İnternet bir nimet-iiahiyemidir?

hulusi

Well-known member
İnternet bir nimet-ilahiyemidir?

Üstadımız radyoyu dinliyordu. İstanbul'da genç Üniversite talebeleri ile gezerken bir taksi içindeki radyoyu dinliyor, ondan sonra 'Nur Âleminin Bir Anahtarı' namında küçük bir risaleyi yazıyor. Üstadımız radyoyu kudret-i İlâhiyenin bir eseri olarak tefekkürle dinlerdi.

"Radyo bir nimet-i İlâhiyedir. Elbette ve elbette beşer bu büyük nimete karşı umumî şükür olarak o radyoları herşeyden evvel kelime-i tayyibe olan başta Kur'ân-ı Hakim, onun hakikatları, iman ve güzel ahlâk dersleri ve beşere lüzumlu ve zarurî menfaatlarına dair kelamatları olmalı ki o nimete şükür olsun. Yoksa nimet böyle şükür görmezse beşere zararlı düşer. Evet, beşer hakikate muhtaç olduğu gibi bazı keyifli hevesata da ihtiyacı vardır. Fakat bu keyifli hevesat beşte birisi olmalı, yoksa havanın sırr-ı hikmetine münafi olur. Hem beşerin tembelliğine ve sefahatine ve lüzumlu vazifelerinin noksan bırakılmasına sebebiyet verip beşere büyük bir nimet iken büyük bir nıkmet olur. Beşere lâzım olsa sa'ye şevki kırar.
Evet arkadaşlar burayı okuyunca aklıma internet geldi.Bizler hangi yönuyle istifade ediyoruz?İnternet üzerinden kazandıklarımız ve kaybediklerimiz nelerdir? Beraber bi muvazane edelim..İnş nur talebeleri için tahdisi nimettir..dua ile

hasret

Well-known member
Abi cok hoş bi noktaya değimişiniz.Bu konuda yorum yapcam ama az sonra::)_________________________________________________
Şualar ' Alıntı:
Abi cok hoş bi noktaya değimişiniz.Bu konuda yorum yapcam ama az sonra::)

Hım başlıyalım;
Şimdi abi herseyin kaynağı imanda bitiyor,hakiki imanı elde eden adam, realde kendini muhafaza ettiği gibi sanalda da eder.Ama sanal biraz daha tehlikeli haramı helal gibi gösteriyor.Realde karsı cinsle aynı ortamda bulunmayı bırakın onun civarından bile gecmekten rahatsız olurken, sanalda aynı ortamdasınız.İşte o zamam imtihan daha şedit oluyor.O sebeble kii kendini sürekli iman hakikatleri ile takviye etmesi lazım.Aksi takdirde sanalda yanlışa yol verebiliriz.

hulusi

Well-known member
Allah razı olsun..tesbitiniz yerinde ve güzel inş diğer kardeşlerinde yorumlarını okuruz..açıkcası bu konu benim bi muhasebem inş kaybetmiyorumdur dua ile...

yedi-karanfil

Yeni Üye
selamün aleyküm .iyi yöne kullanılırsa nimeti ilahiyedir inş.islam medeniyetinin 3 unsuru vardır.ilim ,teknik ve islam ahlakı. bu üç unsuru elde tuttukmu nimeti ilahiyeye çevrilir.fakat zevke tabi olursa birinin zevki diğerini üzer.birinin menfaati diğerine zarar verir ,böylece nimeti ilahiyeden çıkar .

ebrar172

Well-known member
ben konuya başka bir zaviyeden yorum getirmek istiyorum..hamd olsun Yaradan Rabbime interneti müspet haller için kullanıyoruz evimizde..zaten normal hayatında Allahtan korkup harama ve fitneye sapmayan insan internettede aynısını yapar ben buna bütün kalbimle inanıyorum...fakat mesele şu ki;internetin her ne kadar olumlu yönlerinden faydalanmaya çalışsakta bence bir yönüylede sakıncalı..çünki ben kendimden örnek verirsem pc nin başına oturunca sanki saat 4-5 kat hızla çalışıyor yani zaman öyle bir hızla akıyorki insan şaşıp kalıyor..o yüzden çok zamandır yokum forumda belki farkeden kardeşler vardır..yokum nedenide şu kendi kendime bir karar aldım belirli aralıklarla girip fazla vakit harcamadan foruma göz gezdireceğim...yani aslında çok faydalı olsada internet zamanı bir canavar gibi yutuyor maalesef ...işte o yüzden bence biraz mesafeli durulmasında fayda var...

yedi-karanfil

Yeni Üye
evet haklısın kardeş zaman canavarı desekte yanlış olmaz .oturdummu başına zaman katlanıyor.sınır koysakta genede sınırlar genede çekiyor .

hulusi

Well-known member
eyvallah Allah razı olsun kardeşlerim..Beni endişeye düşüren yönüde bu..zaman.. dakikamız aslında paha bicilmiyecek kadar değerli..burda gerçirdiğimiz zamanı iyi ayarlamak lazım..bi saat net geçridigim zaman içerisine rahatlıkla iki cüz sığdıra biliriz..Risaleden ortalama anlayarak 50 sayfa kitap okuyabilirim..sanırsam her şeyde vasat olmalı ölcüyü iyi ayarlamak gerekiyor dua ile...

Mücahide3

New member
Kullanım koşullarına göre değişir tabiki.İyi şeyler için kullanırsan güzel bilgiler edinmek için , böyle sitelerde islamiyeti daha yakından tanımak vs.. nimeti ahiyedir.ama nefsin istediği gibi kullanırsan kötü sonuçlar doğurabilir . Umarım tüm kardeşlerimiz intrnetten güzel şekilde faydalanırlar .

Huseyni

Müdavim
Üstadımız radyoyu dinliyordu. İstanbul'da genç Üniversite talebeleri ile gezerken bir taksi içindeki radyoyu dinliyor, ondan sonra 'Nur Âleminin Bir Anahtarı' namında küçük bir risaleyi yazıyor. Üstadımız radyoyu kudret-i İlâhiyenin bir eseri olarak tefekkürle dinlerdi.

"Radyo bir nimet-i İlâhiyedir. Elbette ve elbette beşer bu büyük nimete karşı umumî şükür olarak o radyoları herşeyden evvel kelime-i tayyibe olan başta Kur'ân-ı Hakim, onun hakikatları, iman ve güzel ahlâk dersleri ve beşere lüzumlu ve zarurî menfaatlarına dair kelamatları olmalı ki o nimete şükür olsun. Yoksa nimet böyle şükür görmezse beşere zararlı düşer. Evet, beşer hakikate muhtaç olduğu gibi bazı keyifli hevesata da ihtiyacı vardır. Fakat bu keyifli hevesat beşte birisi olmalı, yoksa havanın sırr-ı hikmetine münafi olur. Hem beşerin tembelliğine ve sefahatine ve lüzumlu vazifelerinin noksan bırakılmasına sebebiyet verip beşere büyük bir nimet iken büyük bir nıkmet olur. Beşere lâzım olsa sa'ye şevki kırar.

Evet arkadaşlar burayı okuyunca aklıma internet geldi.Bizler hangi yönuyle istifade ediyoruz?İnternet üzerinden kazandıklarımız ve kaybediklerimiz nelerdir? Beraber bi muvazane edelim..İnş nur talebeleri için tahdisi nimettir..dua ile

allah razı olsun hulusi abi, bende bu başlığı gördüğümde Üstad'ın yukarıda alıntıladığınız kısım geldi aklıma ne hikmetse. Evet internet te nimeti ilahiyedir. Her nimette olduğu gibi bu nimette şükür ister. Bu nimetin şükrü şüphesiz ki onu doğru kullanmakla olur. İnterneti kullanırken;

Zamana,
üsluba,
yapılan paylaşımlara,
görsel içerikli paylaşımlara vs.

çok dikkat edilmeli. Mümkünse bildiğimiz sitelerin dışında fazla dolaşmamaya özen göstermeli. (Çünkü istenmedik şeylerle karşılaşılabiliyor.)

Müstehcenlikle karşılaşma riskinden biraz bahsedersek; bu ihtimal dışarıdaki hayatımızda da olası ihtimallerden biridir. Dışardaki hayatta da kafamızı kaldırdığınızda bundan daha az risk olduğu söylenemez. Yani her ortamın kendine göre bir riski var. Biz bu riskleri, kendimiz birtakım önlemler alarak engelleyebiliriz. Sanalda hizmet mümkündür ve olmalı da. İslama hizmet amacıyla açılmış binlerce sitenin bir an için yok olduğunu düşünürsek, ortaya çok iğrenç bir manzara çıkacağı herkesçe aşikardır. Madem ehli dünya bunu bir silah olarak dünyevi emelleri çerçevesinde bizlere karşı kullanıyor; elbette aynı metodla bizimde mukabelede bulunmamız lazım. Fakat onların kullandığı gibi değil. Bir nimet olarak ve şükrünü eda ederek. Tebliğ ve hizmet için meşru olan, imkan bulunan her cephede mücadele vermek lazım.

elfaz

Well-known member
Şu zaviyelerden bakılabilir;

Nasıl ki herşeyin bir mecazi bir de hakiki yönü var; internetin de aynı cihetleri mevcut.Hakiki yönünü kullanırsak lehimize, mecazi yönünü kullanırsak aleyhimize bir durumla karşı karşıya kalırız..

Ama olay bı kadar net ayrılmıyor maattesüf..Zira müspet yönde istifade ediyorum derken, menfi dehlizlere kayılma olasılığı mümkün..Bu açıdan savunulan en yaygın topic; karşı cins mevzusu..Yazı dahi insanı ele verir..Gayr-i ciddi konular üzerinde konuşmaktan sakınmak elzem..Zihini kirletmeye fırsat vermemeli..

Diğer cihet de zaman..Gereğinden fazla net başında durmakta israf..Ama çiğnediğimiz çok oluyor..Mümin otokontrol sahibi olmalı ya hani, net hususunda bunu tamamen oturtmak lazım..

İnternet çok güzel bir nimet...Ama nimeti kullanıyorum derken, nikmete dönüştürmekte bizim irademizde..

Pratikte yaşayabilme ümidiyle..