Reenkarnasyon ve Tenasüh

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Soru
15. sözde geçen tuyurun ve hudrun adlı cennet kuşlarından bahsediliyor birde bazı ruhların bazı hayvanların bedenlerine giripcisim alemini seyrettiği söyleniyor bunun reenkarnasyonla bir alakası var mı?
editor.gif
soru-gidis.gif
18-Nisan-2008 - 15:48:00 Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Reenkarnasyon, insanın öldükten sonra, ruhunun başka bir bedene girerek hayatını orda devam ettirmesi ve olgunlaştırması fikridir.

Eski tabir ile “tanasüh”, yeni tabir ile “ruh göçü”, felsefi tabiri ile “reenkarnasyon”, bir mitolojidir.

Yani her toplum ve milletin bazı kesimlerinin tarihi kökeninde farklı isimler altında inandığı ve yaşatmaya çalıştığı bir efsanedir. Toplumlardaki bu inanç, insanın fıtratında var olan ebedi yaşama arzusunun ve ölümle yokluk ve hiçliğe gitmekten kurtulmanın çırpınışları ve bir tatmin olma şeklidir. Yani bu gibi inançlarla kendine bir türlü ebediyet kazandırmaya çalışıyorlar. İkinci, yeni bir hayatı kabul etmeyip, böyle bir fikre sapmadaki faktör ise; dünyaya ve içindekilere olan ülfet ve ünsiyetdir.

Dünya ve içindekilerinden ayrılmak ve bir daha görememek düşüncesi onu çaresiz kılıp böyle hurafelere sevk ediyor. Reenkarnasyon düşüncesini hem akıl, hem de Kuran açısından değerlendirecek olursak, ikisi de cevaz vermez.

Öncelikle İslam’a göre reenkarnasyon fikri küfürdür. Kur’anın üçte ikisi ölümden sonra ikinci yeni bir hayattan bahsediyor. kesinlikle reenkarnasyon düşünceyi kabul etmiyor.

Şu ayet, bunu açıkça ilan ediyor: "Nihayet, onlardan birine ölüm gelip çattığında, "Rabbim, der, lütfen beni geri gönder. Ta ki, boşa geçirdiğim dünyada iyi iş yapayım." Hayır! Onun söylediği bu söz laftan ibarettir. Onların gerisinde ise, yeniden dirilecekleri güne kadar bir berzah vardır." (Muminun Suresi 99-100)

Akıl açısından bakacak olursak; tenasüh fikrinin tutar bir yanı yoktur.

Mesela, tenasüh inancına göre ruhlar cevherdir ve sayısı sabittir. O zaman ruhların sayısında bir artış olmaması gerekir. Dünyanın her döneminde nüfusun aynı olması lazım gelirdi. Halbuki nüfus sürekli artış gösteriyor. Bir asır öncesi nüfus, bir milyar; bir asır sonra altı milyar oluyor. Reenkarnasyona göre bu bir çelişkidir.

Yine eski tarihlerde büyük işler yapmış Peygamberler, evliyalar, alimler, filozoflar, bilim adamları şimdi kimin bedenindedirler ve neden varlık gösteremiyorlar. Mesela iki cihan serveri Hazreti Muhammed (s.a.v) acaba hangi bedende, neden o haşmetli ruhu tezahür etmiyor.

Yine anne ve babadan çocuğa geçen irsiyeti ne ile izah edeceğiz. Zira, aralarında kopmaz bir bağ vardır. Bu, sadece cismani bir irsiyet değil, ruhi irsiyet de vardır.

Ruh başka bedene geçtiğinde, neden geçmişini tamamen hatırlamıyor. Şayet hatırlıyorsa, neden herkeste sabit olmuyor da sadece ruh hastaları tarafından iddia ediliyor.

Ruh, bedeni kendi mi seçiyor. Seçiyorsa, bunu hangi ölçüler ile seçiyor. Seçme durumunda en iyisini istemez mi. Buna benzer çok çelişkiler, reenkarnasyonun batıl olduğunu ispata kafidir.

Ruhlar o bedeni mesken ittihaz etmek için değil, sadece onun cihaz ve aletleri ile alemi seyir için zaman zaman onların vücudunu kullanıyor. Ameli iyi olan bir insan öldükten sonra, ruhu serbest olduğu için ve nuraniyet sahibi olmasının avantajı ile de o cesetlere girip seyaran etmesi vardır. Ama reenkarnasyon, tamamen farklı bir durumdur, karıştırmamak lazım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale-i Nur Editör

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ruhlar o bedeni mesken ittihaz etmek için değil, sadece onun cihaz ve aletleri ile alemi seyir için zaman zaman onların vücudunu kullanıyor. Ameli iyi olan bir insan öldükten sonra, ruhu serbest olduğu için ve nuraniyet sahibi olmasının avantajı ile de o cesetlere girip seyaran etmesi vardır. Ama reenkarnasyon, tamamen farklı bir durumdur, karıştırmamak lazım.

Buradaki önemli husus nuraniyet sahibi olmasıdır. Ve unutulmaması gereken husus ise nuraniyet kesbetmek ancak Allaha hakiki manada abd olmak ile olur ve netice itibari ile Allahın o kuluna olan bir lütfü ve keremi olarak bakılmalıdır...

ebrar172

Well-known member
bu konuyla pek alakası olmasada birşey sormak istiyorum...

benim rüyamda sıklıkla gördüğüm bir şahıs var 16 sene evvel vefat etmiş bir şahıs..

rüyamda evimize geliyor ona ölü olduğunu nasıl olupta evimize gelebildiğini sorduğumda ben ölü diilim tekrar dünyaya gönderildim diyor...

bunun manası ne olabilir...

nurhadimi

üye Sorumlusu
ya zaten akıl almaz bir teori bu bence

ALLAH razı olsun TALHA abi her zamanki gibi çok güzel bi konuya değinmişsin

ebrar abla sizin yerinizde olmak istemezdim

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
bu konuyla pek alakası olmasada birşey sormak istiyorum...

benim rüyamda sıklıkla gördüğüm bir şahıs var 16 sene evvel vefat etmiş bir şahıs..

rüyamda evimize geliyor ona ölü olduğunu nasıl olupta evimize gelebildiğini sorduğumda ben ölü diilim tekrar dünyaya gönderildim diyor...

bunun manası ne olabilir...

Rİsaleden Hatırladığım kadarıyla sölüyorum bilen kardeşlerimiz tam yazarlar inşallah :

Harp zamanında şehit olan ağabeylerimizden biri Ustadım rüyasında görür ve onun hala kendisinin ölmediğini sandığını harpden dolayı kendisine yerin altında bir yer yapdığını ve orada yaşadığını anlatır...

Demekki Rabbul alemin sevdiği bazı kullarını hassaten ruhu nuraniyet kesbetmiş kullarını dünyada bazı vazifelerde istihdam etmişdir. Mesela Hızır aleyhisselam ..

İslam adına olan her bir davanın arkasında olan Resülü zişan a.s.v. efendimiz.. Buna en güzel örneklerdendir..

ýþýkk

Well-known member
yüreğinize sağlık çok güzel açıklamışsınız okudukça okuyasım geldi bıkmadan çekinmeden bir solukta okudum
bilim bilim derler herşeyi akılla ispatlamaya çalışanlar bile bu aptal şeye inanıyorlar ya bu nasıl mantıktır ki........şükürler olsun gerçekleri ayırt edebiliyoruz rabbim tüm bilmeyenlere bildirsin
Allah(cc) razı olsun