Neden Çiçek, Çekirdek ve Meyve

Huseyni

Müdavim
Neden Çiçek, Çekirdek ve Meyve

.....Evet, şu eşyanın esmâ-i İlâhiyeye ve âlem-i âhirete müteveccih yüzlerine baksan göreceksin ki; mu'cize-i kudret olan her bir çekirdeğin bir ağaç kadar gâyesi var, kelime-i hikmet olan her bir çiçeğin Haşiye bir ağaç çiçekleri kadar mânâları var ve o hârika-i san'at ve manzûme-i rahmet olan her bir meyvenin, bir ağacın meyveleri kadar hikmetleri var.....

Haşiye: Suâl: Eğer dense, "Neden en çok misâlleri çiçekten ve çekirdekten ve meyveden getiriyorsun?"

Elcevap: Çünkü onlar hem mu'cizât-ı kudretin en antikaları, en hârikaları, en nâzeninleridirler, hem ehl-i tabiat ve ehl-i dalâlet ve ehl-i felsefe onlardaki kalem-i kader ve kudretin yazdığı ince hattı okuyamadıkları için onlarda boğulmuşlar, tabiat bataklığına düşmüşler.

10. Söz s.83

mihrimah

Well-known member
Allah razı olsun abi:):048::048:;)
Bu güzel satırları okuyunca aklıma yaşadığım bir mevzu geldi..
Bir arkadaşa sızıntıdan bahsetmiştim bana dedi ki; aman o dergi mi hep çiçek, börtü böcekten bahseden...
Tabi burada taşı gediğine oturtmak lazım ama olmuyor işte, evet dedim kainat kitabıyla rabbimize ulaştıran, tefekkürle 1000 yıllık ibadet sevabı kazandıran o dergiden bahsediyorum.;)