Beşinci Boyut

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
134.jpg

Beşinci Boyut

Yapımcı: Melih Sezgin
Yönetmen: Hasan Kıraç
Oyuncular: Cengiz Toraman ,Doğan Turan

Bazı ruhlar vardır ki, fedakârlık timsali, olgun ruhlardır. Her hareketleriyle hal insanı olduklarını belli eden bu ruhlar için doğruluk, cesaret, fedakârlık ve ahde vefa; her ne şart altında olurlarsa olsunlar, taviz vermedikleri vasıflardır. Onlar, yaşatma sevdasıyla yaşama zevklerinden vazgeçmiş ve hayatlarıyla abideleşmiş müstesna ruhlardır.

Benzersiz bir format

Ekranlarda daha önce görülmemiş bir formatla izleyicisinin karşısına çıkan Beşinci Boyut’un konusu şöyle: Salih, askerliğini üstün başarı belgesiyle bitirmiş bir delikanlıdır. Hasta annesi ve hamile eşi ile güzel bir köyde yaşamaktadırlar. Evin bütün yükü, rızkını değirmende çalışarak temin eden Salih’in üstündedir. Salih, bir taraftan da köyün Rüstem Ağası’na, oturdukları evin borcunu ödemeye çalışmaktadır. Rüstem Ağa vicdansız bir adamdır. Darda kalan insanların hallerinden anlamadığı gibi, Salih’e, kendisine olan borçlarını vadesinden önce ödemesi için baskı da yapmaktadır. Hayatından hiçbir zaman şikâyet etmeyen Salih, Rüstem Ağa’ya olan borcunu kapatmak için daha fazla çalışmaktadır. Fakat ansızın patlak veren Kıbrıs Harekâtıyla Salih yeniden askere çağırılır. O da, köyden arkadaşı Recep ile birlikte arkasına bile bakmadan cepheye koşar. Ancak ailesinin tek ümidi olan bu delikanlı için kaderde geri dönememek de vardır.

Çaresiz hayatların kılavuzu...

Kıbrıs Harekatı’nda şehit olan Salih’in önünde bambaşka bir kapı açılır. Salih, zaman ve mekan tanımadan insanlara yardım etme mertebesine yükselmiştir. Artık onun için insanlara yardım ettikçe mesafe kat edeceği hikmetli bir yolculuk başlar. Her bölümde başka insanlarla tanışan ve onlara doğru tercihi yapmaları için yol gösteren Salih, tereddüde düştüğü zamanlarda ise kapıları ‘Usta’sının yardımıyla açar. Çaresiz hayatların kılavuzu, kalplere umudu aşılayan ve büyük merhametin insanlar üzerindeki tecellisini anlatan sayısız görevliden biridir artık.

FaKiR

Meþveret Bþk.
muthis diyaloglari oluyor surmeli amcayla sahil abinin,:)
nette bakindim ama pek kaleme alan olmamis,:(

ben yazayim dedim:p::

-devamli fenalik yapanlara hic kimse mudahele etmesede birgun mutlaka kendi fenaliklarina takilmalari kacinilmazdir.
_fakat fenaliga maruz kalanlar icin hayatin dakikalari yillar uzunlugunda olur,
_varlikta asil olan iyiliktir ,kotulukler gorevini yapar giderler, el verirki insan kotulugun kendine degil sebebine dikkat kesilsin

---efendim bu bir degisik yaklasim degilmi,hangi insan cani yanarken agriyla ilgilenmez,---
agrilar uyaridir yardima davettir farkina varilmayanlarin farkina varmaktir , agri olmasaydi tedaviye ihtiyac duyulmazdi,o bizzet acili olsada sonucu itibariyla tatlidir.simdi sadece agri dikat keslen napiyor acaba, agrisa sebep olan etkenlerden uzak oluryor belkide agrinin devamina sebep oluyor

akilli insan agriya tahammul ederken sebep olan pb gidermeye calisir
bu yonuyle acilarinda aslinda hayat icin tatlandirici bi yonu ortaya cikiyor:):)

Tarihci

Marmara Tarih
yahu diyalogları tabi güzel de bazen fazla poliyannacı bi tavır alıyorlar, hep böle mistik bi havada konuşuyorlar, kurtlar vadisindeki Ömer Baba nın konuşmalarına benziyor :) Musa peygamber........... :)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
yahu diyalogları tabi güzel de bazen fazla poliyannacı bi tavır alıyorlar, hep böle mistik bi havada konuşuyorlar, kurtlar vadisindeki Ömer Baba nın konuşmalarına benziyor :) Musa peygamber........... :)

Sanmıyorum poliyannacılık olsun...

Hakikat perdesini aralayarak hadiselere bakmak demek daha yerinde olur...

Tarihci

Marmara Tarih
tabi aslında öyle, demekki hayat bizi öyle bi hale getirmiş ki herşeyde kötü bi taraf arıyor herşeye kötü tarafından bakarak yaklaşıyoru(m)z birileri çıkıp olması gerektiği gibi bakınca da bana veya bize poliyannacı bakış gibi geliyor..