Kader Utansın mı?

tuncerr

Active member
"Kader utansın!" sözünü dindar birinden duyunca titredim. Kader ne demekti, bu söz kimi itham ediyordu?

Uygun bir fırsat bulunca, "Dostum," dedim, "demin bir söz söylediniz. Kader utansın, dediniz. Eminim, siz bu sözün ne mânâya geldiğini, nerelere kadar gittiğini fazla düşünmeden söylediniz. İnsan başkalarından duya duya kulak alışkanlığıyla bazı sözleri farkında olmadan kullanmaya başlayabiliyor. Bu da onlardan biri olmalı. Siz de en az benim kadar bilirsiniz ki, kader Allah’ın ilmidir. İnsanın başına gelecek her hâdise kader ile Allah tarafından takdir edilmiştir. Siz, kader derken eminim ilâhî ilmi ve Rabbimizi kastetmiyorsunuz."

Söylediği sözün ne kadar tehlikeli olduğunu o da hemen farketti ve bana hak verdi. Hayıflandı ve "Düşünmeden konuşuyor, hata ediyoruz," dedi.

Bu olay bana Nur Üstadımın bir sözünü hatırlattı: "Bazan kelâm küfür görünür, fakat sahibini kâfir etmez," diyordu o. Burada da "Kader utansın" sözü "elfaz-ı küfriye" dendi, yani insanı küfre götüren lafızlardandı, ama sahibini kâfir etmiyordu. Çünkü, "O sözün küfür sıfatından neşet ettiği belli değil"di. Yani, sözünü ettiğim adam gibiler, bu sözü küfür sıfatı taşıdıkları, kâfir oldukları için söylemiyorlardı, bu söz onların kâfirlik sıfatından çıkmıyordu. Nerden biliyorduk o sıfattan çıkmadığını? Şundan ki, o adamın imanına, mümin olduğuna pek çok alâmetler vardı.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Allah razı olsun cok guzel bir noktaya daha değinmişsiniz..
Evet belki gunde onlarca defa direkden dönüyoruz. Peki ya golu yersek ne olur? Allah bizlere istikamette yardım etsin .Evet onun içindir ki istikametimizi sasırmamak ve dikkatli olmak için azda olsa her gun Risalei Nurlardan istifa etmeye gayret edicez.

imported_eFTaL

Active member
T@LH@ ' Alıntı:
Allah razı olsun cok guzel bir noktaya daha değinmişsiniz..
Evet belki gunde onlarca defa direkden dönüyoruz. Peki ya golu yersek ne olur? Allah bizlere istikamette yardım etsin .Evet onun içindir ki istikametimizi sasırmamak ve dikkatli olmak için azda olsa her gun Risalei Nurlardan istifa etmeye gayret edicez.

amin inşallah..
risalede her aradıgımızın cevabı verılmış inşallah bunu en güzel şekılde anlayabılenlerden oluruz..
amin
bırşey mesela risalede bunu fark etmişsınızdır belkı
hanı dıyoruz ya çogu kez bu kelımeyı ben anlamadım
aslında Üstad vermış o kelımenın anlamınıda ya hemen yanında kı kelıme yada brkaç cümle aşagıda
bu dıkkatlı okununca fark edılebılıyor..

tuncerr

Active member
Evet kardeşler Risale-i Nur hiç bişeye ihtiyaç bırakmıyor. Üstad bizim aklımıza gelebilecek çoğu konuyu Risalelerde açıklamış. Dikkatli okumak lazım. Şahsi günlük okumalarımızı aksatmamak gerekiyor.

H

hatve

Misafir
Ey insan! Bil ki, insanların ağzından çıkan ve dinsizliği işmam eden dehşetli kelimeler var
. Ehl-i îman, bilmiyerek istimal ediyorlar. Mühimlerinden üç tanesini beyan edeceğiz:

Birincisi: "Evcedethü-l esbab" Yâni, "esbab bu şey'i îcad ediyor."

İkincisi: "Teşekkele binefsihi" Yâni, "kendi kendine teşekkül ediyor, oluyor, bitiyor."

Üçüncüsü: "İktezathü-t tabîat" Yâni, "tabîîdir, tabîat iktiza edip îcad ediyor."
.....................................................
جَدِّدُوا اِيمَانَكُمْ بِلاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ ın hikmetini soruyorsunuz. Onun hikmeti, çok Sözlerde zikredilmiştir. Bir sırr-ı hikmeti şudur ki:
İnsanın hem şahsı, hem âlemi her zaman teceddüd ettikleri için, her zaman tecdid-i îmana muhtaçtır. Zira insanın herbir ferdinin manen çok efradı var. Ömrünün seneleri adedince, belki günleri adedince, belki saatleri adedince birer ferd-i âher sayılır. Çünki zaman altına girdiği için o ferd-i vâhid bir model hükmüne geçer, her gün bir ferd-i âher şeklini giyer.

Hem insanda bu taaddüd ve teceddüd olduğu gibi, tavattun ettiği âlem dahi seyyardır. O gider, başkası yerine gelir, daima tenevvü' ediyor;
her gün başka bir âlem kapısını açıyor. Îman ise hem o şahıstaki her ferdin nur-u hayatıdır, hem girdiği âlemin ziyasıdır.
Lâ ilahe illallah ise, o nuru açar bir anahtardır.

Hem insanda mâdem nefs, heva ve vehim ve şeytan hükmediyorlar, çok vakit îmanını rencide etmek için gafletinden istifade ederek çok hileleri ederler, şüphe ve vesveselerle îman nurunu kaparlar.
Hem zâhir-i şeriata muhalif düşen ve hattâ bazı imamlar nazarında küfür derecesinde tesir eden kelimat ve harekât eksik olmuyor.
Onun için her vakit, her saat, her gün tecdid-i îmana bir ihtiyaç vardır.

hknco

Well-known member
tuncerr ' Alıntı:
Evet kardeşler Risale-i Nur hiç bişeye ihtiyaç bırakmıyor. Üstad bizim aklımıza gelebilecek çoğu konuyu Risalelerde açıklamış. Dikkatli okumak lazım. Şahsi günlük okumalarımızı aksatmamak gerekiyor.

Mübarek ağabeyim katılmamak ne mümkün ...

TESBIHAT

Active member
ınsanı ucuruma götüren cumleler ıle ılgılı bır ktab cıkmıstı
gundelık hayata gıren farkındalıgını yıtırdıgımız cumleler
allah bızı ınsan eyleye

mihrimah

Well-known member
Ağızdan çıkan söz yaydan fırlayan ok gibidir M.Fethullah Gülen..
Düşünmeden konuşan insan her zaman özür dilemeye mahkumdur.. F.Sultan Mehmet
Ya Rabbi farkında olamdan girdiğimiz günahlardan sana sığınırız, sen bizi sırat-ı müstakimden ayırma...