Imam muntazır meselesi hakkında bir sual

yozgati

Well-known member
75. Ehl-i Sünnet'e göre, İmam-ı Mahfî ve İmam-ı Muntazır akidesi bâtıldır. C: Mehdi hakkında Şîaların oniki imamdan birisi, hayatta iken gizlenmiş, âhirzamanda çıkacak demelerine mukabil Ehl-i Sünnet'in bir kısmı, İmam-ı Muntazır akidesi bâtıldır demişler. Az bir kısım Hanefî üleması da, لاَ مَهْدِى اِلاَّ عِيسَى demişler. Şualar.

böyle bir iddia savurulmuş ve üstad izah etmiş. AMA BİZ BUNU HAL-İ HAZIRDAKİ KÜLLİYATTA İMAM MUNTAZIR MESELESİNİ BİR TEK ŞUALARDA OKUDUK. ONUDA İDDİAYA CEVAB OLARAK.

PEKİ ÜSTAD İMAM MUNTAZIR MESELESİNİ BAŞKA NEREDE İZAH ETMEKTEDİR. ?

dcyln

Yeni Üye
imam muntazır demek beklenen imam demektir. islam literatüründe yüzyıllarca var olagelmiş bir tabirdir ki bu beklenen imam mehdi dir. yani mehdii azam. fakat mehdi meselesi ulema tarafından farklı farklı yorumlanmıştır. genel ehli sünnet 13. müceddid olarak kabul eder. ve islamı ihya edecek bir zat olarak düşünür. fakat şia ekolü farklı düşünür. onlarca da mehdi gelecek fakat daha muazzam işler yapacak. ve bu zat aslında geçmişte çıkmış ama ahir zamanda tekrar zuhur edecek gibi mitolojik bir sürü rivayetler anlatılır. yani sialarda bu mesele imamet meselesinin bir parçasıdır ve özünden çok manalar yüklenerek tabiri caizse abartılmıştır. esasında imamet meselesi de dahil olmak üzere bunların hiçbiri üstadın tabiriyle akideye imana dahil değildir. teferruattır. bu yüzden de zaten risalelerde geniş yer bulmamiştır..selam

yozgati

Well-known member
imam muntazır demek beklenen imam demektir. islam literatüründe yüzyıllarca var olagelmiş bir tabirdir ki bu beklenen imam mehdi dir. yani mehdii azam. fakat mehdi meselesi ulema tarafından farklı farklı yorumlanmıştır. genel ehli sünnet 13. müceddid olarak kabul eder. ve islamı ihya edecek bir zat olarak düşünür. fakat şia ekolü farklı düşünür. onlarca da mehdi gelecek fakat daha muazzam işler yapacak. ve bu zat aslında geçmişte çıkmış ama ahir zamanda tekrar zuhur edecek gibi mitolojik bir sürü rivayetler anlatılır. yani sialarda bu mesele imamet meselesinin bir parçasıdır ve özünden çok manalar yüklenerek tabiri caizse abartılmıştır. esasında imamet meselesi de dahil olmak üzere bunların hiçbiri üstadın tabiriyle akideye imana dahil değildir. teferruattır. bu yüzden de zaten risalelerde geniş yer bulmamiştır..selam

bu suali ben mi soramıyorum. sorduklarım mı anlamamaktadır!

ben külliyatta imam muntazır hakkında bir yer yok diyorum herkes bana imam muntazırı söylüyor.