Atatürk ve Başörtüsü

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Prof .T.Kafadar "Cumhuriyet filminin hazırlıklarını yaparken, Atatürk ve çevresindeki insanlarla ilgili binlerce fotoğraf ve belgeye ulaştıklarını" "bir yıl süren çalışmalar sırasında Cumhuriyet'in ilanını bire bir yaşadıklarını" vurgulayıp "insanların başı açık ve başı kapalı olarak sınıflandırılmasını 'korkunç' diye nitelendirirken, bu konuda Atatürk ve Latife Hanım'ın örnek alınmasını istiyor. Prof. Kafadar, Latife Hanım'ın Atatürk'le evli olduğu süre içinde bütün resepsiyonlara başörtülü olarak ev sahipliği yaptığını belirtiyor." "Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde okumuş, 4 dil biliyor, ata biniyor, tenis oynuyor, yüzüyor? Latife Hanım daha önce başörtüsü kullanmıyordu. Atatürk, Türkiye'deki herkes kapalı ve çarşaflı diye hemen eşinin başını kapattırmış. Örnek alınsın istemiş. Başı bağlanmış ama yurt gezilerinde, at üstünde bile Atatürk'ün yanında olmuş. Atatürk, 'Başı bağlı da olsa kadın, eşinin yanındadır ve onunla her yerdedir' imajını vermeye çalışmış ve her yerde birlikte olmuş. Bu önemli bir mesajdır" Diyor.

Gazi Mustafa Kemal, Aile Efradı ile Çankaya’da... 1923

Evet bu ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk, adını kullanan bu zihniyeti görseydi çok merak ediyorum Atatürkün yüzüne nasıl bakacaklardı.Latife Hanım’ın başörtülü yüzüne nasıl bakacaklardı!Zübeyde Hanımın yüzünede bakabileceklermiydi.Bunu tahminde ediyorum aslında bunların erkekleri bile başörtüsü takarlardı hoş görünmek için ve başı açıklara yasak bile uygulayalım diyecek kadar küçülürlerdi.
Evet başı açıkta başı kapalıda bu vatanın sahibidir ve istesenizde bozamıyacaksınız bu huzuru ve inanıyorum ki TSK ve diğer kurumlarımız hükümetlerle en makul çözümü ayrımcı kafalara rağmen bulacaklardır.

Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi
Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygemberimiz Efendimiz, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara hakâyık-ı diniyyeyi tebliğe me’mur rasûl olmuştur. Kanun-u Esâsîsi, cümlemizce malûmdur ki, Kur’anı azümişşan’daki nusustur. İnsanlara feyz vermiş olan dinimiz, son dindir. Ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakîkate tevâfuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-ı ilâhiyye beyninde tezad olması icab ederdi. Çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyenin menbaı Cenab-ı Haktır.

r21.jpg

Resim : Mustafa Kemal, Sivas Kongresi üyeleri ile birlikte (Eylül 1919)

Arkadaşlar; Cenab-ı Peygamber mesaisinde iki dâra, iki hâneye mâlik bulunuyordu. Biri kendi ikâmet eylediği hânesi, diğeri din işleriyle iştigal buyurduğu Allah’ın evi idi. Kendi husûsi işlerini kendi evinde görür, âmmenin, ümmetin hizmetini de Allah’ın evi olan câmi-i şerîf’te ru’yet eylerdi. Biz de hazret-i peygamber’in usûlüne ikdida ederek, milletimize teallük eden husus için şu Beytullah’ta toplandık. Şimdi Hazret-i Allah’ın huzurundayız. Bunu bana müyesser eden Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarına arz-ı şükran ederim. Çok memnunum ve bu vesile ile büyük bir sevâba nâil olacağımı ümid ediyorum.
Efendiler, câmiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Her şeyden evvel itâat ve inkıyâd-ı tâmme ile ibâdet, din ve dünya için neler yapılması lâzım geldiğini düşünmek için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferd başlı başına bir hizmet ifa etmelidir. İşte biz de burada din ve dünya için istiklâl ve istikbâlimiz iç:in, bilhassa hâkimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum.mal-i milliyye, irâde-i milliyye yanlız bir şalısın düşüncesinden değil, bil”umum efrâd-ı milletin arzularının, emellerinin muhassalasından ibârettir.

Binaenalyh benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.Zağanos Paşa Cami-Balıkesir Hutbesi - 07/02/1923

Kaynak:Habernur