzı kiyafe dir)) sakallı olmasından dolayı yapamıyor ise şartlar sakalını kesmes ini gerekt iriyor ise (efendimizin sünnetine muhalif olma kastı olmaksızın) kesmel i ve o hizmet ini gercek leştirmelidir.. yani farzı kiyafe olan bir işi yapabi lmek için sünnet terk edileb ilir,,, bunun örnekleri çoktur...

Osmanlı devlet inin devlet anlayışı, devlet Allah ın adını ve hukmle rini dunya üzerinde hakim kılmak ve islamd an bihabe r olan insanl ara islamı götürmek ve islam kanunl arı dahili nde yaşamalarını sağlamak için vardır.. bunu cihad tebliğ iraş ile yapar ki bunlar da farzı kifaye dir,,

osmanlı askerl eri bunu daha kolay yapabi lmek için düşmana galip gelip bu gayele ri gercek leştirebilmek ve farzı kifaye olan bu farzla rı yerine getire bilmek için caiz olmaya n bıyığı iyice uzatıp heybet li görünürler...düşman askeri daha onları gördüklerinde bile bu heybet lerind en korkar lar.. şimdi onca alim onca veli ve şeyhülislamlar bilmiy orlarm ı bıyık caiz değil.. yine kibir göstergesi olan koca kavukl ar yenice rileri n başının ustund eki büyük kavukl ar düşmana heybet li görünmek içindir yabancı devlet lerden gelen elçilere büyük heybet li görünmek içindir devrin velile ri alimle ri bilmiy orlamı kibir göstergesi bu koca kavukl ar caiz değil...

Osmanlı devlet i şeri bir devlet olup İslam hükmlerine göre yönetilirdi kanunu n çıkması için padişahın tek şartı "şer i şerife uyguns a" dır.. şimdi suçsuz insanı öldürmek haram iken neden fatih gibi cennet müjdesine nail olmuş bir padişah ve ondan sonrak ilerin çoğu kardeşlerini katl etmişler?? neden kardeş katli vacipt ir kanunu çıkmış..?

şimdi bir örnek,, Bayezi d padişah olmuş tahta çıkmıştır cem ona itaat etmez ve savaşır defala rca savaşır ve geri cekili r en sonund ada rodos şövalyelerine gider avrupa nın eline düşer ve Bayezi d, cem onların elinde yken avrupa ya yani kefere üzerine sadece bir sefer yapabi lir,, şimdi bu sürec içinde cem in askerl eri müslüman bayezi din askerl eri müslüman bunlar biribi rni kırıyorlar ayrıca devlet avrupa ya yani gayri müslimlere sefer yapamıyor cihad irşad tebliğ bunlar aksıyor milyon larca insanın imana kavuşturulması İslamın genişlemesi önlenmiş oluyor,, ve bunun tek sebebi fatihi n diğer oğlu Cem.. işte bu bir kişi bunca şeye sebeb olup bunca hizmet i engell iyor, işte bu yüzden kardeşler katled iliyor lar,, şimdi dersin izki peki diğer suçsuz gunahsız kardeşler neden katled iliyor ,, devlet adamla rı onlara mektup lar gönderiyor ve padişaha karşı faaliy et yapmal arını teşvik ediyor lar o kardeşte onlara uyup saltan at davacısı oluyor ve yine aynı işler tekrar lanıyor, işte bu yüzden saltan at sorunl arı olup farzı kifaye olan cihad tebliğ irşad aksama sın diye kardeşler katled ilir,, bu konjok turden dolayı gereke n bir iştir,, işte övündüğümüz Osmanlı İmparatorluğu bu şekilde İslamı gunun gerekl erine göre yoruml ayarak ilerle miş ve yükselmiştir.. yavuz sultan selim gibi 7 evliya kudret inde olan padişahların Bayezi d gibi veli padişahların bulund uğu bir devlet tir şayet bu içtihadlar islama ters olmuş olsa idi bu velile r izin vermez lerdi en azından Efendi miz tarafından uyarılırlardıı bunu anlama k zor değil sizde takdir edersi niz..

Yukarıda değindiğim sebebl erden dolayı sakal bırakılmaması icab ediyor sa bırakılmamalıdır ecdadımızdan örnekleri gözler önündedir

diyarsiz

Yeni Üye
selamun aleykum
tarihci kardesim az cok anladim solemek istediklerini .
hocamizin sakal birakmamis olmasini gorevini iyi yapamiyor yada iyi bir alim deil anlaminda dusunmemistim ama .
bildigim kadariyla hocamiz dervis gibi gezer ,surgun edilir , hapsedilir ama yinede yilmaz ilim ogretirdi.
yani sakalini kesmesi gibi bir zorunluluk oldugu bir durum yasadigi donemde oldugu gibi gozukmuyor ama en dogrusunu allah bilir belkide zorunlu olarak kestirdiler yada o donemde oyle gerekiyordu .
ama yinede bir zaman hz.omer bir kaleyi kolay oldugu halde fethedemedigi zaman sebebini arastirdigi zaman ordunun icinde 1 sunneti terkeden askerler oldugunu anlamis ve misvak hazirlatip askerlere dagitmisti ve nihayet zafer onun olmustu .
2.ci bir konuda Allah ciftleri ayirmayin !
ornek :
iman ile ameli
bas ile basortusunu
yuz ile sakali
vb..

Demem o ki kardes ogrenmeye baslarken islami kaynaklarda hocalarimdan karsima cikan said nursi hocamizin sakali birakmamasi ( sebebini o ve allah bilir ) bu hocamizin kendi sorunu bize dusen ondan ilim almak
ama gorduklerim talebelerinden cok az inin disinda sakalsiz oldugunu gorunce bu konuyu acmaya luzum duydum
ama yine yaniliyo olabilirim ama yinede ulkemizde sakalli sayisi cok fazla ve herde olmasina ragmen ilim ve islam sorumlularinin sakal birakmamasina bir anlam veremiyorum

selamlar saygilar
esselamun aleykum

T

Tarihci19

Misafir
"""hocami zin sakal birakm amis olmasi ni gorevi ni iyi yapami yor yada iyi bir alim deil anlami nda dusunm emisti m ama ."""

sevgili kardeşim böyle bir iddiam olmadı! yazdıklarım örneklerden de anlaşılacağı uzere avam içindir, üstadın bırakmamasının sebebi sizinde değindiğiniz sürgünler ve baskıdır, konjoktur gereği bırakmamıştır, çünki her sakallıya yobaz din istirmarcısı gözüyle bakılan bir dönemde yaşamış ve eserlerini de bu dönemde yazmıştır..

bir önceki mesajda yazıldığı gibi Yavuz sultan selim de sakal bırakmamıştır, askerleri ise caiz olmayan bıyığı bırakmışlardır( sebebleri yukardaki msjımda yazılıdır)

sizin verdiğiniz örnekler dikkatinizi celbederimki dört halife devrinden sahabe devrindendir, biz ise ahir zaman müslümanlarıyız onlar kadar olamayacağımız açıktır, (bu cümleden yapmasakta olur manası çıkartmayınız) onlar o hassasiyete oldukları için sahabedirler bizde olamadığımız için biziz.. Onlar her biri bir yıldız hukmundedir, bizim onlar kadar olamayacağımız gun gibi ortadadır.._________________________________________________""ama gorduk lerim talebe lerind en cok az inin disind a sakals iz oldugu nu gorunce"""

bu gun Turkiyedeki konjoktur malesef hala bunu gerektirmekte...

diyarsiz

Yeni Üye
Sselamun aleykum
Tarihci kardesim
aciklamalrindan buyuk memnun duydum son yazdiklarin daha tatmin edici oldu .
Allah hepimize yardim etsin insallah islami turkiyede yeniden guclu kilsin .
ve bizi kafirlere muhtac etmesin INSALLAH

kal saglicakla
esselamu aleykum

T

Tarihci19

Misafir
Aleykümselam, inşalah doğacaktır bize vaadettiği gunler Hakk ın, biz ümitvarız, şu istikbal ınkılabatı içinde en yuksek ve gur seda İslamın sedası olacaktır.. inşallah,, Allah razı olsun..