Hadis Sohbetleri 49: Din kardeşini ziyaret eden, dönene kadar, rahmet içindedir.

Muvahhid1

Well-known member
بِسْمِاللَّهِالرَّحْمَنِالرَّحِيم

Bu haftaki Hadis-i Şerifimiz;

[BILGI] Din kardeşini ziyaret eden, dönene kadar, rahmet içindedir. (Taberani) [/BILGI]

Buyrun mütalaa edelim.

[NOT] Önceki Hadis Sohbetlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ [/NOT]

Son düzenleme:

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Allah rızâsı için bir Müslümânı ziyâret etmek çok sevâbdır. “Allahü teâlâ [bir hadîs-i kudsîde] buyurur ki: Benim için birbirini ziyâret eden, benim için birbirini seven, benim için veren, benim için birbirine yardım eden, sevgime mazhar olur.” [Hâkim]
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Dîn kardeşini, sırf Allah rızâsı için ziyâret eden Cennet’tedir.” [Taberânî]
“Dîn kardeşini ziyâret edene, Cennet’te bir derece verilir.” [Huccetü’l-İslâm İlmihâli]
“Cennet’te öyle güzel köşkler vardır ki, bunlar, birbirini Allah için ziyâret eden, Allah için sevip yardım eden kimselere hâzırlanmıştır.” [Taberânî]
“Arşın etrâfında nûrdan kürsülerde, nûr gibi parlayan insanlara, Peygamberler ve Şehîdler gıpta ederler. Bunlar, Allah için birbirini seven, Allah için buluşan, Allah için birbirini ziyâret edenlerdir.” [Nesâî]

MELEKLER DUA EDER

Diğer bazı hadîs-i şerîflerde buyuruluyor ki:
“Bir Müslümân, Müslümân bir kardeşini ziyâret edince, 70 bin melek: ‘Ey Rabbimiz! Senin rızân için ziyâret eden bu kulundan râzî ol’ diye duâ ederler.” [Taberânî]
“Hiçbir kul yoktur ki, dîn kardeşini Allah için ziyâret etsin de, bir melek ona, ‘Ne iyi ettin, Cennet sana helâl olsun’ demesin. Allahü teâlâ da buyurur ki: Kulum beni ziyârete geldi. Bana da onu ağırlamak düşer.” [Ebû Ya’lâ]
“Ziyâretçinize ikrâm edin!” [Harâitî]
Bir hadîs-i şerîfte de buyuruldu ki:
“Bir kimse, köydeki bir arkadaşını ziyârete gider. Hak teâlâ, buna bir melek gönderir. Melek o adama der ki:
- Böyle nereye gidiyorsun?
- Şu köyde bir arkadaşım var. Onu ziyârete gidiyorum.
- Bunun sana bir iyiliği, bir yardımı dokundu da onun için mi gidiyorsun?
- Hayır, sırf Allah rızâsı için ziyâretine gidiyorum.
- Müjdeler olsun sana! Beni, Allahü teâlâ gönderdi. Hiçbir karşılık beklemeden arkadaşını ziyârete gittiğin için, Allahü teâlânın sevgisine mazhar oldun.” [Hâkim]

SILA-İ RAHM

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: “Sıla-i rahm, kendisinden kesilen akrabâsını arayıp ziyâret ve iyilik etmektir.” [Tirmizî]
“Rızkının bol, ömrünün uzun olmasını istiyen, sıla-i rahm [sıla-i rahim, sıle-i rahm, sıle-i rahim] etsin!” [Buhârî]
“Sıla-i rahim, malı çoğaltır, âilede sevgiyi artırır ve ömrü uzatır.” [Taberânî]
Sâlih akrabâyı, âlimi ve fakîri ziyâret daha çok sevâbtır. Sâlih akrabâyı hiç olmazsa, haftada veya ayda bir ziyâret etmeli, kırk günü geçirmemelidir! Uzak ülkede ise mektûpla, telefonla, mesajla, maille gönlünü almalı, dargın ise barışmalıdır.
Sâlih olan akrabâyı ziyâret gerekir. “Âlimi ziyâret eden, beni ziyâret etmiş gibi sevâb alır.” [Taberânî]
“Zengini ziyâret eden; sâim [oruçlu] ve kâim [gece ibâdet eden] sevâbı; fakîri ziyâret eden ise, fî sebîlillah [Allah yolunda, Allah rızâsı için] cihâd sevâbı alır, her adımı Allah yolunda atılan adıma denk olur.” [Deylemî]

DÎN KARDEŞİNE HEDİYE VERMEK

Dîn kardeşine, Allah rızâsı için hediye vermek, ona yemek yedirmek, mâddî veya manevî hizmetlerde bulunmak, onun mâddî-manevî sıkıntılarını gidermek çok kıymetli işlerdir.
Bir hadîs-i şerîfte: “Hediyeleşiniz ki sevişesiniz” buyurulmuştur.
Tatlı dil ve güler yüzle selâmlaşmak da sevişmeyi temîn eden husûslardandır.
Ziyâret, yalnız Allah rızâsı için olmalıdır. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Allah için sevdiği arkadaşının ziyâretine gidene, ardından bir melek, ‘Ne güzel iş yapıyorsun, Cenneti hak ettin’ der.” [Tirmizî]
“Dîn kardeşini ziyâret eden, dönene kadar, rahmet içindedir.” [Taberânî]
“Bir din kardeşini ziyâret edene bir melek: ‘Ne mutlu sana, Cennete girmiş oldun’ der. Hak teâlâ da buyurur ki: Benim için ziyâret eden kuluma, Cennet’te hoşlanacağı mükâfâtlar vereceğim.” [Bezzâr]
“Mü’min kardeşini ziyâret edip musâfaha edenler, ellerini ayırmadan, onların her ikisinden de Hak teâlâ râzı olur. Ağaçtan yaprak dökülür gibi, günâhları dökülür.” [Huccetü’l-İslâm İlmihâli] alinti..

pendüender

Well-known member
“Bir kimse, başka bir köydeki (din) kardeşini ziyâret etmek için yola çıktı. Allah Teâlâ, adamı gözetlemek (ve sınamak) için onun yolu üzerinde (insan silüetinde) bir melek vazîfelendirdi. Adam meleğin yanına gelince, melek:

«–Nereye gidiyorsun?» dedi. O zât:

«–Şu köyde bir din kardeşim var, onu görmeye gidiyorum.» cevâbını verdi. Melek tekrar sordu:

«–O kardeşinden elde etmek istediğin bir menfaatin mi var?» Adam:

«–Hayır, ben onu sırf Allah rızâsı için severim, onun için ziyâretine gidiyorum.» dedi. Bunun üzerine melek:

«–Sen onu nasıl seviyorsan Allah da seni öyle seviyor. Ben, bu müjdeyi vermek için Allah Teâlâ’nın gönderdiği elçiyim.» dedi.”
(Müslim, Birr, 38; Ahmed, II, 292)

pendüender

Well-known member
“Yedi sınıf insan vardır ki Allah Teâlâ, onları hiçbir gölgenin bulunmadığı bir günde, kendi (Arş’ının) gölgesiyle gölgelendirir… (Bu sınıflardan biri de) birbirlerini Allâh için seven, bir araya gelişleri ve ayrılışları bu muhabbetle gerçekleşen iki kişidir…” buyrulur. (Buhârî, Ezân, 36)

Böyle kâmil mü’minlerin din kardeşlerine duydukları muhabbetin temel gâyesi, Allâh’ın rızâsına erebilmektir. Din kardeşinin duâsından istifâde etmek, onunla ülfet ve ünsiyet kurmaktaki tek niyet, Allâh’a yakın bir kul olabilmektir.

pendüender

Well-known member
Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı altıdır: Karşılaştığın zaman selâm ver, seni dâvet ederse git, senden nasihat isterse nasihat et, aksırınca Allâh’a hamdederse «yerhamukellâh» de, hastalandığında onu ziyâret et, öldüğü zaman cenâzesinin ardından git.” (Müslim, Selâm, 5)