Esir Maddesi ve Rızık

nurhadimi

üye Sorumlusu
selamün alyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu ebeden ve daima

kardeşler bu gün risale okurken birden aklımda şu soru oluştu:

bizler ve tüm yaratılanlar KUDRET KALEMİNİN birer noktasıysak esir maddesi de KUDRET KALEMİNİN ucu olmuş oluyorsa ve ALLAH RUBUBİYETİYLE hepimizi terbiye edip REZZAK ismiyle rızıklarımızı tayin ediyorsa
esir maddesinin rızkı bizler ve yaratılanlar mı oluyor yoksa bizim rızkımız esir maddesi mi oluyor

umarım anlaşılır olmuştur:confused:

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
selamün alyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu ebeden ve daima

kardeşler bu gün risale okurken birden aklımda şu soru oluştu:

bizler ve tüm yaratılanlar KUDRET KALEMİNİN birer noktasıysak esir maddesi de KUDRET KALEMİNİN ucu olmuş oluyorsa ve ALLAH RUBUBİYETİYLE hepimizi terbiye edip REZZAK ismiyle rızıklarımızı tayin ediyorsa
esir maddesinin rızkı bizler ve yaratılanlar mı oluyor yoksa bizim rızkımız esir maddesi mi oluyor

umarım anlaşılır olmuştur:confused:

Yaratılış için şu konuyu inceleyebiliriz. Esir maddesinin buradaki rolunu yani yaratılışdaki görebiliriz.
http://www.tevhid.gen.tr/risale-i-n...atin-yaratilis-sebebi-ve-yaratilis-gayesidir/

Esir maddesi hakkında şu konuyuda okudukdan sonra daha bir ufkumuz genişleyecekdir :

Boşluğun Anlamı ve "Esir Maddesi" ve Boyutlar

Rezzak esması sadece yişyecek olarak mutaala edilmemeli . Aslında bu konuyu hanne kardeşimiz daha iyi mutaala edebilir. Ben sadece bir iki noktayı dile getirmek istiyorum.

Rezzak ismi maddi ve manevi ihtiyac duyulanları yaratan diyebiliriz. Rızık ise maddi ve manaevi ihtiyac duyulan. Mesela ekmek rızık olduğu gibi mutlulukda sevgide bir rızıkdır Ev bir rızık olduğu gibi evlilikde bir rızıkdır. vesaire..

Bu nisbette bakdığımızda hala esir tam olarak çözülemediği için bir şey diyemiyeceğim. Ama şu örneği verebilirim. Mesela bir bitkinin rızkı su ve güneş ve mineraller olduğu gibi hayvanın vucudunda hayat bulma isteğine mukabil hayvanın onu yiyerek hayvan mertebesine çıkması bir nevi rızık olabilir ve sonra hayvanında insan mertebesine cıkma arzusus ile insanın hayvanı yemesi bir nevi hayvan bitkinin rızkı, insanda hayvanın rızkı olabilir. Belki belki bir penceredir diyebiliriz..

nurhadimi

üye Sorumlusu
Bu nisbette bakdığımızda hala esir tam olarak çözülemediği için bir şey diyemiyeceğim. Ama şu örneği verebilirim. Mesela bir bitkinin rızkı su ve güneş ve mineraller olduğu gibi hayvanın vucudunda hayat bulma isteğine mukabil hayvanın onu yiyerek hayvan mertebesine çıkması bir nevi rızık olabilir ve sonra hayvanında insan mertebesine cıkma arzusus ile insanın hayvanı yemesi bir nevi hayvan bitkinin rızkı, insanda hayvanın rızkı olabilir. Belki belki bir penceredir diyebiliriz..

hımmm zaten soru da bu şekilde çıktı ALLAH razı olsun abi

nurhadimi

üye Sorumlusu
Sûfîlerin “Gizli bir hazineydim. Tanınmak istedim, tanınayım diye halkı yarattım” hadis-i şerifini sıkça tekrarlamaktadırlar. Bu istemenin karşılığı muhabbet, tanınmasının karşılığı marifettir. Buna göre yaratmanın kökünde ve temelinde muhabbet ve marifet vardır. Var olan şeyin özünde sevgi mevcuttur. Bu sevgi olmadan bir şeyin var olması mümkün olmaz.

Eğer bir esir varsa sırf ışınların iletilmesinden başka yararları da olması gerektiği hiç de ihtimal dışı değildir.[1>

Elektromanyetik alanlar teorisini geliştiren Maxwell (1831-1879), manyetik kuvvetlerin ve ışığın her ikisinin de esir içinde iletildiğini öne sürüyor; bu kuvvetlerin, uzayda elektrik ve manyetik yüklü kütlelerin çevresinde üretilen esir bükülmeleri olarak değerlendirileceğini ifade ediyordu.

o haldeee hipotezime göree!!!!!????????herşey esir maddesinin rızkı dahiline mi giriyor ay iyice kafam karıştı

tövbeee

nurhadimi

üye Sorumlusu
Kusursuz devamlılığı olan, ince, sıkıştırılamayan, tüm uzaya yayılan ve içinde yerleşik sıradan maddenin molekülleri arasında sızan ve kendi imkanları ile birini diğerine bağlayan bir özdek fikrini idrak etmeye çalışmalıyız. Ve onu cisimler arasındaki tüm hareketlerin sürüp gittiği evrensel bir ortam olarak kabul etmeliyiz. O halde bu onun -- hareket ile enerjinin ileticisi olarak -- fonksiyonudur.”

burası da hipotezimi ürütüyor tam aksi oluşuyor yani tüm rızıkların temelinde de esir maddesi var sonucu ortaya çıkıyor

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Sûfîlerin “Gizli bir hazineydim. Tanınmak istedim, tanınayım diye halkı yarattım” hadis-i şerifini sıkça tekrarlamaktadırlar. Bu istemenin karşılığı muhabbet, tanınmasının karşılığı marifettir. Buna göre yaratmanın kökünde ve temelinde muhabbet ve marifet vardır. Var olan şeyin özünde sevgi mevcuttur. Bu sevgi olmadan bir şeyin var olması mümkün olmaz.

Eğer bir esir varsa sırf ışınların iletilmesinden başka yararları da olması gerektiği hiç de ihtimal dışı değildir.[1>

Elektromanyetik alanlar teorisini geliştiren Maxwell (1831-1879), manyetik kuvvetlerin ve ışığın her ikisinin de esir içinde iletildiğini öne sürüyor; bu kuvvetlerin, uzayda elektrik ve manyetik yüklü kütlelerin çevresinde üretilen esir bükülmeleri olarak değerlendirileceğini ifade ediyordu.

o haldeee hipotezime göree!!!!!????????herşey esir maddesinin rızkı dahiline mi giriyor ay iyice kafam karıştı

tövbeee

Önceki mesajımda kafaların karışmaması için iki link verdim ve sıraya göre vermişimdir o sırayı takip edebilirsiniz. Esir maddesi tam manasıyla çözülememişdir. Sınırları belli değildir onun için hayal gibidiri ne kadar üzerinde tefekkür edilse baska yerlere götürebilir..

nurhadimi

üye Sorumlusu
Önceki mesajımda kafaların karışmaması için iki link verdim ve sıraya göre vermişimdir o sırayı takip edebilirsiniz. Esir maddesi tam manasıyla çözülememişdir. Sınırları belli değildir onun için hayal gibidiri ne kadar üzerinde tefekkür edilse baska yerlere götürebilir..

anladıımmm hangi pencereden bakmmak istersen varlığın özü nihayetinde abi ikinci yazıyı buraya alsak hani olurda linki tıklamak zor gelirse diye çok güzel ve lezzetli bir yazı olabilir mi

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Az önce Alaaddin başar ağabeyden dinlediğim sohbetten birkac pırıltı ile bir hatamı düzelteyim :

Birde şunu unutmamalıyız rızık ihtiyac olunandır. istenilen değildir. İstemek ile muhtaç olmak başkadır. Bu şekilde bakar isek daha iyi anlarız. Mesela ben az önce bir örnekde bitki hayvan olmayı ister hayvanda insan olmayı ister dediğimde belki hata etmiş olabilirim . Çünkü burada ihtiyac yada muhtaçlık yok istemek var... Ama bitki suya, güneşe ve minarellere muhtaçdır ve o bitkiye rızık olur vesaire..

nurhadimi

üye Sorumlusu
hımmmm istemek farklı ama rızık dairesi farklı

ama istemek te bir rızıktır daha doğrusu ihtiyaçtır hele ki günümüzde