Dördüncü Meselenin Hülâsâsı Niteliğindedir![/

yozgati

Well-known member
Dördüncü Meselenin Hülâsâsı Niteliğindedir!

Evet, bu küre-i arza memuriyetle gönderilen her insan, burada misafir ve fâni olduğu ve mahiyeti bir hayat-ı bâkiyeye müteveccih bulunduğu kat'iyyen tahakkuk etmiştir. O her bir insan, bu zamanda hayat-ı ebediyesini kurtaracak olan istinad kaleleri sarsıldığından bu dünyasını ve içindeki bütün alâkadar ahbabını ebedî terketmekle beraber, bu dünyadan binler derece daha mükemmel bâki mülkü de kaybetmek veya kazanmak dâvası başına açılmış.

Eğer îman vesikası olmazsa ve beratı ve senedi olan itikadı sağlam bir sûrette elde etmezse, o dâvayı kaybeder. Acaba bu kaybettiği şeyin yerini hangi şey doldurabilir?

İşte bu hakikata binaen, benim ve kardeşlerimin herbirimizin yüz derece aklımız ve fikrimiz ziyadeleşse de, bu muazzam vazife-i kudsiyenin hizmetine ancak kâfi gelebilir. Sair mesaile bakmak, bize fuzulî ve malâyani olur. Yalnız bu kadar var ki, Risale-i Nur şakirdlerinin bir kısmı öteki dâvalar içinde bulunduğu ve lüzumsuz, sebebsiz bazan bize akılsızların tecavüzleri ve taarruzları zamanlarında zaruret derecesinde, istemeyerek bakmışız.(*)[1]

Hem de bu hakikî ve pek büyük dâva haricindeki dâvalara ve boğuşmalara alâkadarane fikren, kalben karışmak zararlıdır. Çünki böyle geniş, siyasî ve heyecan veren dairelere dikkat eden ve onlarla meşgul olan bir adam, kısa bir daire içinde vazifedar olduğu ehemmiyetli hizmetlerden geri kalır veya şevki kırılır.

Hem de

o geniş,
cazibedar siyaset
ve boğuşma dairelerine
dikkat eden,
bazan kapılır;
vazifesini yapamadığı gibi,

selâmet-i kalbini

ve hüsn-ü niyetini
ve istikamet-i fikrini
ve hizmetteki ihlasını kaybetmese de o ittiham altında kalabilir.

Hattâ bu noktada bana mahkemede hücum ettikleri zaman dedim:

Güneş gibi hakikat-ı îmaniye ve Kur'aniye, yerdeki muvakkat ışıkların cazibesine tâbi' ve âlet olmadığı gibi, o hakikatı cidden tanıyan, değil küre-i arzdaki hâdisata, belki kâinata da âlet edemez diye, onları susturdum.

İşte üstadımızın cevabı bitti, biz de bütün kuvvetimizle tasdik ettik.

Risale-i Nur Şakirdleri

* * *

Haşiye:

İhlasNur Neşriyat - Gençlik Rehberi 37 - 39

(*): Mahkemedeki müdafaatına işarettir.