İsrail'in Mescidi Aksa'yı yıkma planı ne?

istiðna

Active member
Kudüs davasının önemli isimlerinden ve İslâmi hareketin önde gelen liderlerinden biri olan Raid Salah, Mescidi Aksa’nın adım adım dönüştürülerek Yahudi mabedi haline getirileceğini söyledi. Uluslararası Kudüs Buluşması için ülkemizde bulunan Salah, yaptığı açıklamalar ile İsrail devletinin tehtidi altındaki Mescidi aksa hakkında bilgiler verdi.

HER ŞEY PLANLANMIŞ

İsrail devletinin birtakım kurumlara hazırlattığı projeleri ele geçirdiklerini söyleyen Salah, bu projelerde Mescidi Aksa’nın önce birtakım eklemelerle Yahudi ibadetine açılacağı, sonra da çeşitli gayretlerle tamamen ortadan kaldırılarak yerine Hz. Süleyman heykelinin dikileceğinin açıkça görüldüğünü ileri sürdü.

PROJE NASIL YÜRÜYOR

Kudüs davasının önemli isimlerinden Raid Salah’ın ele geçirdiği belgelere göre Mescidi Aksa’nın ortadan kaldırılması projesi şöyle yürüyecek: Mescidi Aksa’ya önce bir takım ekler yapılacak. 1 no'lu daire içindeki yapı sonradan eklenmiş. Bu yapı Mescidi Aksa’ya girişi sağlayan bir kapı. Daha sonra Mescidi Aksa’nın çevresine 2 no'lu resimde görülen yapılar yapılarak yavaş yavaş mescid ve etrafı Yahudileştirilecek.

MAARİF KAPISI YIKIM KAPISI OLACAK

Mescidi Aksa’nın yıkılmasında belki de en önemli rolü Maarif Kapısı oynayacak. Maarif Kapısı uzun süredir işgal devletinin kullanılmasına izin vermemesi yüzünden kapalı bulunuyordu. Dolayısıyla bu kesim çok bakımsız kaldı. Kapının kenarında bulunan surlar bakımsızlık ve surların yanında yapılan kazılar sebebiyle yıkıldı. İsrail burayı yeniden yapma bahanesi ile bir hafriyat başlattı. Hatırlanacağı üzere, Müslümanların ciddi tepkiler göstermesi üzerine buradaki inşaat çalışmalarını izlemek üzere Türkiye’den de bir heyet Kudüs’e giderek incelemelerde bulunmuştu. Raid Salah’ın iddialarına göre, İsrail yönetimi şimdi bu kapıya üzerinde buldozerlerin bile rahatça çalışabileceği genişlik ve sağlamlıkta bir köprü inşa ediyor. Buradan Mescidi Aksa’nın içine kadar girecek buldozerler, Mescidi Aksa ile Kubbetül Sahra arasında bulunan ağaçlık alana Hz. Süleyman heykelini inşa edecekler. Salah’a göre bu dönüşüm çok yavaş ilerleyecek. Müslümanlar bir yapıyı kabullendiklerinde yeni bir yapı için çalışmalar başlayacak.

SON DARBE MESCİDİ AKSA’NIN YIKILMASI

Uzun süredir Müslümanların gündeminde olan Mescidi Aksa’nın altının oyulması faaliyetlerine dikkat çeken Salah, İsrail’in bütün dönüşümleri kabul ettirdikten sonra en son olarak altı oyularak iyice zayıflatılan Mescidi Aksa’nın görünüşte normal yollarla yıkılmasını sağlayacağını iddia etti.

HER ŞEY EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLMÜŞ

Ellerine geçirdikleri belgelerde Mescidi Aksa’nın Yahudileştirilmesi projesinde her şeyin adım adım planlandığını, hatta finansının nasıl ve kimlerden sağlanacağına dair her türlü ayrıntının bulunduğunu söyleyen Salah, dünya genelindeki bütün Müslümanlara çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Bütün dünyadaki Yahudilere el altından gönderilen projenin sloganı 'Önce Kudüs.' Yüz milyonlarca dolara mal olacak olan bu proje ile Mescidi Aksa yavaş yavaş Yahudileştirilecek. Mescidi Aksa’ya yapılacak bu saldırı sadece bize değil, bütün İslâm alemine yönelmiş bir saldırıdır.”

‘Kudüs de sizi bekliyor’

İstanbul’un Kudüs’ün tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Salah, Türkiye’den neler beklediğini şu ilginç ifadelerle açıkladı: “Bugün namazımı İstanbul’da tarihi bir camide kıldım ve İstanbul’u fetheden komutanı düşündüm. Onu, hocası bir hedef, bir ideal için yetiştirdi. Kudüs de sizi bekliyor. Bir Fatih, bir Selahattin de siz olabilirsiniz.”

kudus11jl9od1.jpg