Her sözün kalbe girmesine yol vermemek?

necim

Member
Bu alıntı nerden acaba? Mesela önü-sonu var mı?

Kalp insanın en mühim cihazatıdır...Orayı titreten her ne ise, bir şekilde sende kabul görmüştür...Pensilvanya Günlüğünde geçen "Burhan irfan ister,irfan ise imandan gelir" beyanı birşeyin kalbe tesirinin ne kadar mühim olduğunu gösteriyor...

Bu yüzden Hakka tevcihi olmayan herhangi birşey neden bendeki en güzel mekanda birşekilde mündemiç olsun ki...10 kazanmam gerekirken,5 kazanmam neden hayatımı alt üst etsin...
Söylenen her sözün kalbe girmemesini şöyle anlıyorum ben: etrafımda edilen kelamları ölçüp,tartıp ve dahi Hak nazarındaki pozisyonu tesbit ve tasnif edip öyle içeri buyur etmeliyim...AllahuAlem...

isra..

Active member
Bu alıntı nerden acaba? Mesela önü-sonu var mı?

Kalp insanın en mühim cihazatıdır...Orayı titreten her ne ise, bir şekilde sende kabul görmüştür...Pensilvanya Günlüğünde geçen "Burhan irfan ister,irfan ise imandan gelir" beyanı birşeyin kalbe tesirinin ne kadar mühim olduğunu gösteriyor...

Bu yüzden Hakka tevcihi olmayan herhangi birşey neden bendeki en güzel mekanda birşekilde mündemiç olsun ki...10 kazanmam gerekirken,5 kazanmam neden hayatımı alt üst etsin...
Söylenen her sözün kalbe girmemesini şöyle anlıyorum ben: etrafımda edilen kelamları ölçüp,tartıp ve dahi Hak nazarındaki pozisyonu tesbit ve tasnif edip öyle içeri buyur etmeliyim...AllahuAlem...
Allah razı olsun katılıyorum..

FaKiR

Meþveret Bþk.
Öyleyse, her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz
Bu vecize günlük hayata nasıl uyarlanmalı nasıl anlaşılmalı?

Alinti yaptiginiz vecize, Risale i Nur kulliyatindan, Munazarat eserinden alinti:

S - Neden bunların umumuna fena diyorsun? Halbuki hayırhâhımız gibi görünüyorlar.

C - Hiçbir müfsid ben müfsidim demez.

Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür.

Evet, kimse demez ayranım ekşidir.
Fakat siz mihenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor.
Hattâ benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim.

Veya bilmediğim halde ifsad ediyorum. Öyleyse, her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz. İşte, size söylediğim sözler hayalin elnde kalsın, mihenge vurunuz. Eğer altın çıktıysa kalbde saklayınız. Bakır çıktıysa, çok gıybeti üstüne ve bedduayı arkasına takınız, bana reddediniz, gönderiniz.