Ayten Gökçer, Rusya'da Kuran dağıtmış!

FaKiR

Meþveret Bþk.
Ayten Gökçer, Rusya'da Kuran dağıtmış!

Ünlü tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer, yıllar önce büyük bir risk alarak Rusya’ya Kuran-ı Kerim götürüp oradaki Türklere dağıtmış.

peKaeKOa8eb.jpg

Hülya Avşar’ın programına konuk olan tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer, yıllar önce Rusya’nın Müslüman halktaki Kuran-ı Kerim’leri toplattığını ve kutsal kitabı bulunduranlara ağır cezalar verdiğinden bahsetti.

Böyle bir ortamda Rusya’yı ziyaret ettiğini belirten Ayten Gökçer, tüm riskleri göze alarak bavuluna sakladığı Kuran-ı Kerim’leri Rusya’ya götürerek oradaki Türklere dağıttığını açıkladı.

RUSLAR VALİZİMİ PARÇALADI

"Ben Rusya’ya Türkçe Kuran götürdüm, dönüşte bütün valizimi parçaladı Ruslar. Anladılar Kuran dağıttığımı" diye konuşan Gökçer, bugün olsa yine aynı şeyi yapacağını belirterek, yaşadıklarını şöyle özetledi:

"İhsan Sabri Çağlayangil’e sordum ’ne götürdünüz’ diye, o gitmişti önceden... Dedi ki, ’Bütün Kuran’ları topluyorlar, Türkler’de din kalmasın diye. Kuran yok. Türkçe Kuran lazım, Arapça bilmiyorlar’ dedi. Ben de Diyanet İşleri’ni aradım, bana 10 tane Kuran gönderdiler. Valizimin altı Kuran’la dolu ve çok ağır. Ben götürdüm. Sefaret’te Namık Yonga var o zaman Sefir. ’Aman çok büyük tehlike. Canlarına okurlar buradaki Türklere Kuran dağıttığınızı anlarlarsa. Hiç bunu dile getirmeyin. Onların da canına okurlar, sizin de canınıza okurlar’ dedi. Ben de tüm Kuran’ları gizlice dağıttım. Dönüşte bizim valizlerimiz parça parça edilmişti. Tek sesebi ben Kuran götürdüm diye. Bugün verseler bugün de götürürüm, hiç korkmam."

Tarihci

Marmara Tarih
toplumda bir şey yasaklandığında o toplumun mensupları yasaklanan o şeye daha sıkı sarılırlar. örneğin balkanlarda camiler kapatılıp namaz kılmak kuran okumak yasaklandığında türkçe ve arapça yasaklandığında bu gunki muhacirler orda bodrumlarda gizli yerlerde namaz kılıyorlardı, oysaki buraya geldikten sonra o yasak kalkınca namazı bıraktı çoğu veya yeni nesline aktaramadı.. namazdan ve dininden ellerini gevşetti.. çünkü her zaman aşırı uçlar birbirini beslerler.. bir ülkede solun ne kadar radikali olursa sağında hizbullahının doğmasına sebeb olur.. bu işler adamı şişler anlayacağınız.. :)

FaKiR

Meþveret Bþk.
toplumda bir şey yasaklandığında o toplumun mensupları yasaklanan o şeye daha sıkı sarılırlar. örneğin balkanlarda camiler kapatılıp namaz kılmak kuran okumak yasaklandığında türkçe ve arapça yasaklandığında bu gunki muhacirler orda bodrumlarda gizli yerlerde namaz kılıyorlardı, oysaki buraya geldikten sonra o yasak kalkınca namazı bıraktı çoğu veya yeni nesline aktaramadı.. namazdan ve dininden ellerini gevşetti.. çünkü her zaman aşırı uçlar birbirini beslerler.. bir ülkede solun ne kadar radikali olursa sağında hizbullahının doğmasına sebeb olur.. bu işler adamı şişler anlayacağınız.. :)
insallah dedigin gibidirde bi kac sene sonra ruslari musluman goruruz,:)
net uzerinde bile rusca islam uzerine bilgiler cok az,
adamlar ogrenmek isteseler bile ellerinde duzgun bi kaynak yok

Tarihci

Marmara Tarih
insallah dedigin gibidir de bi kac sene sonra ruslari musluman goruruz,:)
net uzerinde bile rusca islam uzerine bilgiler cok az,
adamlar ogrenmek isteseler bile ellerinde duzgun bi kaynak yok

orda onca okul var onlar ne işe yarıyor :rolleyes: onlar avrupaya nazaran islam dan biraz daha uzak, çünkü türki cumhuriyetlerden gördükleri mukavemetler onların islama karşı olan düşmanlıklarını körükleyebiliyor. ama halk arasında orda da islamiyete gecenler var okullara gidip gelen hocalarımız vasıtasıyla bir çok ihtida olduğunu duyuyoruz elh..