Lahika Analizi 68: Kastamonu Lahikası 64.sayfadan başlayan mektup

kenz-i mahfi

Sorumlu
Bismihi Sübhanehu
Aziz kardeşlerim!
Âhirzamana işaret eden hadîsin âhirinde
"Meselen kelimeten tayyibeten keşeceratin tayyibe"âyetine dair iki dakika içinde ve hadîsin işaretini tashih ânında âni olarak mücmelen hatıra gelen işaret-i gaybiyenin gayet acelelik ile tevafuk-u cifrîsinde, zararsız bir küçük sehiv vuku' bulmuş idi. O vakitten beri daha ona dikkat etmemiştim. Bu defa, cidden ve hakikaten Mübarekler Heyeti'nin cem' ve te'lif ettikleri Lahika Risalesi'nin o ayete dair fıkranın kitabetinde bir kasdî sehiv gördüm. O ihtardarane kasdî sehiv, benim kusurkârane sehvimi bildirdi. O çok müdakkik ve çok mübarekler heyetine beni çok minnetdar ve mesrur eyledi. Şöyle ki; "Kelimeten tayyibeten" makamı, bin iki (1002) diye sehven yazılmıştı "Ta" sayılmamış; doğrusu, bin onbirdir (1011). Risalet-ün Nur'un makamına onüç farkla tevafuk etmekle beraber, izafeden tavsife geçse "Risalet-ün Nuriyye;" olur. Bir "Ye" ve "He ilave olur ve şedde gider bir "Nun" noksan olur. Fakat "tayyibeten" deki tenvin, bir derece vakfolduğundan sayılmazsa, tam tamına bir tek farkla; medde sayılmazsa, farksız olarak tevafuk eder.
Hem mana cihetiyle iki ayet, iki cereyana işaretleri ve münasebetleri ve tetabukları çok kuvvetli bulunduğundan; nâkıs bir tevafuk ve zaif bir emare dahi kâfidir.
Hem böyle makamlarda, böyle büyük yekûnlerde bu gibi küçük farklar zarar vermez. Ben tahmin ederim bu sehiv, beşinci âyetin işaretindeki sehiv gibi ehemmiyetli bir kısım işarat-ı gaybiyenin anahtarı olacak; ve bu muazzam ayet, otüzüçüncü ayet olmasına bir işaret idi. İnşaallah, istikbalde bir kardeşimiz o hazineyi açacak.

Son düzenleme:

kenz-i mahfi

Sorumlu
Bu mektupta "kelimeten tayyibeten" ibaresinin Ebced Değeri 1011 etmektedir.

Devamındaki "keşeceratin tayyibetin" ibaresinin Ebced Değeri ise 1009 etmektedir.
Şöyle ki:
Te: 400
Şın: 300
Ra: 200
Nun: 50
Kef: 20
Ye (şeddeli): 20
Ta: 9
He: 5
Cim: 3
Be: 2
Toplam: 1009 etmektedir. Eğer sondaki "Te" harfi aynen kalmak ve "tenvin" ise "nun" sayılmakla olsa 1454; Eğer şeddeli "Ye" harfi tek sayılsa 1444 etmektedir. Bu tarih ise Miladi olarak 2023 tarihine karşılık gelmektedir. Eğer şeddeli şekliyle 1454 olsa 2033 senesine mukabil gelmektedir.

Hem yine baştaki şekliyle 1011 değeri ile 1009 değerinin toplamı ise 2020 etmektedir. Muhtemelen bu tarihe yani 2020 tarihine işaret olduğu gibi 2023 tarihi ile aralarında sadece 3 fark vardır.

kenz-i mahfi

Sorumlu
Üstadın bahsettiği bu ayet İbrahim Suresi'nin 24.ayeti olup Kur'an-ı Kerim'in 258.sayfasının sonunda geçmektedir.
Ayetin meali: "Görmedin mi Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? (Güzel bir söz) kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir."

teblið

Vefasýz
güzel olan, iyiliğe sevk eden her söz, meyveli ağaç gibi yararlı ve gıpta edilmeye değerdir. Zıddı olan çirkin söz ve konuşma ise; yerinden koparılmış, kolayca savrulan dayanaksız bir ağaç gibidir Bu durumda yanlış ve kötü sözün çevreye yansıması da, köksüz ve yararsız otlar gibi etrafa zarar vermesi kaçınılmazdır..