HAFIZAMI KUVVETLENDİRMEK İSTYORUM?

mavidüþ

New member
BEN Kİİİ ÜNİVERSİTEYİ DERS ÇALIŞMAYARAK GEÇEN ENDER ÖĞRENCİLERDEYKEN,OKUDUĞU BİR ŞEYİ TEKRAR OKUMAYA İHTİYAÇ DUYMADAN ONU AKLINDA TUTABİLEN BİRİYDİM.EE YAŞLANMADIĞIMA GÖRE HAFIZAM ŞİMDİ NİYE ESKİSİ KADAR İŞLEK DEĞİL...99 ESMADAN TAVSİYELERİNİZ VARSA LÜTFEN BEKLİYORUM.. ^o)

illailayh

Active member
KARDEŞLER HAFIZAMI KUVVETLENDİRMEK İSTYORUM.NE YAPABİLİRİM..BANA YARDIM EDİN..

mavidüş ' Alıntı:
BEN Kİİİ ÜNİVERSİTEYİ DERS ÇALIŞMAYARAK GEÇEN ENDER ÖĞRENCİLERDEYKEN,OKUDUĞU BİR ŞEYİ TEKRAR OKUMAYA İHTİYAÇ DUYMADAN ONU AKLINDA TUTABİLEN BİRİYDİM.EE YAŞLANMADIĞIMA GÖRE HAFIZAM ŞİMDİ NİYE ESKİSİ KADAR İŞLEK DEĞİL...99 ESMADAN TAVSİYELERİNİZ VARSA LÜTFEN BEKLİYORUM.. ^o)

harama bakmıcaksın abi tek yolu buu:):)):) bende de zuhur etmeye başladı unutkanlık yani ben senden genc oılduguma göre demekki yaslılıkla alakası yok :p malayani şeyleri terk etmek gerekk ;D

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Hayırlı günler değerli üyemiz mavidüş ;

Evet..

Geçen bulunduğumuz bir sohbette ağabeyimiz insan kelimesinin nisyan kökünden geldiğini vurgulayarak insanın herşeyden önce kendini unuttuğunu ancak ne malını ve maddiyatı yani dünyayı unutmadığının altını cizerek ; bahsini etmiş olduğunuz unutkanlığı acıklıyordu. Evet hic var mıdır ki hayatta mal varlığını unutmayan? Sanırım olamazda... İşde bizler için öncelik cok önemlidir biz neye öncelik verirsek aklımızda hep o vardır ve hep o önce gelir ...

Baska bir pencereden bakar isek Ustad Bediüzzamanın unutkanlığın nedeninin harama nazar edildiğinden bahsedebiliriz.Bir kişi ne kadar harama meylediyor ise o nisbette unutkandır?
sorularlarisaleinur ' Alıntı:
İnsan, unutkan bir varlıktır. “Neciyim? Nereden gelip nereye gidiyorum? Bu dünyadaki görevlerim nelerdir?” şeklinde pek çok sorunun cevabı, çoğu insanlar tarafından unutulur. Halbuki, bu insan, Cenab-ı Hakkın “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusuna “Evet, Rabbimizsin” cevabını vermiştir. (A’raf, 172)
Unutkanlık, ilk insanda da kendini açıkça gösterir. Cenab-ı Hakk, Hz. Âdem’in (as) unutmasını şöyle bildirir:
“Doğrusu daha önce Adem’den ahit almıştık da, unuttu...” (Taha, 115)
Bu unutma, yasak ağaçtan yeme ile ilgilidir. Hz. Âdem ve eşi Havva’ya “Cennete yerleşin. Onun nimetlerinden dilediğiniz gibi bolca yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz” denilmiştir. Onlar ise, şeytanın vesvesesiyle yasak ağaçtan yerler; ceza olarak bu dünyaya gönderilirler. (Bakara, 35-37)

sorularlarisaleinur ' Alıntı:
“Nisyanın en kötüsü nefsin unutulmasıdır.” buyrulur. İnsan kendi nefsini nasıl unutur?
Nefsin önemli zaaflarından birisi unutmaktır. İlk insan Hz. Adem’e “yasak ağaca yaklaşmaması” emredilmiş, fakat O, bu emri unutarak yaklaşmış ve ağacın meyvesinden yemiştir. (Taha, 115)

Adem’in bu tabiatı bütün evladında da aynen vardır. Yani insan unutkan bir varlıktır. Faraza, dün ne yediğini unutur, arkadaşına verdiği sözü unutur, randevusunu unutur…

Fakat bütün bu unutma türleri içerisinde en dehşetlisi insanın Allah’ı unutması, O’na verdiği sözü unutması, Allah’ın emir ve yasaklarını unutmasıdır. Böyle bir unutkanlık tam bir gaflet halidir. Böyle gafiller hakkında Allah şöyle buyurur: “O kimseler gibi olmayın ki, onlar Allah’ı unuttular, Allah da ceza olarak nefislerini onlara unutturdu.” (Haşr, 19)

Artık onlar nefislerine dönüp bakmazlar, hep afakla meşgul olurlar. Kendilerinin sonsuz aciz, sonsuz fakir ve sonsuz nakıs olduklarını unuturlar. Ayıplarını hiç görmezler. Kendilerini kusurdan pak ve münezzeh zannederler. Bir gün gelip öleceklerini hiç hatıra getirmezler. Ebedi dünyada kalacakmış gibi uzun emellere, tatlı hülyalara dalarlar. Vücutlarının “demirden ve taştan değil ancak et ve kemikten ibaret olduğun” unuturlar.

“Çoklukla gururlanmak sizleri oyalayıp durdu. Sonunda kabirleri ziyaret ettiniz.”(Tekasür, 1-2) ayeti bir yönüyle böyle insanların halini dile getirmektedir.

“Benim malım, benim servetim, benim makamım” derken birden hayat bitiverir ve bu gafil insanlar kendilerini kabir çukurunda bulurlar.
Demek ki Allah’ı unutmanın cezası nefsi unutmaktır.

Nefsini unutan kişi ise ona yönelemez, onun terbiyesi ile meşgul olamaz. Onu günah ve isyandan uzak tutmak için gayret göstermez ve sonunda onu ebedî cehenneme aday hale getirir.

Baska bir boyut ile alır isek mesela hafıza zayıflığı ile ; bunun içinde hafızanın ne ile mesgul olduğunu vurgulamak gerek ?

sorularlaislamiyet ' Alıntı:
Değerli Kardeşimiz;

Cevap 1:

Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için bu dua okunur.

"Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyumun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetehna leke fethen mubina" Dokuz defa okunacak.

"Ya kebirü entellezi la tehdil ukulü livasfi azameti." Bin defa okunacak.

Sonra : "Subhane rabbiyel a'la." denecek. Sonra, "Sübhane minennaril eflaki, biezkaril emlaki kema tüskinül arza biezkarizzakirine, kale li ezkari himiletin lil mahmuline, ve meskenetin lil miskinine, ve muherriketin lil mutehharrikine, sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe'nin." okunacak.

Bundan sonra ihtiyaç neyse o söylenecek ve şunlar okunacak.: "Ya ğıyasel müsteğisine vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim." (Mecmuatül Ahzab)

Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ali İbnu Ebî Tâlib (radıyallâhu anh) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Annem ve bâbam sana kurban olsun, şu Kur'an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi: "Ey Ebûl-Hüseyin! (Bu meselede) Allah'ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?"

Hz. Ali (radıyallâhu anh): "Evet, ey Allah'n Rasûlü, öğret bana!" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu tavsiyede bulundu:

"Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhûd bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Ya'kub da evlatlarına şöyle söyledi: "Sizin için Rabbime istiğfâr edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin." Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atte, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rek'atte Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rek'atte Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü'ssecde'yi oku, dördüncü rek'atte Fâtiha ile Tebâreke'l-Mufassal'ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman Allah'a hamdet, Allah'a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü'min kardeşlerin için istiğfat et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

"Allahım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allahım. Ey Allah! ey Rahman! celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah'tandır."

Ey Ebû'l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın. Allah'ın izniyle duana icâbet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zât-ı Zülcelâl'e yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mü'min icâbetten mahrum kalmadı."

İbnu Abbâs (radıyallâhu anhüma) der ki: "Allah'a yemin olsun, Ali (radıyallâhu anh) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a aynı önceki mecliste tekrar gelerek:

"Ey Allah'ın Resûlü! dedi, geçmişte dört beş âyet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık 40 kadar âyet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum.

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu söz üzerine Hz.Ali (radıyallâhu anh)'ye: "Ey Ebû'l-Hasan! Kâbenin Rabbine yemin olsun sen mü' minsin!" dedi." (Tirmizî, Daavât 125, (3565).

Cevap 2:

Zekanın açılması, hafızanın gelişmesi için dua okumanın yanında, maddi tedbirlere uymak ve yapılan işin gereklerini yerine getirmek gerekir. Dersine çalışması gereken bir öğrenci sadece diliyle değil haliyle ve bedeniyle de dua etmelidir. Buna fiili dua denilmektedir. Üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdikten sonra diliyle dua etmek de kavli duadır. İki kanatlı bir kuş gibi, hem fiili hem de kavli duayı beraber yapmakla istediği yere uçabilecektir.

Ayrıca öğrendiklerini unutmamak ve onları korumak için de bazı tedbirler almalıdır. Çünkü unutkanlığa sebep olan konular vardır. Bunlardan sakınmak gerekir. Bazılarını kısaca söyleyelim:

1- Harama bakmak.
2- Haramla beslenmek.
3- Zihni çok yoracak olan gereksiz şeylerle doldurmak. Televizyon, bilgisayar gibi.
4- Aşırı derecede bedene zarar verecek kadar cinsel ilşkiye girmek. Özellikle kendi kendine tatmin olmak.
5- Zihnin sürekli çalışmasını engelleyecek kadar boş durmak. Unutkanlıktan kurtulmak için bu dua okunur.

Unutkanlık hakkında dikkat edilmesi gereken konular için tıklayınız.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

mavidüþ

New member
bunu üzülerek söylüyorum malayani dediğimz şeyler yaşamımızın bir parçası .ya dünyadan vazgeçeceğiz.ya da ortamdan uzaklaşacağız.yahut orta yolu bulacağız.yani iş ortamındaysanz eğer malayanilik bir parçanız oluyor maalesef..ama bidiğim kadaryla esmaul hüsnadan bir isim vardı.ama şu an tam hatırlyamıyorum.belki tamamen yok edemem ama azaltabilirim esmalarla..değerli illailayh kardeşim..harama karşı zaaflarımızbelki yok ama aynı ortamda olmak bile kişinin maneviyatını azaltıyor.tavsiyen için allah razı olsun..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
mavidüş ' Alıntı:
bunu üzülerek söylüyorum malayani dediğimz şeyler yaşamımızın bir parçası .ya dünyadan vazgeçeceğiz.ya da ortamdan uzaklaşacağız.yahut orta yolu bulacağız.yani iş ortamındaysanz eğer malayanilik bir parçanız oluyor maalesef..ama bidiğim kadaryla esmaul hüsnadan bir isim vardı.ama şu an tam hatırlyamıyorum.belki tamamen yok edemem ama azaltabilirim esmalarla..değerli illailayh kardeşim..harama karşı zaaflarımızbelki yok ama aynı ortamda olmak bile kişinin maneviyatını azaltıyor.tavsiyen için allah razı olsun..

Mesajımızı tamamen okursanız esmaul husna ile ilgili kısmınıda acıkladığımızı görürsünüz..

illailayh

Active member
mavidüş ' Alıntı:

est abii bişey demedim ki:):) siz hangi ortamda çalışıonıuz bakim elaziz kücük abi ya kendını muhafaza edebilirsin zannımca:)

mavidüþ

New member
abi yok ya demeyin öyle.küçük yada büyük.insan nefsi bir dev olunca farketmyor nerde yaşadığınız.abi madem elazizdesnz.ya bana si sohbet grubu ayarlayın istifade ediyim.burda tanıdığım kimse yok..haberlernzi beklycem.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
mavidüş ' Alıntı:
abi yok ya demeyin öyle.küçük yada büyük.insan nefsi bir dev olunca farketmyor nerde yaşadığınız.abi madem elazizdesnz.ya bana si sohbet grubu ayarlayın istifade ediyim.burda tanıdığım kimse yok..haberlernzi beklycem.

iletişim adresinizi bu adresimizden gönderirseniz bu konuda yardımcı olmaya calısacağız iletişim için tıklayınız : http://www.saidnur.org/forum/index.php/topic,244.0.html

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
mavidüş ' Alıntı:
abi iletişim sayfanızı açtım.ama bu sayfayla aynı.yardımcı olursan nasıl kullanacağımı öğrenirm..:)

Doğru paraereleri girmeniz yeterli olacakdır girdikden sonra gönder butonuna tıklarsanız mesajınız ilggili kişilere ulasakdır...

Örnek :

İsminiz :Lemalar
E-Mailiniz :kullanıcıadı@domain.com (e-posta adresiniz)
Konu : Sohbet Adresi..
Mesajınız : Ben İstanbul avcılarda ikamet ediyorum bana yakın sohbete gidebileceğim bir yer var mı ?

mavidüþ

New member
abi ya hanginiz elazığdaysanz bana yardım edin.ben ortamdan uzaklaşmak istemyorum.ama burda da kimseyi tanımıyorum..ahmet abi ben elazığdayım.beklyorum.ya a çok iyi olur
_________________________________________________ne yani dadaşlar mı bassaydı.hey güzel memleketim nereye girsem karşıma çıkıyrsun:)gakkoş kardeşler..sizle tanışmak istyorum..:)_________________________________________________abi ben iletşim sayfasınadyım..siz nerdeisnz.nasıl kullanıcaz bu sayfayı?