Allah dilemedikçe biz dileyemeyiz, O HALDE BENİM GÜNAHLARIMI ALLAH MI DİLİYOR?

Tarihci

Marmara Tarih
Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemeyince, siz dileyemezsiniz. Tekvir 29
Allah dilemeseydi biz dileyemezdik, o halde günahlarımızı da Allah diliyor yani biz sorumlu değiliz zaten Allah bunları affedecek veya günahlarımızı da Allah diliyor sonra da bizi cehenneme atıyor bu ne biçim adalet?
Böyle diyenlere cevaben:
Bu “dilemek” ne manada kullanılmış onu açıklamaya çalışalım:
Küçük bir çocuk düşünelim 2-3 yaşlarında konuşuyor istiyor ama gücü bir iş yapmaya yetmiyor. Şimdi bu çocuğu güçlü kuvvetli bir adamın omuzlarına koyalım ve adam o çocuğun emrine amade olsun her istediğini yapsın.
Çocuk diyor ki şu kayayı şuradan al buraya koy. Adamda kayayı kaldırıp istenilen yere koyuyor.
Şimdi düşünelim, çocuk o kayanın yer değiştirmesini diliyor, adam ise çocuk diledi diye, o işi yapmayı diliyor ve kayanın yerini değiştiriyor. Şimdi o çocuğun gücü o işi yapmaya yetmiyor, adamın ise yetiyor. Önce çocuk diliyor sonra adam çocuk dilediği için o işi yapmayı diliyor ve yapıyor.
Peki adam o işi yapmayı dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir ehemmiyeti olacak mıydı? Adam o işi yapmayı istemeseydi çocuk istese de istemese de bir şey değişmeyecekti. Yani adam dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir önemi olmayacaktı.
Teşbihte hata olmaz, işte biz o çocuğuz, her istediğimizi yapan zat ise Allah u Tealadır. Biz isteriz Allah onu oldurur ama Allah onu oldurmak istemezse o olmaz. Tıpkı çocukla adamın durumu gibi. Yani Allah bizim dilediğimiz şeyi yapmayı dilemezse bizim dileğimizin bir manası ve tesiri olmaz, yani Allah bizim dilediğimizi yapmayı dilemezse bizim dilememiz bir işe yaramaz, yani istediğimiz şey oluvermez.
Tıpkı asansörün içindeki halimiz gibi. Bazen asansörlerde kaldığımız olur, asansör de bir arıza vardır ve durur kapılarını açmaz kat düğmelerine bassak da bir karşılık vermez, orda biz her ne kadar da zemin tuşuna bassak (zemine inmeyi diliyoruz) asansör gitmezse bir işe yaramaz beyhude basıp dururuz. Yani bizim zemine inme dileğimizi asansör de dilemedikçe bizim dilememiz bir işe yaramaz.
Velhasıl, ben zina etmeyi dilersem Allah -ben yapmak istediğim için- yapmama izin verir, o fiili oldurur. Çünkü bana özgür irade vermiş beni hür yaratmış, ne istersem onu yapma kabiliyeti vermiş, nasıl ki Kendisini tespih edenler olduğu gibi Kendisine adice küfr edenler de var ve Allah o küfredenleri o saniyede yerle bir etmiyor çünkü istediğini yapmakta özgür bırakmış. Ben isterim Allah oldurur ben haram ya da helal neyi istersem Allah onu oldurur. Allah ın ezeli ilmi kudretiyle benim işleyeceğim haramları veya sevapları çok önceden biliyor olması, benim sorumlu olduğum gerçeğini etkilemez.

Bilal Fındıkçı

Lütfen ilgili konuları da okuyunuz:

http://www.risaleforum.net/islamiye...y-yazilmis-ben-neden-sorumlu-tutuluyorum.html

http://www.risaleforum.net/islamiyet/islam-akaidi-ve-fikih/1218-cuz-i-irade-kulli-irade.html

http://www.risaleforum.net/islamiye...halde-benim-gunahlarimi-allah-mi-diliyor.html
http://www.tevhid.gen.tr/islam-akai...ersey-yazilmis-ben-neden-sorumlu-tutuluyorum/

Tarihci

Marmara Tarih
diğer site birleştiği için bir hayli karışmış ortalık, aynılarını birleştiriyorum ama bu konu kazaya kurban gitti yine açtım..

Tarihci

Marmara Tarih
o mütalalar yapıldı geçti, konu yeniden güneme geldi yeniden görüldü, şimdi yeni kişiler ve mütalaalar olur inşallah.

Tarihci

Marmara Tarih
Cevap: Allah dilemedikçe biz dileyemeyiz, O HALDE BENİM GÜNAHLARIMI ALLAH M

nurhadimi e haydi yeni mütaalalarını bekliyoruz.. :)

nurhadimi

üye Sorumlusu

estağfirullah sizler varken
:(

'Eğer vermek istemeseydi ; dilemek vermezdi!'

ayeti zaten en güzel biçimde açıklamıyor mu?

GÖNÜLSIZIM

Well-known member

Allah razı olsun kardeşim çok güzel açıklamışsın....
kul neyi isterse, Allahu teala da kuluna o istediği şeyi yapacak güç ve kudreti verir ve o istediğini yaratır.insana Allah cc cuzzi irade vermiştir doğru yolu ve eğri yolu göstermiş kişi kalbini nereye açarsa rabbim o kişiye o yolun kapılarını açar ...

Tarihci

Marmara Tarih

keşke herkes okusa da görüş belirtse bu konular açılsa..

NurYolcusu

Well-known member

insanı küre-i arz da yaratılan herşeyle sınava tabii tutması ne büyük kudret sahibi oldugunu göstermez mi??? insanı insanlar;yine insanı mal ve mülk ile imtihan eden yüce rabbim inşaallah bizleri bize vermiş oldugu hür iradeyi yine onun yolunda kullanarak sınavda muvaffak olan kullarından eyler.
RABBİM NE EYLER, NE EYLERSE GÜZEL EYLER.....

Tarihci

Marmara Tarih

insanı küre-i arz da yaratılan herşeyle sınava tabii tutması ne büyük kudret sahibi oldugunu göstermez mi??? insanı insanlar;yine insanı mal ve mülk ile imtihan eden yüce rabbim inşaallah bizleri bize vermiş oldugu hür iradeyi yine onun yolunda kullanarak sınavda muvaffak olan kullarından eyler.
RABBİM NE EYLER, NE EYLERSE GÜZEL EYLER.....

ilginiz için teşekkürler.. Rabbime kurban olayım neylerse güzel eyler ama kullar hikmetini bilmezler.. Lütfen okuyun:

http://www.tevhid.gen.tr/risale-i-nur-ve-dua/81-bu-doktor-zalim-istedigimi-vermiyor/#post90

HAFIZ

Well-known member
Cevap: biraz tebessün için...

tarihci.. bu yazınızı okurken aklıma geldi.
bir insan 50 yaşına kadar islamdan bi haber yaşıyor ama bir dönüş yapıyo ve müslüman oluyor.bir insan da 50 yaşına kadar müslüman olarak yaşıyor ama bizler gibi günahkar.. şimdi o dönüş yapanın geçmişi siliniyor hiç işlememiş gibi.ve cezalandırılmıyor.ama diğeri müslüman olduğu halde işlediği hataların cezasını çekiyor.diğeri tövbe ettiği halde işlediği heşey yanına kar kalıyor.ilali adalet burda nasıl tecelli ediyor.sanırım sormak istediği anlamışsınızdır.bunu bir temsille anlatırmısınız.ama avamın dilinden olsun..zira havasın dilinden anlatabilirim sanırım.ama avam anlamaz

Tarihci

Marmara Tarih
Cevap: biraz tebessün için...

tarihci.. bu yazınızı okurken aklıma geldi.
bir insan 50 yaşına kadar islamdan bi haber yaşıyor ama bir dönüş yapıyo ve müslüman oluyor.bir insan da 50 yaşına kadar müslüman olarak yaşıyor ama bizler gibi günahkar.. şimdi o dönüş yapanın geçmişi siliniyor hiç işlememiş gibi.ve cezalandırılmıyor.ama diğeri müslüman olduğu halde işlediği hataların cezasını çekiyor.diğeri tövbe ettiği halde işlediği heşey yanına kar kalıyor.ilali adalet burda nasıl tecelli ediyor.sanırım sormak istediği anlamışsınızdır.bunu bir temsille anlatırmısınız.ama avamın dilinden olsun..zira havasın dilinden anlatabilirim sanırım.ama avam anlamaz

tevbe etme hakkı 50 yaşına kadar müslüman olarak yaşayan için de vardır.. 50 yaşından sonra müslüman olanın evvelki hayatındaki günahları nasılki affedilir, 50 yaşına kadar günahkar yaşayan bir müslümanın da günahları salih tövbeyle affedilir..

tevbeden sonra her ikisi de tekrar günah işledikçe yine günahları yazılmaya devam edilir.. ancak burda şu var, diyelimki tevbe kabul olmadı.. biri 50 ye kadar her günahı işlemiş ve 50 de müslüman olmakla temizlendi.. diğeri de 50 ye kadar müslüman ama günahkardır ve tevbesi de kabul olmuyor.. böyle düşündüğümüzü varsayalım.

50 yaşına kadar islam dini içinde yaşayıpta haramı helali bilmesine rağmen onca günah işlemiş biri var bir tarafta.. diğer tarafta da 50 yaşına kadar islamdan habersiz şekilde günah işleyerek yaşamış bir kimse. Hangisinin kabahati daha büyük?

50 yıl her türlü serbestlikle her günahı işledikten sonra İslamla tanışıp hatalarını anlayıp iman eden, müslüman olanın mükafatlarından biri de evvelki hatalarının affıdır. Diğer taraftaki kişi ise müslüman olarak dünyaya gönderilmiş, müslüman ana babanın elinde yetiştirilmişlik nimetine şükürsüzlük ettiği ve islam nimetinin içinde olduğu halde islama uygun yaşamadığı için o yaptıklarını beraberinde götürür.. (ancak ne demiştik: şayet af edilmez ise)

HAFIZ

Well-known member

teşekkürler.sağolun.
ama daha geniş bir biçimde bu konuları dallandırıp budaklandıracağım.yani inkar eden bir cahilin dilinden sorular soracağım.ve bunlara isbat-vari cevaplarınız(herkes cevap verebilir) inandığı halde aklına takılan sorulara cevap arayanlara faideli olabilir sanırım..

Tarihci

Marmara Tarih

teşekkürler.sağolun.
ama daha geniş bir biçimde bu konuları dallandırıp budaklandıracağım.yani inkar eden bir cahilin dilinden sorular soracağım.ve bunlara isbat-vari cevaplarınız(herkes cevap verebilir) inandığı halde aklına takılan sorulara cevap arayanlara faideli olabilir sanırım..

Burada her suale cevap verilir ancak sual sorulmaz.... diyordu üstadım.. biz de bildiğimiz kadarıyla soruları cevaplamaya çalışacağız inşallah.. Bu soru için de Allah razı olsun..

NurYolcusu

Well-known member

Peygamber efendimiz(a.s.m) bir sohbette buyurdular
-"Öyle günahlar vardırki insanı cennete sokar"
Orada bulunan sahabe efendilerimiz şaşırdı
-"Ey ALLAH(c.c)'ın resulü hiç günah insanı cennete sokar mı???
Nebiler nebisi buyurdu
-"Evet öyle günahlar vardır ki insan o günahı işlediginde öyle büyük bir pişmanlık duyar ve öylesi bir tevbe ederki o kişinin tüm günahlarını ALLAH(c.c) affeder. Hem o insan bir daha günah işleyecek olsa önceki işlediği ve pişmanlık duyduğu günahı aklına gelir ve günahı işlemekten vaz geçer"...

Rabbim bizleri işlediği hatalardan dolayı pişman olan ve cennete girebilecek büyüklükte tevbe eden hidayete ermiş kullarından olmayı nasip eylesin.... (amin)!!!! Dua ile kardeşler....