Sizi En Çok Etkileyen Risale

berraksu

Member
Sizi en co k etkıleyen en hosunuza giden risale hangisi diye sorsam ne dersiniz acaba ama lutfn su olmasın cevap hepsi güzel etkılıyor

berraksu

Member
istiğna ' Alıntı:
siz bu konuyu actınız öncelik size düser
Daha yeni başlıyorum okumaya.Yani içeriklerini pek tatmadım ama 10.söze hayranım,ölürüm.Sikke-i Tasdik-i Gaybı da çok hoşuma gidiyor.Asayı Musa deseniz şok etkisinde kalırım...
Siz en iyisi bana bu soruyu sormayın

istiðna

Active member
berraksu ' Alıntı:
Daha yeni başlıyorum okumaya.Yani içeriklerini pek tatmadım ama 10.söze hayranım,ölürüm.Sikke-i Tasdik-i Gaybı da çok hoşuma gidiyor.Asayı Musa deseniz şok etkisinde kalırım...
Siz en iyisi bana bu soruyu sormayın

BENCEDE

BEN EN COK AYETÜL KÜBRAYI OKUMAYI SEVIYORUM.

Katregül

Member
Benide tesettür risalesi tesetttür ile ilgili yerler bana çok hitap ediyor birden ihtar edilen bir meslei mühimme gibi ,bide kader risalesi nedense bu ikisine çok yoğunlaşıyorum çok seviyorum

mercandede

Yeni Üye
Mesnevıe nurıye anlamakta zorlansamda onu tekar tekrar okumak ısterım ayrıca Isaretul ıcaz da ayrı bır yerı vardır .
_________________________________________________S.A Kardes
MAdem burada onlıne bızler varız ne dersınız bıraz ders yapsakmı:
Mesala sızın en cok hosunuza gıden gecnlık rehberınden bır seyler soyleyebılırsınız_________________________________________________:) Burada yeni oldugumun farkina varmissiniz sizin kardes logonuzun yanindaki isimlerinizi gorememisim:) Sualar ve Berraksu sizler buradamisiniz?

hasret

Well-known member
mercandede ' Alıntı:
Mesnevıe nurıye anlamakta zorlansamda onu tekar tekrar okumak ısterım ayrıca Isaretul ıcaz da ayrı bır yerı vardır .
_________________________________________________S.A Kardes
MAdem burada onlıne bızler varız ne dersınız bıraz ders yapsakmı:
Mesala sızın en cok hosunuza gıden gecnlık rehberınden bır seyler soyleyebılırsınız_________________________________________________:) Burada yeni oldugumun farkina varmissiniz sizin kardes logonuzun yanindaki isimlerinizi gorememisim:) Sualar ve Berraksu sizler buradamisiniz?

Karedşim yeni gördüm kusura bakma ,tabi yaparız mesela genclik bahsi ile alakalı yeni gönderdiğim bi yorum var ona bak ordan devam edelim._________________________________________________Risale-inur külliyatı genclik rehberi bölümünde..._________________________________________________Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup, başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette, kendi lezzetinden çok ziyade belâlar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz, o gençlik mânen bâki kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.

Hayat ise, eğer iman olmazsa veyahut isyan ile o iman tesir etmezse, hayat, zahirî ve kısacık bir zevk ve lezzetle beraber, binler derece o zevk ve lezzetten ziyade elemler, hüzünler, kederler verir. Çünkü, insanda akıl ve fikir olduğu için, hayvanın aksine olarak, hazır zamanla beraber geçmiş ve gelecek zamanlarla da fıtraten alâkadardır. O zamanlardan dahi hem elem, hem lezzet alabilir. Hayvan ise, fikri olmadığı için, hazır lezzetini, geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen korkular, endişeler bozmuyor. İnsan ise, eğer dalâlet ve gaflete düşmüşse, hazır lezzetine, geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen endişeler, o cüz'î lezzeti cidden acılaştırıyor, bozuyor. Hususan gayr-ı meşru ise, bütün bütün zehirli bir bal hükmündedir.

Demek hayvandan yüz derece lezzet-i hayat noktasında aşağı düşer. Belki ehl-i dalâletin ve gafletin hayatı, belki vücudu, belki kâinatı, bulunduğu gündür. Bütün geçmiş zaman ve kâinatlar, onun dalâleti noktasında mâdumdur, ölmüştür; akıl alâkadarlığıyla ona zulmetler, karanlıklar veriyor. Gelecek zamanlar ise, itikadsızlığı cihetiyle yine mâdumdur. Ve ademle hasıl olan ebedî firaklar, mütemadiyen onun fikir yoluyla hayatına zulmetler veriyorlar. Eğer iman hayata hayat olsa, o vakit hem geçmiş, hem gelecek zamanlar imanın nuruyla ışıklanır ve vücut bulur; zaman-ı hazır gibi, ruh ve kalbine iman noktasında ulvî ve mânevî ezvâkı ve envâr-ı vücudiyeyi veriyor. Bu hakikatin, İhtiyar Risalesinde, Yedinci Ricada izahı var; ona bakmalısınız.

İşte hayat böyledir. Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve ferâizle zinetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz. .