sizce kuran'da ki dini ne kadar yaşayabiliyoruz???

sizce kuran'da ki dini ne kadar yaþayabiliyormuyuz???

• yaþayabiliyoruz

Kullanılan: 2 9.5%
  • yaþayamýyoruz

Kullanılan: 14 66.7%
  • yaþatmýyorlar

Kullanılan: 0 0.0%
  • yaþatýyorlar ama biz isteksisiz

• yaþatmýyorlar birde garip bakýyorlar

Kullanılan: 1 4.8%
  • kuran'nýn özünü bilmiyoruz.saptýrýlma var

• Kullanılan toplam oy
    21

Zuhr

Talebe
son şık dikkatimi çekti, Kuran ın özünü bilmiyoruz saptırılma var derken, ne kastettiniz?

biz okuyup araştırmadığımız için özü bilemiyoruz,
okuyup anladığını söyleyenler de konuları saptırabiliyorlar,
estağfirullah Kur'an'ın kendisinde değil, ama onu yorumlarken özden sapmalar olabiliyor,
sanırım bu kast edilmiş ..

muazzam bir soru ..
yaşayamıyoruz ya da yaşamıyoruz deyip kestirip atılabilecek bir konu değil.
nedenleri çok iyi tahlil edip sırat-ı müstakim'e yönelmek gerekiyor.
nihayette iki yol var, ya cennet ya cehennem,
ya Kur'an olup cennete uçan olacağız
ya da Kur'an dan kopup cehenneme dûçar olan..
estaizubillah ..!

anarkh

Well-known member
eğer istersek yaşarız. bence yaşayadabiliyoruz. neden yaşamayalım ki.
çok şükür yaşıyoruz. yeterki biz tevekkül edelim.

VUSLAT

Well-known member
bence yarımyamalak...
işimize geldiği gibi yaşıyoruz...
manasına inmeyip detayları atlıyoruz...(şahsi görüşüm)

nimet06

Well-known member
kendi fikrim şu....
ben yaşayamıyorum.çok istememe rağmen.Özel sebepten dolayı.Yanlış anlaşılmasın hiçbir şekilde bahane değil.ama şuanda malesef bu şekilde.
tabiki farz olan şartları yerine getiriyorum.ALLAH(CC) KABUL ETSİN.
ALLAH(CC) tam anlamıyla yaşayanlardan eylesin.Amin.

Tarihci

Marmara Tarih
biz okuyup araştırmadığımız için özü bilemiyoruz,
okuyup anladığını söyleyenler de konuları saptırabiliyorlar,
estağfirullah Kur'an'ın kendisinde değil, ama onu yorumlarken özden sapmalar olabiliyor,
sanırım bu kast edilmiş ..

muazzam bir soru ..
yaşayamıyoruz ya da yaşamıyoruz deyip kestirip atılabilecek bir konu değil.
nedenleri çok iyi tahlil edip sırat-ı müstakim'e yönelmek gerekiyor.
nihayette iki yol var, ya cennet ya cehennem,
ya Kur'an olup cennete uçan olacağız
ya da Kur'an dan kopup cehenneme dûçar olan..
estaizubillah ..!

Demekki kendimiz okuyup özünü bilmeliymişiz değil mi?

nimet06

Well-known member
Demekki kendimiz okuyup özünü bilmeliymişiz değil mi?

Tarihci kardeş.aynen benim de düşüncem ve isteğim bu yönde çünkü başkasının anlatmasından ziyade kendim anlamak özünü anlamak isterim ve öyle de yapıyorum.Çünkü bu şekilde daha iyi anlayıp uygulayabiliyorum.Tabi ki özden sapmamak gerekiyor.Şahsi fikrim tabi ki.

Tarihci

Marmara Tarih
Evet kardeşlerim aynen dediğiniz gibi.. Tabi bundan, hocalarımızı tamamen bertaraf edelim manasını çıkarmamalıyız.. Bir bilene sor demişler, Allah u teala da işi ehline verin buyuruyor.. ehli olana kadar ehli olanlardan sormak öğrenmek lazımdır. ancak kendi okumalarımızla öğrenebileceğimiz kadarını da mutlaka kendimiz elde etmeliyiz.

bazen yanlış uygulamalar yanlış bilinenlerle karşılaştığımızda böyle yapmak "çok sevapmış biliyormusn" veya "çok günahmış yaa" gibi şeylerle karşılaşıyoruz.. Kim dedi çok günah veya sevap olduğunu dediğimizde cevap yok veya şu arkadaşın eniştesinin dedesi imammış o sölemiş.. gibi kulaktan kulağa gelen bilgilerle hayatımızı şekillendiriyoruz. gelen bu bilgi söyleyenin ağzından doğru çıktıysa bile gelene kadar eksilmiş veya birşeyler eklenmiş olabilir.. bu riske girmeye luzum yok.. sağlam adım atmak lazım. bir şey hakkında bu çok sevap veya günah dediğimizde biri de sorduğunda, ben şurda okudum Efendimiz böyle yapmış diyebilmeliyiz..

O yüzden hep tavsiye etmişimdir, Her kardeşimiz en az bir defa mutlaka siyer okumalı, bir hayatüssahabe okumalıdır.. siyer, salih suruç un dünya birinciliği almış 2 ciltlik kitabı olsun. hayatüssahabe de zaten yusuf kandehlevinin 4 ciltlik eseridir. bu kitapların bakmayın böyle ciltlerce uzun olduğuna.. okunması çok tatlı ve rahattır. merak içeren diyalog ve olaylarla dolu olduğu için hep bir sonraki sayfada ne olacağını merak ettirir kitap böylelikle bir oturuşta sayfalarca ilerletir sizi.. ve okuduğunuz anlarda sanki o olayın içindeymişsiniz hissi uyandırır sizde, bir tarafınızda Eefendimiz bir tarafınızda sahabeler varmış ve konuşmalar cereyean ediyormuş gibi olur..

Neticede bu kitapları bitirdikten sonra bir çok sünnet bir çok hadis öğrenmiş olursunuz.. bazı yanlış bildiklerinizi düzeltirsiniz.. ve birileri sorduğunda bu şurda geçiyor diye cevap verebilirsiniz..