Peygamberimiz (s.a.v) Olsa Ne Yapardı?

GaRiB_SeYyaH

Yeni Üye
S.a kardeşler, akıl akıldan üstündür ve kimimizin Siyer ilmi kimimizden fazladır içinde olduğum bi durumda peygamberimiz (s.a.v) olsa ne yapardı diye merak ediyorum,üstad r.a hep bu şekilde düşünürmüş...Yardımlarınızı bekliyorum...
Şuanda arapça öğreniyorum ve iki ablaya arapçada yardımcı olmaya çalışıyorum vede Risale-i Nur dersi alıyorum 2,5 aydır filan arapça ve Risale üzerindeyim ama şimdilerde İstanbulda bir kursta çocuklara dini eğitim vermek için ablalar yetiştiriliyor,eğer istanbula gidilirse ileride çocuklara dini eğitimde yardımcı olunabilecek güzel bir hizmet olur ALLAH c.c cümleye yolunda ihlaslı hizmetler nasib eylesin,amin,eğer arapça ve Risaleye devam edilirsede yarım kalmamış olacaklar vs. ve imani faydaları vardır mutlaka bu bir istişare olmasın ama s.a.v efendimiz bu durumda olsaydı neyi seçerdi bunu çok merak ediyorum bilgisi olan lütfen yardıma
smile.gif

mihrimah

Well-known member
Hangisini seçerdi???
Bu soruya cvp veremem ama konuyla alakalı küçük bir yazı ekleyebilirim...
-Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, “Ümmetimin seyahati yüce Allah’ın yolunda cihad etmektir.” buyurmuştur. (00.54)
-Hak erleri her şeyden önce i’lâ-yı kelimetullah niyetiyle seyahat etmeli ve yolculuklarını Din-i Mübîn’i anlatma gayesine bağlamalıdırlar. Bu maksatla yola çıkanlar, sefer müddetince attıkları adımların, maruz kaldıkları sıkıntıların, düçar oldukları yorgunlukların ve hatta yaptıkları masrafların hepsinden dolayı ayrı ayrı sevap kazanırlar. (02.50)
M. Fethullah GÜLEN

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Kardeş düşünceniz aslında biraz eksik. Bu gibi sorular kendimizi Resülü zişan a.s.v efendimizin yerine koymak onu kendi yerimize koymak gibi olmakdatır. Ve neticeleri zarar doğruabilmekdedir. Resülü zişan a.s.v. efendimiz hadislerinde meşvereti hep önermiş ve kararlarını meşveret ile almışdır
. Ayeti kerimelerde Allahu teala nın müvaşere metodunu bizlere öğrettiğini melekler ile meşveret ettiğini görmekteyiz. Bu gibi hal ve durumlarda bizlere düşende en güzel metod meşveret metodunu kullanmakdır. Meşverette fikirler sünnet ve ayet ve isalm çerçevesinde söylenip fikir beyan edilir. Bunun yanında istiharede yapılabilinir..