zaman gazetesinde bugün..

ebrar172

Well-known member
Dünyanın en pahalı kahvesi kedi dışkısından
123404.jpg
Endonezya adalarında yaşayan bir tür misk kedisinin dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi, Londra'daki bir kahvehanede fincanı 50 sterlinden (125 YTL) satılmaya başladı.
Londra'nın Sloane Square semtindeki bir kahvede satılan 'Kopi Luwak' kahvesi, astronomik fiyatına karşın büyük ilgi görüyor.
Dünyanın en pahalı kahvesi, Endonezya'daki adalarda yaşayan ve bir tür misk kedisi olan 'Paradoxurus'un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor. Kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesinde bir tür fermantasyona uğruyor, ancak erimiyor. Dışkı yoluyla atılan çekirdekler üreticiler tarafından toplanarak satılıyor.

GuLSerbeti

Well-known member
Ben bunu bir belgeselde gormustum sanirim..belgeseli hazirlayan gezginde icmisti... :)
tadinin gayet lezzetli oldugunu soylemisti... hatirladigim kadarla... :)

daha bu bisey degilki... bal karincalarini duymusmuydunuz..
arkalarinda bal depolayan bu karincalari insanlar patlatip ballarini emiyorlar... :D
Belgesel meraklilari bilirler, Allah'in ne Garip kullari var... :)

ebrar172

Well-known member
ya zaten onu içenin akıl sağlığının yerinde olduğuna inanmıyorum ben..
böcek köpek kafası akrep işte bilimum yenmeyecek ne varsa hatta maymun beyni canlı canlı..her şeyi yiyo bu akıl fukaraları..artık son noktaya geldiler bundan sonra ne yiyecekler yada içecekler merak ediyorum..

Tarihci

Marmara Tarih
şimdi bu kedi pisliği meselesi ayrı ama bazı şeyleri de anlamaya çalışmak lazım

mesela arının içindeki balı emiyorlarmış, bu bize iğrenc geliyor

onlara de deselerki müslümanlar, öküzlerin danaların boğazını kesip içlerindeki ciğeri söküp yiyorlar............. kulağa hoş geliyor değil mi :)

GuLSerbeti

Well-known member
şimdi bu kedi pisliği meselesi ayrı ama bazı şeyleri de anlamaya çalışmak lazım

mesela arının içindeki balı emiyorlarmış, bu bize iğrenc geliyor

onlara de deselerki müslümanlar, öküzlerin danaların boğazını kesip içlerindeki ciğeri söküp yiyorlar............. kulağa hoş geliyor değil mi :)

amma yaptin abi, hindular haric bunu kimse yadirgamaz ki.... :)

Tarihci

Marmara Tarih
yahu, kessinler de vurgulamak istediğim şey şu ki,

dunyanın farklı yerlerindeki farklı kültürleri kendi kültürümüze göre yargılamayalım.

FaKiR

Meþveret Bþk.
yahu, kessinler de vurgulamak istediğim şey şu ki,

dunyanın farklı yerlerindeki farklı kültürleri kendi kültürümüze göre yargılamayalım.

100% katiliyorum efem,,,
yadirgamaktan oturu farkli kurturleri anlamaya calisip, degisik acilardan bakabilme yetenegimizi gelistirmemiz lazim,
ki bi soruna , mesela,en iyi cozumu getirebilen farkli acilardan bakabilen kisidir... dimi efem

GuLSerbeti

Well-known member
100% katiliyorum efem,,,
yadirgamaktan oturu farkli kurturleri anlamaya calisip, degisik acilardan bakabilme yetenegimizi gelistirmemiz lazim,
ki bi soruna , mesela,en iyi cozumu getirebilen farkli acilardan bakabilen kisidir... dimi efem

bencede kesinlikle oyle efem... :)

de simdi bizim vurguladigimiz, Allah'in ne degisik varliklari var... cok farkli kavim ve milletler... Hepsinden ogrenilecek cok sey var tabiki... Insanlara ibret olsun diye yaratilmis bu zenginlikler...

ama yinede iyiki Musluman ve Turk dogmusum diyorum... Tabi diger milletlerden olan insanlarda kendileri icin ayni seyi dusunuyordur muhtemelen...:)

annesi oldukten sonra, onun cesedini kendisi yakan bir cocuk olmak istemezdim.. yada canli ahtapot yiyen biri... Elimizdeki Nimetlere Ne Kadar Sukur etsek az... bu demek degilki, diger insanlarin degerlerini Hor gorecegiz... Sen onlarin kutsalini Hor gormeki onlarda Seninkini..

Ama Fitrat dini olan Islamla Sereflenmisiz... Bunun da bilincinde olmak lazim... Turk olmak bir ovunc meselesi olmamali , olamazda zaten... ustunluk ancak takvadadir, ama Islami boylesine sindirmis, ve hayatina tarihi boyunca yansitmis bir millete mensub olmayi, ayricalikli gormedende olmuyor...:rolleyes: turk olmanin ustunlugu Islama hizmet konusunda gecerli olabilir ancak... onada ben layikmiyim bilmem.

konuyu nere getirdim yaw..:confused::D

Merih

Well-known member
öyle tabiki halimize şükretmek gerek özellikle geçenlerde STV de ayna Çini gösterdi insanlar hamamböceği yılan ne bulurlarsa yiyorlardı vallahi müslüman doğduğuma defalarca şükrettim

Tarihci

Marmara Tarih
evet gülşerbetinden belagatlı bir yazı :)

evet merih şükretmek lazım.. hindistan da kadın sütü yere koyuyor fareler doluşup kaptan süt içmeye başlıyor, kadın da eğlip onlarla o sütü içiyor, ve diyorki bunlar benim atalarım.. bu kadının çocuğu olsak ne yapacaktık.. Allah a büyüklüğü nispetinde şükürler olsunki bizi müslüman ana babadan dünyaya göndermiş..