Hadi kendimize bir yapılacaklar listesi hazırlayalım :)

hukmenmaglup

New member
Malum okullar tatile girmiş durumda.Boş zaman oldukça fazla.Ben kendime şöyle bir liste hazırladım:İlk önce kütübü sitte bitirmek ardından risale-i nur u bitirmek en son da tefsir bitirmek siz de okuyacaklarınızı veya yapacaklarınızı söyleyin belki birbirimizin listelerine katkıda bulunuruz :)

faris

Well-known member
Yok hocam bizim tatil 45 gün zaten illa tatilde bitsin diye bi derdim yok sadece kendime böyle bi liste hazırladım :)

Olsun siz yinede nefsinize zulmetmeyiniz azar azar yavas yavas sindire sindire. Sonra bu akil bu yuku tartmaz mazallah iflas eder. Onun icin peygamber efendimiz ibadet noktasinda sahabeleri boyle egitmis. Her gun oruc tutan sahabe efendimize peygamberimiz a.s.v bir gun tut bir gun iftar et diye buyurmustur. Ve oructa ise sihhatli olanin ayda uc gun oldugunu buyurmus diger ibadetlerde de bu sekilde tavsiyede bulunmustur.

Ilim ogrenmekte ibadettir. Onun icin sihhatli yapilmali hizla gitmek erkenden yorar yari yolda birakir bitiremeden nefesi kesilir..

Sizinde dedediginiz gibi tatilde biyirmek sart degil ama bu firsat kacirilmamali ve degerlendirilmeli. Okul zamani fikri cok dagitir yeniden toplanilmasina calisilmali.

hukmenmaglup

New member
Olsun siz yinede nefsinize zulmetmeyiniz azar azar yavas yavas sindire sindire. Sonra bu akil bu yuku tartmaz mazallah iflas eder. Onun icin peygamber efendimiz ibadet noktasinda sahabeleri boyle egitmis. Her gun oruc tutan sahabe efendimize peygamberimiz a.s.v bir gun tut bir gun iftar et diye buyurmustur. Ve oructa ise sihhatli olanin ayda uc gun oldugunu buyurmus diger ibadetlerde de bu sekilde tavsiyede bulunmustur.

Ilim ogrenmekte ibadettir. Onun icin sihhatli yapilmali hizla gitmek erkenden yorar yari yolda birakir bitiremeden nefesi kesilir..

Sizinde dedediginiz gibi tatilde biyirmek sart degil ama bu firsat kacirilmamali ve degerlendirilmeli. Okul zamani fikri cok dagitir yeniden toplanilmasina calisilmali.

hayatımda hiçbirşeye kendimi zorlamadım zorlamam da zaten kardeşim :) dediklerine aynen katılıyorum zorlama yapılan işten bir hayırda çıkacagını düşünmüyorum geceleri yatmadan önce 2 3 saatimi buna ayırmış durumdayım ders çalışırken de yaptığım birşeydi çünkü en verimli saatlerdir yatmadan önceki ve kalktıktan sonraki ilk saatler tavsiye ederim

Muvahhid1

Well-known member
Elhamdülillah bugun son finalımı de oldum .. Bir aydan uzun bır tatıle gırdım (demek ayrıcalığın GAzili olmakla bır alakası yok ).. ama hiç "kütübü sitte bitirmek ardından risale-i nur u bitirmek en son da tefsir bitirmek" gibi bir planım olmadı .. Ne aşk ve şevk MaşaAllah .. Allah muvaffak etsın ... amin ..

hukmenmaglup

New member
Elhamdülillah bugun son finalımı de oldum .. Bir aydan uzun bır tatıle gırdım (demek ayrıcalığın GAzili olmakla bır alakası yok ).. ama hiç "kütübü sitte bitirmek ardından risale-i nur u bitirmek en son da tefsir bitirmek" gibi bir planım olmadı .. Ne aşk ve şevk MaşaAllah .. Allah muvaffak etsın ... amin ..

Şaka olsun diye söylemiştim o lafı ama biraz kibir gibi anlaşılmış sanırım kusura bakmayın.Çok abartılacak birşey olduğunu düşünmüyorum bunların.Amin

Kýrýk Testi

Well-known member

Bundan sonra böyle bir plan aklımzda olsun inşaallah..

Kardeşimiz takdire şayan maşaallah.. dua ile..

hukmenmaglup

New member
Cümlenizden Allah razı olsun aslında pek okuma alışkanlığım yoktur ama bunları okumak zorunda gibi hissediyorum kendimi inşaallah daha nice faydalı şeyler okuruz

Kýrýk Testi

Well-known member
Bizim milletimizin her bir ferdi sizin kadar okuma alışkanlığı olmassa, büyük ihtimal dünyanın en çok okuyan ülkesi seçiliriz..:)

Baki Selam ve Dua ile kardeşim.

hukmenmaglup

New member
:) ilkokuldan beri hocaların bi lafı vardır roman okuyun hikaye okuyun vs. gibi ben bana bilgi kazandırmayacak şeyin gereksiz olduğu kanaatınde olduğum için hiç okumadım açıkçası :) bilmukabele Allah razı olsun

teblið

Vefasýz
:) ilkokuldan beri hocaların bi lafı vardır roman okuyun hikaye okuyun vs. gibi ben bana bilgi kazandırmayacak şeyin gereksiz olduğu kanaatınde olduğum için hiç okumadım açıkçası :) bilmukabele Allah razı olsun

Yorumunuz ilginç geldi bana..Hayatım boyunca okuduğum hiç bir kitabın zararını görmedim doğrusu..Velev ki inanç dünyamızla alakası olmasın ..bilakis karşı görüşlerden okuduğum kitapların sonuncunda da kendi inanç dünyamın sınırları daha da kalınlaştı dahada netleşti..Bence ne olursa olsun okumak hayatımızın bir parçası olmalı..

hukmenmaglup

New member
Yorumunuz ilginç geldi bana..Hayatım boyunca okuduğum hiç bir kitabın zararını görmedim doğrusu..Velev ki inanç dünyamızla alakası olmasın ..bilakis karşı görüşlerden okuduğum kitapların sonuncunda da kendi inanç dünyamın sınırları daha da kalınlaştı dahada netleşti..Bence ne olursa olsun okumak hayatımızın bir parçası olmalı..

Karşı görüşlerden kitap okunabilir tabiki ama roman hikaye vs. okumanın benim için film izlemekten farkı yok.21 yaşındayım okuduğum roman sayısı 5i geçmez onları da okulun öğretmenlerin zorlamalarıyla okudum.Roman okumamanın bi sıkıntısını gördün mu derseniz inanın zerre kadar görmedim.Okulda bilgi yarışması olduğunda genel kültür için beni seçerlerdi.Yani kısacası bana boş geliyor.Okuyana da karşı değilim.Kimi kitapları filmlerden daha çok sever :)