Evladımızın namazla arasını açarak mı namaz kılıyoruz!?

Katregül

Member
Peygamber Efendimiz(sas) torunu Ümame’yi pek sever, omzuna alıp gezdirirdi. Bir gün Ümame omzundayken mescide geldi. Sahabiler, Peygamberimizin omzundan çocuğu indirmesini beklediler. Fakat bekledikleri olmadı. Peygamberimiz çocuğu omzundan indirmeden mihraba geçti.

Sahabiler dikkatlice izlemeye devam ettiler. Acaba küçük kızı ne zaman omzundan indirecekti?

Namaza başlamadan önce omzundan çocuğu indireceğini sandılar. Fakat yine düşündükleri gibi olmadı. Resulûllah (sas), Ümame omzunda namaza başladı. Secdeye gittiğinde çocuğu indiriyor, kalktığı zaman tekrar omzuna alıyordu. Sevgili Habip, en sevdiğinin yanına en sevdiğiyle gidiyordu.

Bizler nedense çocukları yanı başımızda ağlatarak namaz kılarız. Ya da çocukla en güzel anımızda onu bırakıp “Namaza gidiyorum!” deriz. Namaza onunla birlikte gitmeyiz. Çocuğun minik dünyasına namazı, anne ve baba ile bağlantının koptuğu ya da ses çıkarılmadan beklenmesi gereken sıkıcı bir an gibi işleriz. Çocuğun namaz kılarken yanımıza yaklaşmasını engelleriz. Bize tutunmak isteyen çocuğu uzaklaştırırız. Ağlayan çocuğu görmezden geliriz.

Ne acıdır ki Habib’in omzunda çocukla namaz kıldığını bilmeden, o küçük yavruların namazla arasını açarak namaz kılarız.

thewords

Member
ya abi dediklerin doğrudur ama bir kaynak gösterebilir misiniz? şimdi Hz .hasan ile Hz hüseyinin oyle şeyler anlatılıyor ama ASM onlarla fazla meşgul olmuyo diye hatırlıyorum ... yanlış olabilir dediklerim sadece kaynağı merak ettim..

Katregül

Member
thewords ' Alıntı:
ya abi dediklerin doğrudur ama bir kaynak gösterebilir misiniz? şimdi Hz .hasan ile Hz hüseyinin oyle şeyler anlatılıyor ama ASM onlarla fazla meşgul olmuyo diye hatırlıyorum ... yanlış olabilir dediklerim sadece kaynağı merak ettim..

Yani Kaynağı bilmesemde PEYGAMBER EFENDİMİZİN YÜCE AHLAKINI kaynak olarak gösterebilirim.Ama inşallah sizin için araştıracam

müslüman sadece fıkıh bilgisiyle kendisini şekillendirirse işte böyle katı, kuralcı insani duygulardan soyutlanmış bir islamı doğru zanneder,islam fıtri bir dindir insani olan hiç bir şeyi dışlamaz.Peygamberimizin sadece savaşları ön plana çıkarılır ve günlük yaşantısı göz ardı edilirse işte sonuç bu olur.

Katregül

Member
benefşezar ' Alıntı:
müslüman sadece fıkıh bilgisiyle kendisini şekillendirirse işte böyle katı, kuralcı insani duygulardan soyutlanmış bir islamı doğru zanneder,islam fıtri bir dindir insani olan hiç bir şeyi dışlamaz.Peygamberimizin sadece savaşları ön plana çıkarılır ve günlük yaşantısı göz ardı edilirse işte sonuç bu olur.

Allah razı olsun çok güzel bir noktaya temas ettiniz