bu sitenin sadelestirme konusundaki fikri nedir?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yahudilere tahrif ediyorsunuz denildiğinde yahudiler evet biz tahrif ediyoruz bozuyoruz ancak daha güzeli ile bozuyoruz demektedirler. Nitekim Yahudiler ile alakalı ayet ve hadisleri incelediğimizde onlara nefislerinin hoşuna gitmeyecek bir peygamber geldiğinde öldürdüklerini görüyoruz. Ancak peygamberler devri kapandığından onlar ayetleri tahrif etmeye öldürmeye başladılar. Onlara ölü hayvanın yağını satmak yasaklandığında bu sefer eriterek satmaya başladılar. Ölü hayvanın yağını eritince kendi akıllarınca helalleştirdiklerini sandılar.

Bu anlattığımı izahat kardeşlerimi tenzih ederim her insanın çok iyi bildiği apaçık bir kıssasdır. İfade etmemde ki papaz gelse müslümana dese mesih tanrıdır veya kendi inancına göre kaideleri beyan etse müslüman buna itibar etmez. Ancak bir imam veya islam alimi çıksa dese ki Kur'an ve Sünnettede olmayan birşeyi ifade etse sen onun müslüman olduğunu düşündüğün için kabul edersin. Ancak müslümana düşen önce Kur'an ve Sünnete vurmaktır. Ustad r.a. bu hususta çok derin endişesini :

-Bana ızdırab veren, dedi, yalnız İslâm'ın maruz kaldığı tehlikelerdir. Eskiden tehlikeler hariçten gelirdi; onun için mukavemet kolaydı. Şimdi tehlike içeriden geliyor. Kurt, gövdenin içine girdi. Şimdi mukavemet güçleşti. Korkarım ki cem'iyetin bünyesi buna dayanamaz, çünki düşmanı sezmez. Can damarını koparan, kanını içen en büyük hasmını dost zanneder. Cem'iyetin basiret gözü böyle körleşirse, iman kalesi tehlikededir. İşte benim ızdırabım, yegâne ızdırabım budur.
Tarihçe-i Hayat ( 628 )

bu şekilde ifade etmiştir.

Adını artık bende tam koyamıyorum günümüzde bazı topluluklar çıkıyor bazı programları yavaş yavaş uyguluyorlar bundan 10 veya 20 yıl önce müslümanın yapmayacağı iş günümüzde yapılabilir hale gelmesi çok tehlikeli değilmidir? onlara tabii olanlar ise Kur'an ve Sünnete vurmadan nede olsa islami bir hareket diye arkalarından gidiyorlar. Birileri çıkıp kardeş nereye gidiyorsun dediğinde iftira atıyorsun ben Allah yolundan gidiyorum diyordu..

Maalesef çok iyi dikta ettiğimizde bazı yetkilileri yeri geldiğinde biz islami bir hareket değiliz yeri geldiğinde biz islami bir hareketiz demekteler. Kendilerine tabii olan bir çok ilahiyatcı mevcut olduğu halde uyguladıkları programları kıssas usulu ile kur'an ve sünnete vurmuyorlar bilakis ya görmezden geliniyor ya gizliyorlar. İfade edildiğinde ise biz bu işi islami kaide için yapmıyor insani veya farklı bir değer için yapıyoruz demekteler. Ancak zekat gibi kurban gibi işlere gelince biz islami bir hareketiz diyerek zekatları, yardımları topluyorlar ve bu topladıklarını islam fıkıhına ve akaidine göre tasarruf etmiyorlar..

Müslüman ferasetli olur dusturuyla kardeşlerimize bu sadeleştirme hususunda ise dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Yoksa bu elim programın sonraki ayaklarıda çok vahim olacaktır..

Müslümanın kaidesi felanca hoca ve şeyhden ziyade Allah ve Resuludur. Senin kaidene zıt birşeyi hocanda şeyhinde söylese kabulu imana zarar verir.. Nitekim haramlar caizleştirilmiş olur. Bunu yapıyorlar ancak tam muvaffak olamıyorlar çünkü önlerinde kale gibi Risale-i Nur ve Talebeleri duruyor önce onların kurdukları surları yıkmaları gerekiyor bunun için ilk adımı yine kendi içimizden yıllarca yapılabilirliğini konuşarak toplumların düşüncelerini tasavvi ederek en beklenilmeyen yerden attılar.

Şimdi siz bize düşüncemizi soruyorsunuz biz bunun mücadelesini yüzlerce makale yazarak her sorularına en müsbet ve en ilmi ve en akli cevabları vermemize rağmen bu melun işe ancak Allah Belalarını versin Elleri Kırılsın hem yapan hemde destekleyenlerin demekten başka sözümüz kalmadı..