SEKİNE DUASI

molla_zehra

Well-known member
sekineir1.jpg

SEKîNE DUÂSI’NIN OKUNUŞ ŞEKLİ

[İmam-ı Ali (Ra) ve İmam-ı Gazali (Ra) Mecmuatü-l Ahzab]

1. Niyet( ne için ve ne maksatla okunduğuna niyet etmek)
2. İstiğfar (7 DEFA)
3. Salavat-ı Şerife ( 7 DEFA)
4. Allah-u Ekber (10 DEFA)
5. Altı Esma her ayetle beraber okunacak.(19 DEFA)

ÖNEMLİ NOT:
Yani; yukarıda sayılan maddelerden sonra; Önce Besmele sonra 6 esma (Ferdun, hayyun, Kayyumun, Hakemun,Adlun,Kuddusun)sonra birinci ayet 19 Defa okunacak. Arkasından Tekrar Besmele Altı isim Sonra ikinci ayet 19 defa okunacak.Örnek: Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyun, Kayyumun, Hakemun, Adlun, Kuddusun- “Seyec ‘alullahu ba’de ‘usru-y yusra” 19 Defa okunur.
Sonra tekrar besmele ve ikinci ayet okunur böylelikle bütün ayetler okunur. Yalnız ikinci ayetin başında bazı nüshalarda “ vav” yazılmış bu “vav” duada okunmayacak. Yani “anetil wücuhu lil hayyil kayyum” şeklinde olacak.

Sungurlu

Member
Ama resimde yapıştırdığınız yerde vav var.
Vav'ın olmayacağına dair kaynağınızı nedir?_________________________________________________19defa ukunur.!u biz acizane şu şekilde okuyorduk.
Besmele ile birlikte 19 x Sekine.
yani
Besmele
Ferdun Hayyun Kayyumun Hakemun Adlun Kuddus
Seyec ‘alulla hu ba’de ‘usrin yusra .Ve anetil vücuhu lil hayyil kayyum....
sonra başa dönüp tekrar ...böylece 19defa tekrar edilir.

hasret

Well-known member
bende bunu ilk defa duyuyorum bizde vavla beaber okuyoruz?bu arada neden 19 biliyor musunuz? kur'anın mucizesidir saklıdır bu sayıda...

molla_zehra

Well-known member
BEN BU OKUYUŞU ARKADAŞIMDAN ÖĞRENDİM.BENDE SUNGURLU KARDEŞİM SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ OKUYORDUM GERÇİ HALA ÖYLE OKUYORUM.ARKADAŞIMA SORAYIM KAYNAĞI..BANA BÖYLE YOLLAMIŞ.
LAKİN MECMUATÜ'L AHZAB KAYNAK OLABİLİR BELKİ..
DUAİLE

Sungurlu

Member
Allah razı olsun bir araştırın.Eleştiri olarak almadınız umarım. Biraz tahkik etmekte fayda var.zira çok silik söz ticarette geziyor.

Sungurlu

Member
Bu arada "Şualar" bu siteyi kimler hazırlıyor?

Üstada nasıl cifir kullanıyorsunuz.Bizde cifir ilmi istiyoruz diye istifsar eden bir talebesine o tahsil edilmez. İlmi Ledun Allah dilerse size bildirir mealinde cevaplar. Nitekim sonra biriki hususi abiye ya namazda ya tesbihatta tuluat gelir. Cifir kullanırlar o hususi noktada.

Elhasıl: bu tarz ifadeler eğer beşer aklı ile yapmaya çalışıyorsa nafile olur. Ve sonu HafazanAllah bazılarının dalalete düşmesi ile sonuçlanabilir. Bknz. Edip Yüksel ve cifir...
Yok eğer Evliyaullahdan geliyorsa o zaman durum makuse olur.
Ancak Evliyaullah'tan gelmesinin açık bir işaratı vardır.
La Ya'lemul Gaybe İllallah sırrınca bu sırra hürmeten ve bazı mühim noktalar için kendilerine mücmel bir şekilde bildirilen Gaybı izhar etmezler.
Perdeli ve gizli bırakırlar. İşaretler nevinden anlatırlar.
Burda ise maş. arkadaşlar matematiksel hesaplara kadar girmişler.
İnş. ne demek istediğimiz anlaşılmıştır.
_________________________________________________Burda Sekineyi 19defa okunur manasını Abdullah Yeğin abiye soracaktım 99'da almanyada ancak arabada ya unuttuk yada başka bişrey araya girdi. Ve maatteessüf cevabını alamadık. Sonra da merakımı celbetmedi.
Ben okuyayım da rızayı İlahi için. Rab Teala ne şekilde muamele buyurursa baş göz üstüne

hasret

Well-known member
Sungurlu ' Alıntı:
Bu arada "Şualar" bu siteyi kimler hazırlıyor?

Üstada nasıl cifir kullanıyorsunuz.Bizde cifir ilmi istiyoruz diye istifsar eden bir talebesine o tahsil edilmez. İlmi Ledun Allah dilerse size bildirir mealinde cevaplar. Nitekim sonra biriki hususi abiye ya namazda ya tesbihatta tuluat gelir. Cifir kullanırlar o hususi noktada.

Elhasıl: bu tarz ifadeler eğer beşer aklı ile yapmaya çalışıyorsa nafile olur. Ve sonu HafazanAllah bazılarının dalalete düşmesi ile sonuçlanabilir. Bknz. Edip Yüksel ve cifir...
Yok eğer Evliyaullahdan geliyorsa o zaman durum makuse olur.
Ancak Evliyaullah'tan gelmesinin açık bir işaratı vardır.
La Ya'lemul Gaybe İllallah sırrınca bu sırra hürmeten ve bazı mühim noktalar için kendilerine mücmel bir şekilde bildirilen Gaybı izhar etmezler.
Perdeli ve gizli bırakırlar. İşaretler nevinden anlatırlar.
Burda ise maş. arkadaşlar matematiksel hesaplara kadar girmişler.
İnş. ne demek istediğimiz anlaşılmıştır.
_________________________________________________Burda Sekineyi 19defa okunur manasını Abdullah Yeğin abiye soracaktım 99'da almanyada ancak arabada ya unuttuk yada başka bişrey araya girdi. Ve maatteessüf cevabını alamadık. Sonra da merakımı celbetmedi.
Ben okuyayım da rızayı İlahi için. Rab Teala ne şekilde muamele buyurursa baş göz üstüne

Abi ben kendime zorum, fenayım diyordum,siz benden de zorsunuz ;D
Şimdi efendim bu kitabı abim bana getirmişti,kuran arastırmacılarından oluşan bir heyete aitmiş.Sonra siteden de buldum.Ama icinde ebced harfleride var, bu hesabı bilenler yapar ,yanlış olup olmadığı ortaya cıkar........''Elhasıl: bu tarz ifadeler eğer beşer aklı ile yapmaya çalışıyorsa nafile olur.'' demişsiniz ama ben abileirnde,hatta suan hayatta olanların da ebced hesabını yaptığını biliyorum ;)

Sungurlu

Member
uğraşmak ayrı sonunda bulduğunu bu doğru diye itibar etmek ayrıdır.
Mühim bir alime soruyorlar ÜStad (ra) nasıl cifirle gaybi haber veriyor. Nasıl o hesapları yapıyor?
O cevap vermiş: Hz.ÜStad cifri perde yapıyor.
Yani ona gayb bildiriliyor. O da cifirle hesaplamaları perde yapıyor.
Yoksa hesaplamalarla bu gibi haberlere ulaşılmaz. İlla ilham yada keşf lazım.
Şeyhi Ekber (ks) Muhyiddini Arabi diyor.
"Ahir zamanın beklenen son vazifelisinin hususi bir ilmi ilmi cifir olacak"
İlmi cifirle uğraşan zatların isimlerini düşündüğünüzde ve yukarıdaki yazımın özünü bir elinize aldığınızda ne demek istediğim inş.daha net ortaya çıkar.
Birkaçını ben hatırlatayım.Gerisini sizin ferasetinize havale edelim.
Hz.Ali (kv)
Abdulkadiri Geylani (ra)
İmamı Rabbani (ra)
Muhyiddini Arabi (ks)
Ziyaeddini Gümüşhanevi (ks)
:)
Selamla

hasret

Well-known member
Sungurlu ' Alıntı:
uğraşmak ayrı sonunda bulduğunu bu doğru diye itibar etmek ayrıdır.
Mühim bir alime soruyorlar ÜStad (ra) nasıl cifirle gaybi haber veriyor. Nasıl o hesapları yapıyor?
O cevap vermiş: Hz.ÜStad cifri perde yapıyor.
Yani ona gayb bildiriliyor. O da cifirle hesaplamaları perde yapıyor.
Yoksa hesaplamalarla bu gibi haberlere ulaşılmaz. İlla ilham yada keşf lazım.
Şeyhi Ekber (ks) Muhyiddini Arabi diyor.
"Ahir zamanın beklenen son vazifelisinin hususi bir ilmi ilmi cifir olacak"
İlmi cifirle uğraşan zatların isimlerini düşündüğünüzde ve yukarıdaki yazımın özünü bir elinize aldığınızda ne demek istediğim inş.daha net ortaya çıkar.
Birkaçını ben hatırlatayım.Gerisini sizin ferasetinize havale edelim.
Hz.Ali (kv)
Abdulkadiri Geylani (ra
İmamı Rabbani (ra)
Muhyiddini Arabi (ks)
Ziyaeddini Gümüşhanevi (ks)
:)
Selamla

hıım anlaşılmıştır,ama ben o kitabı cok seviyordum ya :( Şimdi şübhe ile yaklaşıcam.
selamla...

Sungurlu

Member
:) Yarın o kitapda bir tek şüpheli durum çıkar yada bilime aykırı bir şey saptanırsa durum tersine döner.
Nasılki Dünya neyin üzerinde dönüyor? Ales sevri vel hut...
Kimbilir kaç kişinin iman dairesinden çıkmasına vesile olmuştur.
Eminim o dönemde de mübarek safdiller bu hadisler ışığında neler yazıp çizmişlerdir?
Oysa herşey akılla anlaşılabilseydi. Hz.Ali ra dediği gibi "Akıl ile olsaydı ben mesin altını mes ettirirdim.oysaki mesin üstü meslenir."

Yada Namaz daha efdaldir. Ancak Mazeret bitince namaz değil oruç kaza edilir.
Elhasıl:
ITTEBIU MEN LA YES'ELUKUM ECREN VEHUM MUHTEDUN ...Yasin Suresi
VE MA YA'LEMU TEVILEHU ILLALLAHU VER RASIHUNE FIL I'LM... Ali İmran Suresi...
rehberiniz olsun.selamla
(sormayınız diye yazıyorum her iki ayetde Risale-i nurda geçiyor :) )

hasret

Well-known member
Abi sizin bana kastınız mı var? şimdi birde bu ayatleri mi araştırayım, of ooof şakirt misin derdin var ^o)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
HTML:
</p>

<p class="MsoNormal" style="text-align: center;" align="center">[b]<span style="color: blue;" lang="NL-BE">SEKîNE DUÂSI’NIN OKUNUŞ ŞEKLİ<o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="text-align: center;" align="center"><span style="" lang="NL-BE"><o:p></o:p></span></p>

<p class="MsoNormal" style="text-align: center;" align="center">[b]<span style="" lang="NL-BE">[İmam-ı Ali (Ra) ve İmam-ı Gazali (Ra)
Mecmuatü-l Ahzab]<o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="text-align: center;" align="center">[b]<span style="" lang="NL-BE"><o:p></o:p></span>[/b]</p>

[list=1]
<li class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">Niyet( ne için ve ne maksatla
     okunduğuna niyet etmek) 

2. İstiğfar (7 DEFA) 

3. Salavat-ı Şerife ( 7 DEFA) 

4. Allah-u Ekber (10 DEFA) 

5. Altı Esma her ayetle beraber okunacak.(19 DEFA) <o:p></o:p></span>[/b]

<li class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE"><o:p></o:p></span>[/b]
[/list]

<p class="MsoNormal" style="">[b][i]<u><span style="color: blue;" lang="NL-BE">ÖNEMLİ NOT</span></u>[/i][/b]<span style="color: blue;" lang="NL-BE">:<o:p></o:p></span></p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">Yani;
yukarıda sayılan maddelerden sonra; Önce Besmele sonra 6 esma (Ferdun, hayyun,
Kayyumun, Hakemun,Adlun,Kuddusun)sonra birinci ayet 19 Defa okunacak.
Arkasından Tekrar Besmele Altı isim Sonra ikinci ayet 19 defa okunacak.Örnek:
Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyun, Kayyumun, Hakemun, Adlun, Kuddusun-
“Seyec ‘alullahu ba’de ‘usru-y yusra” 19 Defa okunur. <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="font-family: Verdana; color: blue;" lang="NL-BE">Sonra tekrar besmele ve ikinci ayet
okunur böylelikle bütün ayetler okunur. Yalnız ikinci ayetin başında bazı
nüshalarda “ vav” yazılmış bu “vav” duada okunmayacak. Yani “anetil wücuhu lil
hayyil kayyum” şeklinde olacak.</span>[/b][b]<span style="color: blue;" lang="NL-BE"><o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="color: blue;" lang="NL-BE">HER AYET NE İÇİN OKUNACAĞI <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="color: blue;" lang="NL-BE"><o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">1. Güç
işlerin kolay olması niyetiyle ( Talak-7) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">2.
Cebbarları zelil kılmak, her istek için (Taha-111) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">3.
Katı gönülleri yumuşatmak,düşmanların gönüllerine rikkat,kalplerine acıma hissi
vermek için(Hadid-9) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">4.
Tevbe kabulü ve mağfiret istemek ( Nisa-16) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">5.
Tevbe kabulü ve mağfiret talebi (Nisa-23-106) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">6.
Ehl-i kudretten af talebi için (Nisa-149) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">7.
Duanın kabulü niyetiyle( Nisa-58) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">8.
Ehl-ilim olmak ve ulum-u Rabbaniye’ye vakıf olmak ( Nisa-11) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">9.
Düşmanların hile ve aldatmalarından emin olmak için (Nisa-1) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">10.
Düşmanlara galebe, rızıkta genişlik, huzur ve saadet kapılarının açılması (
Fetih-1) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">11.
Fetih-3) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">12.
Maide-56) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">13.
Hud-66) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">14.
Cenab-ı Hak’tan gına(zenginlik) ve rızıkta genişlik(Lokman-26) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">15.
Düşmanların hilesinden emin olmak için (Tevbe-129) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">16.
Düşmanların hilesinden emin olmak için (Al-i İmran-173) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">17.
Def’i gam(keder ve hüznün gitmesi) için(Enbiya-103) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">18.
Hüzünden kurtulmak için (Fatiha-5) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

<p class="MsoNormal" style="">[b]<span style="" lang="NL-BE">19.
Allah’</span>[/b][b]<span style="font-family: "Times New Roman TUR";" lang="NL-BE">ı</span>[/b][b]<span style="" lang="NL-BE">n verdiği nimetlere ve şükre muvaffak olmak için(Fatiha-2- Enam-45) <o:p></o:p></span>[/b]</p>

</p>

molla_zehra

Well-known member
TALHA ABİ SUNGURLU KARDEŞİM BANA BU DUANIN OKUMA ŞEKLİNİN KAYNAĞINI SORDU-BELKİ ÜSTTE DE GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR-
ACEP SİZ BİLİYOR MUSUNUZ??
DUAİLE...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
özge ' Alıntı:
TALHA ABİ SUNGURLU KARDEŞİM BANA BU DUANIN OKUMA ŞEKLİNİN KAYNAĞINI SORDU-BELKİ ÜSTTE DE GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR-
ACEP SİZ BİLİYOR MUSUNUZ??
DUAİLE...

Benim yazdığım dua nın okunus sekli konu baslığında zaten bulunmakta mesmuatul ahzab...

Ustadımın cifir ile alakası merak edilmiş ve bu konuda acıklamalar dile getirilmiş Sungurlu kardeşimiz cok guzel bir nota ile ifade etmiş Allah razı olsun.Her neyse eskiden sair sitelerimizin birinde gundeme getirilmesi vesilesiyle okuduğum bir yazıyı size aktarayım sanırım bir parca konuyu fehmettirir :

Lütfen Tıklayınız : Soner Yalçın'ın "Efendi-2" isimli kitabı