Ustad'dan bir LATIFE ...

GuLSerbeti

Well-known member
Cumhuriyetin kuruluş yıllarıydı. Bediüzzaman, vatana ve millete yaptığı hizmetler göz önüne alınarak Ankara’ya davet edilmişti. Yeni oluşumda ona da söz hakkı vermek, fikirlerinden yararlanmak istiyorlardı. Israrlı davetler üzerine Ankara’ya geldi.

1922 yılının kurban bayramı arefesiydi. Dönemin Siverek Milletvekili Abdülgani Ensari ile ülkenin gidişatı hakkında fikir alışverişinde bulundular. Bir ara Bediüzzaman, Ensari’ye:

“Ensari, yarın Said’in başını kesecekler!” dedi.

Ensari şaşırdı, bir o kadar da korkuya kapıldı. Durum ortadaydı, şartlar tek yanlı işliyordu. Ülke bir savaştan çıkmış, yönetim yeni bir yapılanma içine girmişti. Muhalefette ve karşıt fikirde olan kimseler bir bir susturuluyordu.

Ensari, “Nasıl olur efendim?” diye telaşlandı.

Bediüzzaman’ın şaka yaptığını anlayamamıştı. Bediüzzaman, Ensari’nin bu telaşına gülümsedi ve ona şöyle açıkladı durumu:

“Arapça Said kelimesinden sin harfi kaldırılırsa, yani baş harfi olan sin kesilirse, geriye ‘iyd’ kalır. O da ‘bayram’ demektir. Yarın ise kurban bayramı.”

Allah O'ndan Razi olsun Ustadin Esprisi bile cok zekice ve Manidar... :) :angel:
Rabbimiz bizleri O'nun uhrevi Latifelerine mazhar etsin insaAllah... aminnn :)

istiðna

Active member
GuLSerbeti ' Alıntı:
Allah O'ndan Razi olsun Ustadin Esprisi bile cok zekice ve Manidar... :) :angel:
Rabbimiz bizleri O'nun uhrevi Latifelerine mazhar etsin insaAllah... aminnn :)

ee kımın ustadı... ;D ;)
cok begendım.bu kadar guzel bı paylasım için tesekkur ederım.
Allah razı olsun.