MÜTAALA NASIL YAPILIR?

Değerli Arkadaşlar;

Risaleleri mütalaa etmek suretiyle anlamak, çok verimli bir çalışma metodudur. bunun için yapılabilecek çeşitli yöntemler vardır.

1- Kendi kendimize anlayarak okumaya çalışırız. Bunun için, bilmediğimiz kelimelerin lügat manalarına bakarız. Okuduğumuz yerin başka yerlerle irtibatını sağlamaya çalşırız.

2- Bir kaç müştak kardeşimizle beraber, daha önce hazırlanmak suretiyle fikir alışverişi yapılabilir. Cümle cümle kelime kelime birbirimize sorarız. anlamaya çalışırız.

3- Risaleleri iyi anlamış ve okumuş bir abi ile hususi okumak ve anlamaya çalışmak ta mümkündür.

4- Devamlı okumak ve anlamadığımız yerleri, telefon veya başka bir yöntemle risaleleri bilen abilere sormak.

5- www.nuriklimi.com gibi siteler vasıtasıyla anlamaya çalıştığımız yerleri siteye sormak ve daha güzel anlamaya çalışmak.

İşte bu farklı alternatifler gibi, çeşitli yöntemlerle risaleleri anlamaya ve mütalaa edebiliriz. Nefsimiz buna elbette razı olmayacaktır. ama elde edeceğimiz manevi hazzın farkına vardığımız zaman, elbette kalb ve akıl gibi, nefis te bu işe razı olacaktır.

hknco

Well-known member
Çok güzel işte bu güzel bir tanım olmuş Allah cc ebeden razı olsun .Aslında burada da paylaşım yapılıyor buradan da sorulabilir inşallah bu sayede hepimiz bir şeyler öğreniriz.

yunus44

Active member
Kardeşlerim,

Bunun gibi teselliye dair evvelce yazılan küçük mektuplar ara sıra okunsa
ve Meyvenin, hususan âhirleri beraber mütalâa edilse
ve hatıra gelen Risale-i Nur'un meseleleri müzakere olsa,
inşaallah talebe-i ulûmun şerefini kazandırır.
İmam-ı Şâfii (k.s.) gibi büyük zatlar, "Talebe-i ulûmun hattâ uykusu dahi ibadet sayılır" diye ziyade ehemmiyet vermişler.
Böyle medresesiz bir zamanda, böyle azap yerlerde, böyle yüksek talebelik yüzünden yüz sıkıntıda olsa, aldırmamalı; veyahut "İşlerin en hayırlısı zorlu olanıdır. " el-Aclûnî, Keşfü'l-Hafâ: 1:55. deyip o meşakkatler yüzünden ferahla gülmeliyiz.ŞUALAR

böyle azap yerlerde:Derken interneti anlamamak için bir sebep var mı sizçe.Bir şartla talebelik yüzünden olursa,diyebilirmiyiz soruyorum?_________________________________________________Aziz, sıddık kardeşlerim,

Bu iki nüshanın biri benimdir, biri müdüründür. Başta benim hattımla yazısı bulunan nüshaya göre müdürün nüshasını tashih ediniz. Ben bu defa Âyetü'l-Kübrâ'yı mütalâa ederken, İkinci Makamını âhire kadar ve âhirdeki mânevî muhavereyi pekçok ehemmiyetli gördüm ve çok istifade ettim. Sizin istifadeniz için biri okusun, biri dinlesin. Tashihle beraber muattal kalmasınlar, ikişer kardeşlerimiz mütalâa etsinler14,ŞUA.

Abdurrahman

New member
böyle azap yerlerde:Derken interneti anlamamak için bir sebep var mı sizçe.Bir şartla talebelik yüzünden olursa,diyebilirmiyiz soruyorum?_________________________________________________Aziz, sıddık kardeşlerim,

Bu iki nüshanın biri benimdir, biri müdüründür. Başta benim hattımla yazısı bulunan nüshaya göre müdürün nüshasını tashih ediniz. Ben bu defa Âyetü'l-Kübrâ'yı mütalâa ederken, İkinci Makamını âhire kadar ve âhirdeki mânevî muhavereyi pekçok ehemmiyetli gördüm ve çok istifade ettim. Sizin istifadeniz için biri okusun, biri dinlesin. Tashihle beraber muattal kalmasınlar, ikişer kardeşlerimiz mütalâa etsinler14,ŞUA.

[/quote]

yunus44 kardeşim, maşallah güzel bi alanda güzel gayretler içindesin..
Sualine gelince anlaşılan konunun çok müşterisi yok... ayrıca ne kadar anlatırsan anlat kişiler ancak kabiliyetleri veya ihtiyaçları kadar anlayabililiyor. Interneti anlamamak için bir sebep var mı? meselesi ise ben ce alakası yok.. ancak elbette murat sadece hapishane değildir.

Birde bir sözü kıymetli kılan; kim söylemiş, kime söylemiş ve hangi makam da söylemiş olduğudur. Bu söz hapisadenede özellikle bir program dahilinde bir arada bulunmaktan dolayı hassaslaşan abilerin, bir birlerini tenkid etsin, birbirlerine küssünler diye yapılmış oldukları icraata mukabil, üstadın talebelirini o durumdan en az zararla korumaya yönelik telkinatlarıdır. Gayretsizleri gayrete getirmek, şevki kırılanları yeniden ateşlemek için bir metod. Arzda mu neviden yer elbette çoktur, ancak interneti ben buraya oturtamadım..

kolay gelsin..
....