Faraklit- Kutsal Ruh

Mersin_Mesihci

New member
elbetteki islam kaynaklarına göre hristiyanlığı araştırdığınız için hep aynı şeyler anlatılıyor, oysa gerçeği isaya iman etmediğiniz için anlayamıyorsunuz, Allah bize kutsal ruhunun yardımıyla anlamamızı sağladı ve bizlerde size anlatıyoruz.. bunun için duayla başlamak istiyorum...

"Ya rab allahım, oğlun isa mesihin adıyla kutsal ruhunla bu konuyu okuyanların üzerinde dalgalan ki okuduklarını anlasınlar, kutsal ruh onlara anlayış sağlasın.. Amin!..."

Kutsal Ruh incil yazarlarının uydurmuş olduğu bir hurafe değildir. kutsal ruh bir insanda değildir. Allahımız Yehova insanı yaratırken kendi benzeyişinde yarattı. bu yüzden insanın bedeni, öz benliği(nefsi) ve ruhu vardır.. Allah'ında kendi özbenliği, ruhu ve sözü vardır. bu söz isa mesihtir ve beden alıp aramızda yaşadı.. insanın üç varlığı olmasına rağmen nasıl tek ise allahtan özü, sözü ve ruhu olmasına rağmen tektir... üç ayrı varlık değildir...

kutsal kitabımızdan ayetlere bakılırsa kutsal ruhun (allahın ruhu ki allah kutsaldır bu yüzden ruhuna da kutsal ruh denir) ilk ayetlerden beri vardır...

kısa olarak yaratılış 1:2 "Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu."

yine davut dahi kutsal ruhtan söz etmiştir. mezmurlar 51:11"Beni huzurundan atma, Kutsal Ruhun'u benden alma."

ve isa mesihte kutsal ruhtan bahsetmiştir.
Yuhanna 14:16 "Ben de Baba'dan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhu'nu verecek. Dünya O'nu kabul edemez. Çünkü O'nu ne görür, ne de tanır. Siz O'nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır."

burda açıkça görülüyor ki yardımcı bir insan olamaz çünkü insanlar onu ne görür ne tanır ama isaya iman edenler onu tanır ve hristiyanların arasında yaşar ve içimizdedir.. siz bu ayetleri muhammetle kıyaslayın ne kadar uyum sağlıyor siz görün....

Yine Yuhanna 14:26"Ama Baba'nın benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak." erlbeteki bu havarilere ve isaya iman edenelre verilmiş bir vaattir.. ki bu ayet ilerde açıklanıcak...

Yuhanna 14:30"Artık sizinle uzun uzun konuşmayacağım. Çünkü bu dünyanın egemeni geliyor. Onun benim üzerimde hiçbir yetkisi yoktur." bu dünyanın egemeni ise şeytandır isa şeytanın aracılığıyla kendini öldürüleceğini anlatıyor ve böylelikel tüm günahları kendi üzerine yüklenecektir....

evet isa böyle vaat etti peki bakalım bu vaat gerçekmiydi yoksa yaşanmıydı... bu vaat insanmıydı yoksa allahın ruhumuydu?

Elçilerin İşleri 2:1-4"1 Pentikost Günü geldiğinde bütün imanlılar bir arada bulunuyordu.

2 Ansızın gökten, güçlü bir rüzgarın esişini andıran bir ses geldi ve bulundukları evi tümüyle doldurdu.

3 Ateşten dillere benzer bir şeylerin dağılıp her birinin üzerine indiğini gördüler.

4 İmanlıların hepsi Kutsal Ruh'la doldular, Ruh'un onları konuşturduğu başka dillerle konuşmaya başladılar."

evet görülüyor ki ilk zamanlardan şimdiye kadar Kutsal Ruh bizimle biz bunu hem biliyoruz hem hissediyoruz aramızda gören kardeşlerde var. bu yüzden peyganberlerimiz bile var...

Rab Allah Kutsal Ruhuyla zihinlerinizdeki örtüleri kaldırsın isa mesihin adında Amin!...

Mersin_Mesihci

New member
Ynt: Faraklit- Kutsal Ruh

anlattım ama sanırım okumamışsın. Kutsal Ruh allahın ruhudur, allahın gücüdür, insanlar kutsal ruh dolunca allahın isteklerini sevinçle özgürce yapabiliriz aksi takdirde "ruh isteklidir ama beden güçsüzdür." (Matta 26:41)

Mersin_Mesihci ' Alıntı:
allahın gücüdür, insanlar kutsal ruh dolunca allahın isteklerini sevinçle özgürce yapabiliriz aksi takdirde "ruh isteklidir ama beden güçsüzdür."

peki bu ruh bütün insanlardmı yoksa yanlız hz. isayamı mahsus ?

Mersin_Mesihci

New member

Allah her insanı yaratırken ruhundan üfürmüştür bu yüzden insanlar yaşamaktadır, lakin insan günah işlediği için bu ruhun işlevini kısıtlamıştır, bu yüzden kutsal olan tanrıya karşı kusurlu kalmışlardır... isa mesih ise hiç günah işlemediğinden kutsal ruh onda tamamen etkindir, isa mesihe iman edenlerin ise hiç günah işlememiş gibi sayılmalarından onlardada etkindir, günahlarından azat oldukçada daha da etkindir...

Mersin_Mesihci ' Alıntı:
Allah her insanı yaratırken ruhundan üfürmüştür bu yüzden insanlar yaşamaktadır, lakin insan günah işlediği için bu ruhun işlevini kısıtlamıştır, bu yüzden kutsal olan tanrıya karşı kusurlu kalmışlardır... isa mesih ise hiç günah işlemediğinden kutsal ruh onda tamamen etkindir, isa mesihe iman edenlerin ise hiç günah işlememiş gibi sayılmalarından onlardada etkindir, günahlarından azat oldukçada daha da etkindir...

tamam. şimdi sana üflemiş diyorsun. sen bu üflemeyi nasıl tarif edeceksin ?

ikincisi: günahla ruhun hali doğrudur zaten islam diininde buda var.

peki sen peygamberlere inanıyorusun ?

Mersin_Mesihci

New member

incilde kutsal ruhun varlığı şöyle kanıtlanır; Galatyalılar 5:22"Ruh'un ürünüyse sevgi, sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Bu tür nitelikleri yasaklayan yasa yoktur."

isa mesihe yürekten iman eden herkese sorabilirsin yukarda yazılan duygular o kişilerde vardır..

islam ve hristiyanlık aynı konuları işleyebilir zira; incil tevrat zebur kuranda önce vardı ve kuranın kaynaklarıdır.

ben ademden isaya kadar bütün peyganberlere inanıyorum ve yazmış oldukları kitabı okuyorum.. sadece ben değil tüm hristiyanlarda aynı şeye inanıyor...

Sayın mersinli,

tevratın ilk 16 ayetini bilim ışığı altında incelermisin? Bakalım ne göreceksin ...Göremezsen tekrar bana dön...

Mersin_Mesihci

New member

Merak etme bilim ışığında ben gayet iyi biliyorum ve biraz mantık yorarsan bilime ters düşmediğini aslında örtüştüğünü anlarsın hem madem örtüşmese neden kuranınız "eğer inanmıyorsan git ehl-i kitaba sor diyor" elbette içindekielrin sağlamlığından dolayı...

Mersin_Mesihci ' Alıntı:
Merak etme bilim ışığında ben gayet iyi biliyorum ve biraz mantık yorarsan bilime ters düşmediğini aslında örtüştüğünü anlarsın hem madem örtüşmese neden kuranınız "eğer inanmıyorsan git ehl-i kitaba sor diyor" elbette içindekielrin sağlamlığından dolayı...
evet ama ehli incile sor demiyorki :D sen yanlış kişilere sormuşsun . olarehli kitab değillerki. ozamanın ehli kitabı şimdiki ehli fenleri bilimleridir. ve dinde derinlleşmiş kişilerdir. cennet satan papazlar değildir :D

cennet derken bu arada sizde metre karesi kaçadır ? :D

1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.
2 Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu.
3 Tanrı, "Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.
4 Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı.
5 Işığa "Gündüz", karanlığa "Gece" adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ilk gün oluştu.(Akşam ve sabahın olması güneşin var olması ile mümkün..dikkat)
6 Tanrı, "Suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın" diye buyurdu.
7 Ve öyle oldu. Tanrı gökkubbeyi yarattı. Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.
8 Kubbeye "Gök" adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ikinci gün oluştu.
9 Tanrı, "Göğün altındaki sular bir yere toplansın, kuru toprak görünsün" diye buyurdu ve öyle oldu.
10 Kuru alana "Kara", toplanan sulara "Deniz" adını verdi. Tanrı bunun iyi olduğunu gördü.
11 Tanrı, "Yeryüzü bitkiler, tohum veren otlar, türüne göre tohumu meyvesinde bulunan meyve ağaçları üretsin" diye buyurdu ve öyle oldu.(Bitkiler fotosentez yapar bunun içinde güneşe ihtiyaç vardır..dikkat)
12 Yeryüzü bitkiler, türüne göre tohum veren otlar, tohumu meyvesinde bulunan meyve ağaçları yetiştirdi. Tanrı bunun iyi olduğunu gördü.(Oturmuş bir eko sistem lazım ..güneş lazım..denge lazım..dikkat)
13 Akşam oldu, sabah oldu ve üçüncü gün oluştu.
14 Tanrı şöyle buyurdu: "Gökkubbede gündüzü geceden ayıracak, yeryüzünü aydınlatacak ışıklar olsun. Belirtileri, mevsimleri, günleri, yılları göstersin." Ve öyle oldu.
16 Tanrı büyüğü gündüze, küçüğü geceye egemen olacak iki büyük ışığı ve yıldızları yarattı.(Ay ve güneşten bahsediyor oysaki ay ışık kaynağı değil. Ayrıca güneş ve ay henüz yaratılmış eğer onlar yoksa yukarıdakiler nasıl oluyor açıklarmısın)
17 Yeryüzünü aydınlatmak, gündüze ve geceye egemen olmak, ışığı karanlıktan ayırmak için onları gökkubbeye yerleştirdi. Tanrı bunun iyi olduğunu gördü.

5-11-12 açıklamalarını ve 16. maddeyi okuyun bakalım ..tevratın bilime nasıl aykırı olduğunu görün..tevratın nasıl saçmaladığını görün...

Matta İncîlinde yazıldığına göre, Îsâ aleyhisselâm Tevrâtta olan kısâs âyetini naklettikten sonra, beşinci bâbının otuzdokuz ve devamındaki âyetlerde, Fakat ben size derim ki; kötülüğe karşı koymayın ve sağ yanağınıza kim vurursa, ona sol yanağınızı da çevirin. Eğer birisi gömleğini almak isterse, ona kaputunu, abanı da ver. Ve kim seni bir mil gitmeye zorlarsa, onunla iki mil git. Senden dileyene, isteyene ver. Düşmanlarınızı sevin ve size bedduâ edenlere hayr duâ edin. Herkese selâm verin denilmekte ve başkalarına kötülük yapan, zulmeden kimselerin affedilmesi bildirilmektedir. Kısâs, yâni suçluyu cezâlandırmak tamamen inkâr olunmaktadır.

Mersin_Mesihci ' Alıntı:
branchsword33@hotmail.com istersen ekle orda konuşalım uzun uzun...

incilde kutsal ruhun varlığı şöyle kanıtlanır; Galatyalılar 5:22"Ruh'un ürünüyse sevgi, sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Bu tür nitelikleri yasaklayan yasa yoktur."
yukardaki ruh özellikleri ise

peki bu saydıklarının zıddı olan ,hüzün keder sıkıntı,dert,kabalık,katillik,hırs bunlar neyin özellikleridir.

bunları yapan kimdir ?

Mattanın yirmialtıncı bâbında, yahudilerin, Hz. Îsâyı nasıl yakalayıp habs ettiklerini anlatırken, kırksekizinci âyetinden îtibaren diyor ki, Yehûdâ, Îsâyı yakalamak için memur olanlara: Ben kimi öpersem onu tutun diye işaret vermişti. Hemen Îsânın yanına gelip; selâm sana ey muallim diyerek Onu öptü. Îsâ da ona, arkadaş niçin geldin dedi. O zaman memurlar yaklaşıp Îsâyı tuttular.

Yuhannânın onsekizinci bâbının üçüncü ve daha sonraki âyetlerinde ise diyor ki: Yehûdâ bir bölük asker ile başkâhinler ve Ferîsîlerden memurlar alıp, fenerli ve meşaleli ve silâhlı olarak, Hz. Îsânın şâkirdleriyle berâber bulunduğu bahçeye geldiler. Îsâ da, başına gelecek bütün şeyleri bilerek çıkıp, onlara; kimi arıyorsunuz, dedi. Nâsıralı Îsâyı diyerek, cevap vermeleri ile Îsâ onlara; benim dedi. Onu ele veren Yehûdâ da onlarla berâber duruyordu. Îsânın bu cevabından, onlar gerileyip yere düştüler. Tekrar Îsâ onlara: Kimi arıyorsunuz diye sordu. Onlar: Nâsıralı Îsâyı dediler. Hz. Îsâ cevap verip, ben olduğumu size söyledim. Şimdi beni arıyorsanız, bunları salıverin gitsinler, dedi. Bu iki rivayet arasındaki ihtilâf ortadır.

Mersin_Mesihci

New member

zafer karlı kardeşim şunu unutmaman lazım ki incili isa yazmadı isa söyledi ve havariler yazdı bu yüzden onlar insandı ve kutsal ruhun kendilerine hatırlattıklarını yazdılar ve kutsal ruh ancak bildikleri şeyi hatırlatır... müjde sözlü anlatılırken bazı konular atlatılmış olabilir kimse bunu inkar etmiyor fakat hal böyleyken senin deyişine göre çelişkiliyken yine allah incili kullanıyor onun aracılığıyla insanlara huzurunu kendini açıklıyor...

deli_poyraz kardeşim yine Galatyalılar 5:19 da derki " Benliğin işleri bellidir. Bunlar fuhuş, pislik, sefahat, putperestlik, büyücülük, düşmanlık, çekişme, kıskançlık, öfke, bencil tutkular, ayrılıklar, bölünmeler, çekememezlik, sarhoşluk, çılgın eğlenceler ve benzeri şeylerdir. Sizi daha önce uyardığım gibi yine uyarıyorum, böyle davrananlar Tanrı Egemenliği'ni miras alamayacaklar." bunlar ise bizlerden kaynaklanıyor..

işte bunları yapan asla cennete gidemiycek ve bizleri bunlardan ancak isa mesihin adında tanrının ruhu temizleyebilir...

İŞTE BİR İNCİL ZIRVALIĞI DAHA​

Yuhannânın yedinci bâbının başında bildirildiğine göre: Îsâ aleyhisselâm Celîlede gezerken, yahudilerin Hayme Çadır Bayramı yakın idi. Kardeşleri ona hitâben: Buradan çıkıp Yahudiyeye git ki, şâkirdlerin dahî yaptığın işleri görsünler. Zîrâ kendisini açıkça tanıtmak isteyen kimse, işini gizlice yapmaz. Eğer bu şeyleri sen yapıyorsan kendini dünyaya göster, dediler. Çünki kardeşleri dahî, ona îman etmiyorlardı. Îsâ onlara cevaben: Benim vaktim daha gelmedi. Fakat sizin vaktiniz dâimâ hazırdır. Dünya sizden nefret etmez. Fakat benden nefret eder. Çünki, dünya amelleri kötüdür diye ben onlara şehâdet ederim. Siz bu bayrama gidin. Ben bu bayrama daha gitmem, çıkmam dedi. Fakat kardeşleri çıktıktan sonra, kendisi de, o vakit açıkça değil, fakat gizlice imiş gibi bayrama gitti demektedir. Eğer Yuhannâ İncîli muharref değildir denirse: Îsâ aleyhisselâma yaptığı bu yalancılık isnâdı nasıl tevil edilir. Çünki, Îsâ aleyhisselâmın bayrama gitmem dediği hâlde, sonra da gizlice gittiğini haber vermektedir ki, bu yalancılıktır. Hâşâ Îsâ aleyhisselâmda böyle bir hâl bulunamaz.

BU SAÇMALIKLARA CEVAP VEREBİLECEKMİSİN ACABA​

Yuhannânın birinci mektûbunun ikinci bâbının, ikinci âyetinde: Kendisi günahlarımıza ve yalnız bizim günahlarımıza değil, fakat bütün dünyaya kefarettir demektedir. Buradan anlaşılıyor ki, günah işlemekten mâsum olan, yalnız Îsâ aleyhisselâmdır ve bütün âlemin günahlarına kefarettir.

Hâlbuki, Sifrül emsâlin Süleymânın meselleri yirmibirinci bâbının onsekizinci âyeti: Kötü adam, sâlih adamın fidyesidir. Münâfık, hâin adam da doğruların şeklindedir. Buradan anlaşılıyor ki, fâsık, günah işleyen, işlemiyenin, münâfık olan da doğruların yerine feda edilecektir. Bu ibâre, Yuhannânın yazdığına muhâliftir.

Mersin_Mesihci

New member

Bak kardeşim önce dediğim gibi sen bu ayetleri dünyasal yorumluyorsun, tanrıya göre değil, insana göre konuşuyorsun bu çok normal çünkü sen dünyadansın, Kutsal Kitaplar tanrı sözüdür ve kutsaldır günahkar olan insanlar bunu anlamakta zorluk çeker ben bunun cevabını bilmiyorum fakat biliyorum ki isa bunu birşey bildiği için yapmıştır bizim anlamamız zor olan şeyleri kendisi bilir. isa kardeşleriyle değil yalnız gitmek istemiş olabilir... ayetleri okurken hayal olarak okuma onları yaşayanlar insandı ve düşünerek oku...

isa tüm dünya için kefarettir fakat bu kefareti kabul etmek gerekir evet isanın benim günahlarıma kefaret olduğuna iman ediyorum diyenler içindir... zira
"iman yoluyla, lütufla kurtuldunuz, bu sizin başarınız değil; tanrının armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir." (Efesliler 2:8)

NOOLDU SAYIN MERSİNLİ...ÇUVALLADINMI?...SAÇMALIKLARA KARŞI ARTIK BİŞEY DİYEMEZ OLDUN...HANİ NERDE SENİN KİTABININ GEÇERLİLİĞİ....ÇEVİR KAZI YANMASIN..