KURAN-I KERİMİ NE KADAR TANIYORUZ?

istiðna

Active member
madem ders yapmıyacak abiler bizde yaralı bi oyun oyun oynayalım.
bir gün kendimizi bir deneme sınavına tabi tutalım dedim
konumuz şu:
birbirmize kur'an-ı Kerimle İlgili Sorular soralıum soruyu cevaplandırırken kendiside bir soru sorsun.
İnşAllah faydalı olur hepimiz için bu oyun...
_________________________________________________ya bu oyun cok guzel lutfen oynuyalım.ilk ben sorayım;
kuran-ı kerimde başında besmele olmayan sure hangısıdır?

illailayh

Active member
birinci görüş enfal suresının devamı nıtelıgınde oldugudur..ikincisi ise müşrık ve münafılklara karşı şiddetli tehditler ihtiva ettıgınden dolayı rahmetı ve emnıyetı ifade eden besmele yer almamıstır.. peki okurken en cok haz aldıgınız sure hangısı??

istiðna

Active member
yada şuda olabilir;Sûrenin başına besmelenin yazılmamış oluşunu bazı bilginler, onun bir önceki sûrenin devamı mâhiyetinde oluşu ile açıklamışlardır.
en cok "enbiya" suresını okumayı sevıyorum.
ne alaka diyebilirsiniz inanın bende bilmiyorum .
ben sorayım şimdi, kur'an-ı kerim'de adı geçen sahabi kimdir? (4 halifeden olmayan)

illailayh

Active member
istiğna ' Alıntı:
yada şuda olabilir;Sûrenin başına besmelenin yazılmamış oluşunu bazı bilginler, onun bir önceki sûrenin devamı mâhiyetinde oluşu ile açıklamışlardır.
en cok "enbiya" suresını okumayı sevıyorum.
ne alaka diyebilirsiniz inanın bende bilmiyorum .
ben sorayım şimdi, kur'an-ı kerim'de adı geçen sahabi kimdir? (4 halifeden olmayan)

bende onu soyledımn bır oncekı sure enfal..

istiðna

Active member
illailayh ' Alıntı:
kuranda en cok adı gecen peygamber??
hz.musa

_________________________________________________peygamberlerden başka Kur'an'da üç isim daha zikredilmiştir. Fakat onların peygamber mi, velî mi oldukları konusunda fikir ayrılığı vardır. Bunlar kimdir?

Katregül

Member
istiğna ' Alıntı:
_________________________________________________peygamberlerden başka Kur'an'da üç isim daha zikredilmiştir. Fakat onların peygamber mi, velî mi oldukları konusunda fikir ayrılığı vardır. Bunlar kimdir?

H.Z Lokman, H.z üzeyir ve Zülkarneyn'dir.
_________________________________________________En son indirilen ayet-i kerime hangisidir?Ve ne zaman indirilmiştir?

illailayh

Active member
Kuran-ı Kerim / MAİDE / 3. ayet-i kerime
Hurrimet aleykumul meytetu veddemu ve lahmul hınzîri ve mâ uhılle li gayrillâhi bihî vel munhanikatu vel mevkûzetu vel mutereddiyetu ven natîhatu ve mâ ekeles sebuu illâ mâ zekkeytum ve mâ zubiha alen nusubi ve en testaksimû bil ezlâm(ezlâmi), zâlikum fisk(fiskun), elyevme yeisellezîne keferû min dînikum fe lâ tahşevhum vahşevn(vahşevni) el yevme ekmeltu lekum dînekum ve etmemtu aleykum ni’metî ve radîtu lekumul islâme dînâ(dînen) fe menidturra fî mahmasatin gayra mutecânifin li ismin fe innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).
Ölmüş hayvan, kan, domuz eti ve Allah'tan başkasının adına boğazlanan (kesilen), boğularak, vurularak, yüksek bir yerden yuvarlanarak veya boynuzlanarak ölen ve de yırtıcı hayvan tarafından parçalanıp yenen hayvan (ölmeden kesilmesi hariç) ve putlar adına boğazlanan hayvanlar ve fal okları ile kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bunlar fısktır. Bugün kâfirler sizi dîninizden döndüremedikleri için yeise kapıldılar. Artık onlardan korkmayın, Benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim. Ve üzerinizdeki ni'metimi tamamladım. Sizin için dîn olarak İslâm'dan razı oldum. Artık kim açlık tehlikesiyle, günaha meyletmeksizin zarurette (yemek zorunda) kalırsa, şüphesiz ki Allah, Gafur ve Rahîm'dir.

istiðna

Active member
hadi bu oyunu oynuyalım...

Mucize mahluk olur. Kur'an mahluk değilken nasıl mucizedir?
bunu bilene talha abi bi risale hediye edebilirmiş.

Yeltegiyan

Elfidam
anlaştık istiğna.sorunuza gelince acizane cvp vereyim yanlış olan noktalarımızı bilen kardeşlerimiz düzeltsin.....
istiğna ' Alıntı:
Mucize mahluk olur. Kur'an mahluk değilken nasıl mucizedir?

en başta şunu belirtelim ki her mucize kat'i suretle mahluk değildir.ama her mahlukta mucizevi yönler vardır.Kur'an-ı Kerim bizzat Allah'ın zatı ile O'nun ilmiyle ilgilidir O mahluk olmadığına göre Kur'an'da mahluk değildir ve bu abes değildir.bilindiği gibi Kur'an'ın mahluk olup olmadığı konusu mezhepler arasında çokça tartışılmıştır ve biz Ehl-i sünnet'e göre diyoruz ki: Kelamullah kadimdir,ses ve harflerden müteşekkil değildir.yani bizim için Kur'an'ın asıl mucizeliği lafzından ve metninden öte manasındandır.elbette arap diline göre hatta tercümesinde türk diline göre mucizevi beyanları vardır ama asıl kutsallığı ve mucizeliği manasındadır.Kur'an'ın diğer bir mucizevi yönü ise O'nda da açık açık meydan okunmasına rağmen benzerinin hatta taklidinin yapılamayışıdır.zaten mu'cize demek karşıdakini aciz bırakmaktan ''icaz'' dan gelmektedir ve Kur'an bu noktada en büyük mucizedir.bizim Kur'an'ı direk Allah' a dayndırdığımızı baz alırsak şöyle diyebiliriz ki:O'nun ilmi hadis olamaz ilmi ve zatı ezelidir bu bakımdan Kur'anda ezelidir,mahluk değildir.mahluk olmayışı muceliğini engelleyici olamaz. hakkınızı helal edin.

istiðna

Active member
cok tesekkur ederım.boykot yapmasaydım ınanın kı yazmak istedıgım paylasımlar vardı.Cok guzel bı cvb olmuş.Allah razı olsun.

GuLSerbeti

Well-known member
istiğna ' Alıntı:
cok tesekkur ederım.boykot yapmasaydım ınanın kı yazmak istedıgım paylasımlar vardı.Cok guzel bı cvb olmuş.Allah razı olsun.
istigna, ne boykotu ???
Bilgilerini paylasmakla yukumlusun, ne biliyosan soole bakiim cabuk....simarmadan ama :p