Ebu Hureyre Ve Kiyamadiği Annesi...

SaYa

Well-known member
Ebû Hureyre (ra) şöyle anlatıyor: "Müşrike olan annemi İslâm'a çağırıyordum. Bir gün yine böyle davetimi yenilediğimde Peygamber Efendimiz hakkında hoşlanmadığım şeyler söyledi. Allah Resûlü'nün yanına geldim, ağlıyordum. "Yâ Resûlallah" dedim, annemi İslâm'a davet ediyordum; yanaşmıyordu. Bugün de davet ettim. Senin aleyhinde hoşlanmadığım şeyler söyledi. Allah'a dua et, "Ebû Hureyre'nin annesine hidâyet versin." dedim. Allah Resulü de,- Allah'ım! Ebû Hureyre'nin anasını hidâyete erdir, diye dua buyurdu.

Sevinerek dışarı çıktım. Eve varıp kapıya yaklaşınca, baktım kapı kapalı. Annem ayak seslerimi duymuştu. "Ebû Hureyre, yerinde dur" dedi. Biraz sonra annem elbisesini giymiş, başını da örtmüş olarak kapıyı açtı ve: "Ebû Hureyre, şehâdet ediyorum ki Allah'tan başka ibadete lâyık bir ilâh yoktur. Şehâdet ediyorum ki Muhammed, Allah'ın elçisidir." dedi.

Koşarak Peygamberimiz'in yanına vardım. Daha önce kederimden ağladığım gibi sevincimden ağlıyordum. "Müjde, Yâ Rasûlallah, Allah duanı kabul etti; Ebû Hureyre'nin annesini İslâm'a hidâyet buyurdu." dedim. Sonra, "Yâ Rasûlallah, Allah'a dua et de, beni ve annemi, erkek-kadın bütün müminlere sevdirsin." ricasında bulundum. O da: "İlâhî! Bu kulcağızını ve anasını erkek-kadın her mümine sevdir." diye dua buyurdu. İşte, bunun için adımı duyan erkek-kadın her mümin beni sever."

(Kandehlevî, Hayatu's-Sahabe, 1/175-176