Şeker mektubunda Üstad ne demek istemiş ?

irfan mekteb

New member

ŞEKER MEKTUBU

Âhiret kardeşlerime mühim bir ihtar

İki maddedir.

Birincisi: Risale-i Nur'a intisap eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan ve yazdıran "Risale-i Nur talebesi" ünvanını alır. Ve o ünvan altında, her yirmi dört saatte benim lisanımla belki yüz defa, bazan daha ziyade hayırlı dualarımda ve mânevî kazançlarımda hissedar olmakla beraber, benim gibi dua eden kıymettar binler kardeşlerin ve Risale-i Nur talebelerinin dualarına ve kazançlarına dahi hissedar olur.

Hem, dört vecihle dört nevi ibadet-i makbule hükmünde bulunan kitabetinde, hem imanını kuvvetlendirmek, hem başkalarının imanlarını tehlikeden kurtarmasına çalışmak, hem hadisin hükmüyle, bir saat tefekkür bazan bir sene kadar bir ibadet hükmüne geçen tefekkür-ü imanîyi elde etmek ve ettirmek, hem hüsn-ü hattı olmayan ve vaziyeti çok ağır bulunan Üstadına yardım etmekle hasenatına iştirak etmek gibi çok faydaları elde edebilir. Ben kasemle temin ederim ki, bir küçük risaleyi kendine bilerek yazan adam, bana büyük bir hediye hükmüne geçer; belki herbir sayfası bir okka şeker kadar beni memnun eder.

İkinci madde: Maatteessüf, Risale-i Nur'un, imansız ve emansız cin ve insî düşmanları onun çelik gibi metin kalelerine ve elmas kılıç gibi kuvvetli hüccetlerine mukabele edemediklerinden çok gizli desiseler ve hafî vasıtalarla, haberleri olmadan yazanların şevklerini kırmak ve fütur vermek ve yazıdan vazgeçirmek cihetinde şeytancasına hücum edip darbe vuruyorlar. Hususan burada ihtiyaç çok ve yazıcılar çok az ve düşmanlar çok dikkatli, kısmen talebeler mukavemetsiz olduğundan, bu memleketi o Nurlardan bir derece mahrum ediyor.

Benimle hakikat meşrebinde sohbet etmek ve görüşmek isteyen adam hangi risaleyi açsa, benimle değil, hâdim-i Kur'ân olan Üstadıyla görüşür ve hakaik-i imaniyeden zevkle bir ders alabilir

FiRaKDaOLMaSa

New member
yazılırımız üzerinde forum sahipleri tasarruflarda bulunduğu için protesto ediyorum ve yazılırmı kaldırıyorum mahkeme-i kübrada hesablaşırız kul hakkına girdiniz hakkım helal değildir

þehidan

Active member
Ben kasemle temin ederim ki, bir küçük risaleyi kendine bilerek yazan adam, bana büyük bir hediye hükmüne geçer; belki herbir sayfası bir okka şeker kadar beni memnun eder.
RAB BİZEDE ANLAYARAK OKUMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH:ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yazmak bir ibadet ise, yazan sevabını kazanır ve başkasının da yazmasını temenni eder, dua eder. Ancak yazmıyorlar diye hiç kimseyi ne kınamaya ve ne de zorlamaya hakkı olmasa gerektir. Zira ibâdetin icabı budur. Mesela teheccüd namazı da bir ibadettir. Bunu kılanlar, kılmayanlar da kılsın diye dua eder. Ama kılmayanları teşhir eder gibi, bu işi bir meslek haline getirip kılmayanları tahkir edemez.

Bir Nur talebesinin Osmanlıca yazıp okuması daha güzeldir. Ancak mümkün değil ise Latince okumasını da yasaklamak ne kadar doğru olabilir. Herkes hizmetin bir tarafından tutmuş gitmektedir. Rabbimiz, ihlas ve mâhviyet nasip eylesin diye herkese dua etmekle mükellefiz. Herkesin kusuru kendisine aittir. Kusurlara yaklaşırken, "Mü'min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslâhına çalışır." fehvasınca hareket etmelidir diye düşünüyoruz.

FiRaKDaOLMaSa

New member
yazılırımız üzerinde forum sahipleri tasarruflarda bulunduğu için protesto ediyorum ve yazılırmı kaldırıyorum mahkeme-i kübrada hesablaşırız kul hakkına girdiniz hakkım helal değildir

Sade ve Sadece

Active member
çok açık yazıcaksınız yazmassanız nurcu olamazsınız demek istemiş ben böle anladım yani :)

Ustad Bediüzzaman o mektup ile yazmıyanın nurcu olmıyacağını sölemiyor . Yazan ve Yazdıran Risale-i Nur Talebesi olur demekde. Tarihçe-i hayatta ise bizzat ustad bediüzzaman kendisi yazan ve yazdıran kelimesini yazan ve okuyan olarak tashih etmişdir.

Buradan şu sonuçlar çıkmaktadır .

a) Yazarsan Risale-i Nur dairsesine girersin .Bu yazma nasıl yazmadır? şu anda bende risale-i nurdan meseleleri yazıyorum bu yazma olmuyor mu ?

b) Yazdıran Risale-i Nur dairesine girersin . Yazdırma sözünü nasıl anlamalıyız? Konuyu açan kardeş konuyu açmak ile bizlerinde risale-i nur ile alakalı konuları yazmamıza vesile olmuş ? Bu yazdırma olmaz mı ?

c) Okuyan Risale-i Nur dairesine girer. Bu okuma nasıl olmalı? Ehli dalalet mucadele etmek için risaleleri okuyor onlar damı Risale-i Nur talebesi olmuş olur?

FiRaKDaOLMaSa

New member
yazılarımı ve sergerdan arkadaşın yazısını neden sildiniz ? bu sizin uhuvvet anlayışınızmı ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
yazılarımı ve sergerdan arkadaşın yazısını neden sildiniz ? bu sizin uhuvvet anlayışınızmı ?

Hüsnü zan mumine vacipdir süizan ise caiz değildir..

Yazılarınız konu ile alakası değişdiğinden ayrı konu olarak açılmışdır:

Buradan ulaşabilirsiniz.. http://www.tevhid.gen.tr/risale-i-nur-kulliyati/20343-risale-i-nurdaki-tashihler-hakkinda/

irfan mekteb

New member
Vefakar kardeş çok güzel yazmış Allah c.c Razı olsun .
Yazmak sa yazmak, Bazıları benzetme konusunda itiraz edebilir ama, Biz niçin Kuranı kerimi türkçe okuyup yazmıyoruz.. Türkçe yazarsak yada okursak olurmu ? Orjinalliği bozulmasın diye mi uğraşıyoruz ? Yoksa Yazım hususunca ayrıca bir hikmet bereket mi var.

irfan mekteb

New member
Talha kardeş olaya başka açıdan bakmış.. Ben bu konu üzerine tartışılsın diye açtım. Kimseye niye latince okuyorsun yada yazıyorsun fenalığı geçmedi içimden.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Talha kardeş olaya başka açıdan bakmış.. Ben bu konu üzerine tartışılsın diye açtım. Kimseye niye latince okuyorsun yada yazıyorsun fenalığı geçmedi içimden.

İrfan mekteb : abi yazımda iki bakış acısı mevcut birisi sizin için diğeride Firakdaolmasa kardeşin yazdığı yazıya idi kendisi mesajlarının içeriğini değiştirdiği için yazım sadece sizeymiş gibi gözüküyor.. Yoksa sizin fenalık geçdiği için yazmadım.. O kardeşimiz illede yazacaksınız imasında bulunduğu için yazdım..

Bu arada isterseniz adınız düzenliyebilirim sanırım yarıda kalmış doğrusu irfan mektebi olsa gerek :)

irfan mekteb

New member
Talha Kardeş ; Allah razı olsun, irfan mekteb diye bir dergi var biliyorum ama benim user adım irfan mekteb değiştirmenize gerek yok kardeş. Firakdaolmasa kardeş İllada yazın diye bir şey de bulunmamış olsa gerek.. O kardeş bazı yazıların silinmesinden yada başka bir yere kaydırılmasına kızmış anladığım kadarı ile..

Yazı hususuda başka bir yere çekilmek isteniyor nedense, sebebi nedir aslında çözemedim. Ben bunu yapıyorum sende bunu da yap yada ben senin kini yapmam diye bakılıyor gibi geliyor bana