ahirette işin hakikatine göre hüküm verilecektir

ARİF

Well-known member
" Allah Rasulü'nün (s.a.v.) huzuruna aralarında taksimi gereken bir maldan dolayı Mürafaa olmak için iki sahabi geldi. Her ikisi de kendisine daha fazla hak iddia ediyordu. İki cihan Serveri bunları dinledikten sonra ;
"Şimdi sizden biriniz, derdini daha güzel anlatarak beni ikna edip hükmü lehine verdirebilir. Ben de sizin gibi beşerim kimin delili daha mukni olursa, ona göre hüküm veririm. Fakat ahirette işin hakikatine göre hüküm verilecektir. Zalim cezasını mazlum da mükafatını bütünüyle orada görecektir." deyince. Her ikisi birden,:
"-Ya Rasulallah (s.a.v.)!.. Benim hakkım da onun olsun, ben vazgeçtim" diyorlardır. Daha sonra Allah Rasülü (a.s.m.) onlar şu hususu tavsiye buyurdu.
-Gidip malınız adil şekilde taksim ediniz, sonra da kurra çekiniz, kimin hissesine nere
si düşerse payına razı olsun. Karşılıklı olarak hakkınızı helal ediniz.
Cenabı Hak, ahiret inancına, hesap verme şuuruna göre, hayatımızı taksim edip şekillendirmeye muvaffak kılsın. amin..
necdet içel(Buhari Şehadet 27, Müslim Akdiye :4, Tirmizi Ahkam : 11)

Tövbekar1

Well-known member
"Dünyada ve ahirette hamd Allah'adır. Hüküm O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz." (Kasas: 70)

"Allah'dan başka her şey yok olacaktır. Hüküm O'nundur. O'na döndürüleceksiniz." (Kasas: 88 )

işin hakikatini yalnız ALLAH bilir.

GÖNÜLSIZIM

Well-known member
"Dünyada ve ahirette hamd Allah'adır. Hüküm O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz." (Kasas: 70)

"Allah'dan başka her şey yok olacaktır. Hüküm O'nundur. O'na döndürüleceksiniz." (Kasas: 88 )

işin hakikatini yalnız ALLAH bilir.
kim zerre miktarı iyiylik ve kötülük yaparsa ahirette karşısına çıkacak hiç bi yaptığımız sorgusuz kalmayacak....
abdullah abi nerelerdesinz yaa kaç gündür göremiyorz sizleri?????

ARİF

Well-known member
Hz. Peygamber (S.A.V.) başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
“Bir kimse dört şeyin hesabını vermedikçe hesap yerinden ayrılamaz. Bu şeyler ömrünü neyle tükettiği, vücudunu neyle yıprattığı, bilgisiyle ne yaptığı ve malını nasıl kazanıp nasıl harcadığıdır.” (Tirmizi)