Zikr-i hafi ve zikr-i cehri ile..

Sergerdan

Well-known member
İ'lem eyyühe'l-aziz! Tohum olacak bir habbenin kalbi, yani içi delindiği zaman, elbette sümbüllenip neşvünemâ bulamaz, ölür gider. Kezâlik, ene ile tâbir edilen enâniyetin kalbi, "Allah Allah" zikrinin şuâ ve hararetiyle yanıp delinirse, büyüyüp gafletle firavunlaşamaz. Ve Hâlık-ı Semâvat ve Arza isyan edemez. O zikr-i İlâhî sâyesinde ene mahvolur.

İşte Nakşibendîler, zikir hususunda ittihaz ettikleri zikr-i hafî sayesinde, kalbin fethiyle, ene ve enâniyet mikrobunu öldürmeye ve şeytanın emirberi olan nefs-i emmârenin başını kırmaya muvaffak olmuşlardır. Kezâlik, Kâdirîler de, zikr-i cehrî sayesinde tabiat tâğutlarını tarümâr etmişlerdir.

hulusi

Well-known member
Kezâlik, ene ile tâbir edilen enâniyetin kalbi, "Allah Allah" zikrinin şuâ ve hararetiyle yanıp delinirse, büyüyüp gafletle firavunlaşamaz.
Maşallah Aziz Üstadım...Rabbim okudugunu yaşayanlardan eylesin beni ve Üstadıma talebe kılsın ve tüm hizmet dairesindeki kardeşlerimde.
Allah razı olsun kardeşim Rabbim seni Ceylan abimle Üstadıma yakın kılsın.Risale dairesinden ayırmasın dua ile
Allah razı olsun paylaşım için.

Sergerdan

Well-known member

nur-uhafi

Member
32.sözde cok güzel bi örneğe rastlamıstım bu konuda . bir ağacın cehri zihrini onun cekirdeği hafi olarak yapar die geciyordu. aklıma su geldi sonra insan da kainatın bir çekirdeği değil mi?? kainattaki her mahlukun cehri zikrini bizde külli ibadetimiz olan namazımızda yapıyoruz ve onlar namına da istiane ve inayet diliyoruz

Huseyni

Müdavim
32.sözde cok güzel bi örneğe rastlamıstım bu konuda . bir ağacın cehri zihrini onun cekirdeği hafi olarak yapar die geciyordu. aklıma su geldi sonra insan da kainatın bir çekirdeği değil mi?? kainattaki her mahlukun cehri zikrini bizde külli ibadetimiz olan namazımızda yapıyoruz ve onlar namına da istiane ve inayet diliyoruz

Allah razı olsun...:045::045::045:

Sergerdan

Well-known member

Allah razı olsun çok latif bir misal..

esadbey

New member
İşte Nakşibendîler, zikir hususunda ittihaz ettikleri zikr-i hafî sayesinde, kalbin fethiyle, ene ve enâniyet mikrobunu öldürmeye ve şeytanın emirberi olan nefs-i emmârenin başını kırmaya muvaffak olmuşlardır....

MELEKLERİN DAHİ SEVABINI YAZAMADIĞI ZİKR OLAN HAFİ ZİKR İLE RABBİMİZ BİZİ HİMAYE ETSİN ...

hulusi

Well-known member
Nur okuyan nur olur.Allah razı olsun

hulusi

Well-known member
İşte Nakşibendîler, zikir hususunda ittihaz ettikleri zikr-i hafî sayesinde, kalbin fethiyle, ene ve enâniyet mikrobunu öldürmeye ve şeytanın emirberi olan nefs-i emmârenin başını kırmaya muvaffak olmuşlardır....

MELEKLERİN DAHİ SEVABINI YAZAMADIĞI ZİKR OLAN HAFİ ZİKR İLE RABBİMİZ BİZİ HİMAYE ETSİN ...
Amin esadbey kardeşim.Bu arada hoş geldiniz.Hayırlı paylaşımlarda görüşmek duasıyla