Zaman Gazetesinden Alıntılar

mihrimah

Well-known member
Bera bin Azip anlatiyor:
Bir gün Resulullah Efendimizin (sav) abdest alirken yanina yaklasip selam verdim. Abdestini tamamladiktan sonra selamimi aldi ve elini uzatip benimle musafaha yapti (tokalasti).
Ben Resul-i Ekrem'e:
-Ya Resulallah, bu Arap olmayanlarin adeti degil midir ? diye sordum.
Resulullah bana:
" Müslümanlar birbirleri ile karsilastiklari zaman bu sekilde musafaha ederlerse, günahlari dökülür", buyurdu.

ZAMAN Gazetesi 15.12.1996

mihrimah

Well-known member
Cevap: Günahlar nasil dökülür

Cennetlik Kadin

Resulullah Efendimiz söyle buyurmustur:
"ALLAH TEALA benden evvel herhangi bir insanin cennete girmesini yasaklamistir.
Ancak ben, sagima baktigimda, beni gecmeye calisan bir kadin görürüm.
Bu kadinin benimle beraber cennete girmesinin sebebi nedir ? diye sorarim. O zaman bana denir ki:
-Bu, gençligi ve güzelligi yerinde bir kadin idi. Fakat yaninda yetimleri bulundugu icin, onlari büyütüp isleri yoluna girinceye kadar sabredip evlenmedi. Onun bu davranisina ALLAH TEALA'nin mükafati böyle olmustur.
(I. Sa'rani, Tenbihu'l-Mugterrin) ZAMAN Gazetesi , 21.12.1996

mihrimah

Well-known member
Hz. Ömer (ra)'in halifelerinden Gassan hükümdari Cebele bin Eyhem, hac sirasinda ayagina yanlislikla basab Feraze ogullarindan birine siddetli bir yumruk vurarak burnunu kirdi. Adam Hz. Ömer'e sikayetci oldu ve Cebele çagrildi :
- Davacini memnun edip davasindan vazgeçireceksin, yoksa kisas yapar, sana da ayni yumrugu vurdururum, dedi.
- Ben bir hükümdarim, o ise halktan bir kisi, beni onla nasilbir tutar, kisas yaparsin ?
- Islam Dini, hukuk bakimindan aranizda fark görmüyor
- Ben müslüman olunca serefimin daha da artacagini umuyordum.
- Serefin artmistir. Fakat hukuk önünde ikiniz ayni hükme tabisiniz
- Peki hristiyan olursam ne olur ?
- O zaman (dinden dönme hükmü olarak) boynunu vurdururum
Ertesi güne kadar izin isteyen, Cebele o gece adamlariyla Bizans taraflarina gitti ve Hristiyan dinine girdi. Cebele'yi itiraz ettiren hükmün adaletsizligi degildi; gururu ve fakirler sinifiyla ani hükümlere tabi oluverme korkusu pismanligini dile getiren siirler söyleyerek ölmesine sebep oldu.

ZAMAN Gazete, 01.11.1996

mihrimah

Well-known member
Küçük ameller dahi...

Hz. Ömer (ra) Efendimiz söyle der: " Birgün bir yere gidiyordum. Bir cocugu, kusun ayagindan baglamis ona tas atarken gördüm. Cocuga 5-10 kurus verdim, kusu alip ucurdum. Bana rüyamda " Seni bu hâdiseden dolayi bagisladik dediler. "
Gerçi Hz. Ömer (ra) cennetle müjdelenmistir. Ama bu vak'ayi bizatihi o anlatmistir. Insanin hangi amelle bagislanacagi belli olmaz. Harun Resid'in hanimi Zübeyde Hanim, Arafat'a su götürmüs muhtereme bir kadindir. Vefatindan sonra O'nu cennette görürler. Sorarlar: " Hangi seyle Cenab-i Hakk'in rizasini kazandin ? " Der ki : " Birgün yanimda çalgi çaliniyordu. O esnada da ezan okunuyordu. " Susun, dedim ezan okunuyor" ve namaza gittim. Kurtulusuma onun vesile oldugunu söylediler " . evet, nice küçük seyler ile Cenab-i Hakk kullarini affedip, Cennetine koyabilir. Yeter ki insanin icinde Cenab-i Hakk'a karsi sadakat olsun. Rabb, onu bosa çikarmaz.

ZAMAN Gazetesi Namaz vakitleri takvimi, 05.12.1996