Doğru Söylüyor.

Huseyni

Müdavim
HEDİYE

En büyük velilerden biri olduğunda şüphe bulunmayan Bayezid-ı Bestâmi'yi ölümünden sonra bir dostu rüyasında gördü ve kendisine sordu:

- İlahi huzurda seni nasıl karşıladılar? Bayezid-i Bestami cevap verdi:

- Bana, "ne getirdin?" diye sordular. Ben de dedim ki "Bir dilenci bir padişahın huzuruna çıkınca ona ne getirdin diye sormazlar, dile bizden ne dilersen" derler.

Sözüme Rabbimin cevabı erişti: "Doğru söylüyor, doğru söylüyor."

Livza

Well-known member
Beyazıtı Bestami'ye (k.s) dostları sordu:

-Sen bu ulu makama nasıl erdin, ne yaptın da Allah'ın bu derece makbulu oldun dediler?

- Soğuk bir kış gecesiydi.Anam uykudan uyanmış."Tayfur, Tayfur susadım.Bir bardak su ver de rabbim de senden razı olsun."

Testiye baktım su kalmamış. Aldığım gibi dışarı koştum, doldurup geldim.Yolun biraz uzak olmasından dolayı geç kalmışım. Ben gelmeden annem tekrar uyumuş.Uyandırmaya kıyamadım. Bir elimde bardak bir elimde testi annem uyanıncaya kadar bekledim. Uyandı "Tayfur su ver "dedi.Lakin soğuktan elim testiye yapışmış,cekince elimin derisini de yoldu sıyırdı.

Anam:Rabbim, Rabbim ben Tayfurdan hoşnutum sende ondan hoşnut ve razı ol diye dua etti.

Bir makama ulaşmışsam bu dua ve rıza ile vardım..

Yedi yaşına gelince yüzünde hak nuru tecelli etmeye başlamıştı ki; her gören bu tecellinin hayranı olurdu..Bu çağda okula devam ederken Lokman suresinin 14. ayetini okuduğunda içine ateş düştü.
Annesine gelerek:" Kuran'ı Kerimde Cenabı Allah buyuruyor ki:"Bana, ana ve babana kulluk eyle. Şimdi ben bu ilahi emre göre iki yere nasıl kulluk edeceğim." dedi.
Annesi:"Ben hakkımı bağışladım, var Cenabı hakka kulluk eyle.dedi.

Bu büyük Allah dostu bir gün manada Cenabı Hakk'a:
"Ey alemlerin rabbi olan Allahım. Sana varılacak yol nasıldır?" sualine Cenabı hakk'tan aldığı cevap kısa ve kesindir.
"Bize vuslat iki adımdır:Biri dünyadan biri ahiretten geçmektir."

Allahım cümlemizi şefaatına nail eylesin...