1.lema Hz. Yunus a.s duası

yunus44

Active member
BİRİNCİ LEM'A

"Karanlıklar içinde niyaz etti: 'Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum.'" Enbiyâ Sûresi, 21:87.

2 "Rabbine şöyle niyaz etmişti: 'Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin.'" Enbiyâ Sûresi, 21:83.

3 "Eğer senden yüz çevirecek olurlarsa de ki: Allah bana yeter. Ondan başka ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ben Ona tevekkül ettim. Yüce Arşın Rabbi de Odur." Tevbe Sûresi, 9:129.

4 "Allah bana yeter; O ne güzel vekildir." Âl-i İmrân Sûresi, 3:173.

5 Havl ve kuvvet, ancak herşeyden yüce ve nihayetsiz azamet sahibi olan Allah'a aittir.

6 Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî. Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî.

7 "[Kur'ân] iman edenler için bir hidayet rehberi ve bir şifadır." Fussılet Sûresi, 41:44.

Otuz Birinci Mektubun birinci kısmı, her zaman, hususan mağrib ve işâ ortasında otuz-üçer defa okunması çok faziletli bulunan mezkûr kelimât-ı mübarekenin herbirinin çok envârından birer nurunu gösterecek altı Lem'adır.

HAZRET-İ YUNUS ibni Mettâ Alâ Nebiyyinâ ve Aleyhissalâtü Vesselâmın münâcâtı, en azîm bir münâcattır ve en mühim bir vesile-i icabe-i duadır.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-öncelikle burda yunus a.s annesinin isminin zikredilmesi neden.
2-vesile-i icabe-i duadır nedemek

hknco

Well-known member
vesile-i icabe-i duadır: Duânın kabul olması veya cevap verilmesine vesile olması.

nedenine gelecek olursak benim hardale tanesi kadar olan zihnimden geçen şu ki ; Hz.Yunus ibni Metta hazretleri sonuç oalrak dua etmiş. Ve duası da kabul olunmuştur.* bizde kabul olmuş bir dua üzerinden duamızın kabulu için Hz.Yunus ibni Metta hazretleriN duasını bir vesile bir aracı olarak kullanabiliriz. Bu bir ikincisi benim alanım olan ....

*Şöyleki burada modern metin incelemelerinde art gönderimsel ilişki olarak adlandırılan bir teknik mükemmel olarak kullanılmıştır. Yani önce konu söylenir açıklama sonra metin içerisine serpiştirilmiştir." vesile-i icabe-i dua " tabiri 1. Lema içerisinde genel olarak serpiştirilmiştir.

Şu an sınavlarım olduğu için konuyu derinlemesine inceleme imkanım olmayacak ve fazla bir şey yazamayacağım ama inşallah şu finallerden yakayı bir kurtarırsam değinieceğim.

İkinci husus neden annesinin isminin anılma nedenini bilmiyorum ama ince belkide bir çıkarsama ve kavramlar arası ilişki kuracak olursak, Şefkat anneler üzerinde en ziyadesi ile tecelli eder Allah cc hz Yunus İbni Metta ya şefkat ile davranmış onu karanlık ve zor durumdan kurtarmıştır. ...
Yanlışım olabilir inşallah eksik görülen veya yanlış olan şeyleri silebilirsiiniz...

Abiler hakkınızı helal ediniz sınavım var :( tam yazamadım ama ip ucu olmuştur inşallah sizlere....

yunus44

Active member
2-vesile-i icabe-i duadır nedemek buna risaleden bir açıklama getirelim..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BİRİNCİ SUALİNİZ: Mü'minin mü'mine en iyi duası nasıl olmalıdır?

Elcevap: Esbab-ı kabul dairesinde olmalı. Çünkü bazı şerâit dahilinde dua makbul olur. Şerâit-i kabulün içtimaı nisbetinde makbuliyeti ziyadeleşir.

Ezcümle, dua edileceği vakit, istiğfar ile mânevî temizlenmeli; sonra, makbul bir dua olan salâvat-ı şerifeyi şefaatçi gibi zikretmeli ve âhirde yine salâvat getirmeli. Çünkü, iki makbul duanın ortasında bir dua makbul olur 23.mektup
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Madem hz Yunus (a.s) duasıda kabul olmuş onuda aynen salavat gibi duamızın başında ve sonunda şefaatcı yaparsak.
seninde dediğin gibi.duamızı kabule karin olur.inşaallah.

1-öncelikle 1.lemada Yunus a.s annesinin isminin zikredilmesi nedendir.
Sorusuna gelince dediğin yanlış değil. Sana birkaç ekte ben yapayım
A-Öncelikle peygamber efendimiz s.a.v yunus a.s öyle bahsetmiş.
B-Kabrin başında hocalar telkin yaparken Annesinin ismini zikrederek seslenirler.
Denizide büyük bir mezar olarak düşünürsek. Başta Resulullahın s.a.v sonra üstadın böyle hitab ettiğini anlarız.
aklıma gelen bunlar.

Huseyni

Müdavim
ya biz de bakıyoruz ama çok bilmişlik olmasın diye müdahele etmiyoz:), gerçi çokda anladığımız yok. bu arada ibni metta ne? konularıbiraz daha açarsanız belki bişeyler anlıyacaz ,kusurumuza bakmayın..

yunus44

Active member
nuruvuslat ' Alıntı:
ya biz de bakıyoruz ama çok bilmişlik olmasın diye müdahele etmiyoz:), gerçi çokda anladığımız yok. bu arada ibni metta ne? konularıbiraz daha açarsanız belki bişeyler anlıyacaz ,kusurumuza bakmayın..
ibni Mettâ
Yunus a.s annesinin ismidir.
böyle gözümüzden kaçan noktaları yazarsanız. seviniriz.

GuLSerbeti

Well-known member
yunus44 ' Alıntı:
ibni Mettâ
Yunus a.s annesinin ismidir.
böyle gözümüzden kaçan noktaları yazarsanız. seviniriz.
"ibni Metta" sanirim Yunus a.s kunyesi yada lakabi oluyor zira manasi "Metta'nin oglu" demek..
ilk defa duydum, emeklerinize saglik abiler...

bir de insanlarin, (nasil dunyada babasinin ismiyle aniliyorsa - filan ibni filan gibi) Ahirette annesinin ismiyle anilip cagirilacagini duymustum, dogrumudur?
eger oyleyse Hocanin anne adiyla telkin yapmasi bunun icindir herhalde..

hasret

Well-known member
GuLSerbeti ' Alıntı:
"ibni Metta" sanirim Yunus a.s kunyesi yada lakabi oluyor zira manasi "Metta'nin oglu" demek..

bir de insanlarin, (nasil dunyada babasinin ismiyle aniliyorsa - filan ibni filan gibi) Ahirette annesinin ismiyle anilip cagirilacagini duymustum, dogrumudur?
Bende lk defa dikkat ettim.Acaba hikmeti ne olsa gerek?

Vesile- iicabe-i duaya gelince;
Bana göre yunus (a.s) orda tevhidi yakalamış.Bütün sebeblerin sükut etmesi,onun bunu hakkalyakin müşahede etmesi ve aczini,fakrını tam hissedip onu bu haletten sadece Allahın kurtarabileceğini bilmesi...
bu sebebler, defaten duanın kabulune vesile olmu bence...

demetce

Yeni Üye
Ynt: 1.lema Hz. Yunus a.s duası

slm alykm ben risale form a yeni üye oldum maşaşllahçalışmalarınız çok güzel rabbim gayretimizi arttırsın inş. nura hakiki talebe olmayı nasip etsin inş. bizimde mütalalı dersimizdi bugün arkadaşlarla
1.lem-a elhm yazdıklarınıza göz gezdirdim inş. faydalı olur dersde aeo

bilgehan

New member

demetce ' Alıntı:
slm alykm ben risale form a yeni üye oldum maşaşllahçalışmalarınız çok güzel rabbim gayretimizi arttırsın inş. nura hakiki talebe olmayı nasip etsin inş. bizimde mütalalı dersimizdi bugün arkadaşlarla

maşallah güzel bir tevafuk olmuş.

Sergerdan

Well-known member

demetce ' Alıntı:
aleykumselam,inş notlarınızı bizle paylaşırsınız.
Anlamadıgınız veya pekiştirmek,açmak istediginiz yerler olursa konu açabilirsiniz, abilerimiz de katkıda bulunacaktır..

yunus44

Active member

hocalar deyince bir hatıra yazayım.
Kırgızıstanda malatyadan bir kardeş orada vakıflık yapıyor bingöllü bir kardeş bu yaz o anlatmıştı.
orada bir Alimin yanına ziyarete gidiyorlar.
Alim zat bağdaş kurmuş oturuyormuş. Bizimkiler diz çöküp yanına oturmuşlar.
Sohbet başlamış. Alim zat bir soru sormuş o kardeşte risale-i nurdan cevap vermiş.
alim zat yaslandığı halde iken düz bağdaşa geçmiş.
2. bir soru sormuş risaleden onada cevap verince;
Alim zat bağdaşı bozmuş.
Bizimkiler bir soruya daha cevap verince;
O alimzat ne dese iyi yanınıza talebe verelim okutun diye konuşmaya başlamış.
.......
Viçdanlı tevazulü bir alimmiş onuda tebrik ederiz. Risale-i hakkıyla okuyup istifade edenleride.
Allah c.c Ku'ran dersi olan Risale-i nurda istifademizi artırsın inş.

FaKiR

Meþveret Bþk.

cok ilginc ilk defa duydum,
nerde okudun gulserbeti, kaynak belirtebilirmisin?

GuLSerbeti

Well-known member
cok ilginc ilk defa duydum,
nerde okudun gulserbeti, kaynak belirtebilirmisin?

duymustum yazmisim Fezam, abilerede dogru olup olmadigini sormustum.. :dft001: nerden duydum, kim dedi, yada okudummu..hic hatirlamiyorum... yani hala emin deilim dogrulugundan...

arastirma konusu aslinda, aksini isbat edersek, sorun kalmas...bi bakalim ins.
dikkatine Tesekkurler, ins. yanlis bilgiye vesile olmamisizdir...

GuLSerbeti

Well-known member