sizce bu sorunun cevabi ne olmali

Eyvàh!

Well-known member
kizaktan geldik yorulmustuk hazir birseyler aldik oturduk yemek yedik etraf toplandi salona gectik oturduk tv ye film koyduk izlemeye basladik evin 10 yasindaki dididen dolaptan bana bir soda vermesini istedim Kalkip bana hemen sodayi verdi.
aradan zaman gecti sonra benden su istedi.

bende onun kalkip almasini istedim..

oda bana ben sana soda verdim sen neden bana su vermiyorsun dedi.

bende ona karsiliklimi yapiyorsun yaptigini dedim

ama her sey karsilikli degilmi dedi

degil dedim

ama namaz kilinca karsiligi cennet degil mi diye sordu.
sizce neydi bunun karsiligi size boyle bir soru yoneltilmis olsa ne cevap verirdiniz :022:

Tarihci

Marmara Tarih
"""ama namaz kilinca karsiligi cennet degil mi diye sordu."""

Değil. Namaz, cennetin şartlarındandır karşılığı değildir. Efendimiz dahi ben bile amelimle(kılınan namazlar, tutulan oruçlar,verilen sadakalar,verilen zekatlar, aklınıza gelen her şey) kurtulamam.. Buyuruyor. Bizden kılmamız istenen namazlar bize cenneti kazandırmaya yetmiyor. Dolayısıyla biz, amelimize karşı cenneti alamadığımız için, böyle bir soru doğmuyor.

Eyvàh!

Well-known member
risaleden dinlemis oldugum mukemmel bir cevap var orjinali degil ama anladigim kadariyla

binlerce ihtimal arasindan insan olarak yaratildik...
karsiligini vermedigimiz binlerce nimet daha biz dunya'ya gelmeden bizler icin hazirlanmis...

bir gozluk icin onca para veren bizler bir cift goz icin ne kadar ucret verdik acaba?
bir araba icin binlerce ytl ucret odeyen bizler bir cift ayak karsiliginda ne sunduk Rabbimize?

protez bir kol icin aylarca bekleyen ve ucret odeyen biz gafiller saglam bir cift kol icin ne verdik?
dokulen saclarin yeniden cikmasi icin kapi kapi dolasan bizler gercegi icin ne vermistik ki?

asgari ucret karsiliginda gunde en az sekiz saatini patronlara harcayan bizler sayamayacagimiz bu kadar nimet karsiliginda Rabbimize gunde bir saat ayirmisiz cokmu?:022:

evet kilmis oldugumuz namazlar cennet'e girmek icin degil aksine Allah cc'nin bize simdiye kadar vermis oldugu nimetlerin bir tesekkurudur

pincir

Member
herşey karşılıklı ddeğil bir insana iyilik yapacaksan ALLAH rızası için yapmalısın
zaten her işini allah rızası için yapmalısınn

konunun sonuna gelince
cennete gitmemiz için namaz yetrli değildir biz naması sadece kendimiz için kılmıyoruz menfaat için kılmıyoruz
ALLAH rızası için kılıyoruzz

þeyda

Active member
eğer herşey karşılıklı olsaydı biz kıldığımız namazla birtek gözümüzün hakkını ödeyemezdik.o yüzden namaz bize bügune kadar verilen nimetlerin mukabilinde bir şükürdür.zaten Cenab-ı Hak bize verdiği nimetlerin mukabilinde şükür istiyor.Risale-i Nurdan aldığım derslerden faydalanarak yazdım.dua ile

Elif_Gibi

Well-known member
ne cennet kaygısı ne cehennem korkusu yalnız ve yalnız Allah rızası demiyor mu üstad. ne yapyorsak Allah rızası için yapıyoruz (inşAllah) gerisi Allah ın takdiri...

TeFaNi1

Well-known member
İslam olmanın şartıdır NAMAZ. Birşeyin karşılığı yada beklenen bir karşılık için aracı değildir asla.

Tarihci

Marmara Tarih
ne cennet kaygısı ne cehennem korkusu yalnız ve yalnız Allah rızası demiyor mu üstad. ne yapyorsak Allah rızası için yapıyoruz (inşAllah) gerisi Allah ın takdiri...

işte onu ancak dava adamları içten ve hissederek söyleyebilirler.. mehmed akif derki, ucunda cennet olmasa bu insanoğlu Rabbine bile eğmezdi boynunu..

Namaz kılmak oruç tutmak ve dinimizin düğer emirleri cennete girmek veya cehennemden kurtulmak için yapılmaz sadece Rabbimizin emri olduğu için yapılır