Kadere Dair...

Katregül

Member
BİR SORUM VAR
Trafik kazası kader değildir. Ülkenin kaderini değiştireceğiz. Eceli gelmeden öldü) gibi şeyler söyleniyor. “İnsan, yaratılışında boyunun uzunluğu ve saçının renginde kadere hükmedemez. Fakat hür iradesiyle yaptığı işlerde kaderin rolü olmaz” , “Emr-i ilahi gelmeden intihar eden, takdir-i ilahiyi değiştirdiği için cehennemlik olur” deniyor. Kimisi, “Kader utansın” diyerek suçu kadere yüklüyor. Kimi de, “İnsan kaderini kendi çizer” diyor.) Bu söylenenler hakkında açıklama yapar mısınız?
???

Sergerdan

Well-known member
BİR SORUM VAR

Katregül ' Alıntı:
BİR SORUM VAR
Trafik kazası kader değildir. Ülkenin kaderini değiştireceğiz. Eceli gelmeden öldü) gibi şeyler söyleniyor. “İnsan, yaratılışında boyunun uzunluğu ve saçının renginde kadere hükmedemez. Fakat hür iradesiyle yaptığı işlerde kaderin rolü olmaz” , “Emr-i ilahi gelmeden intihar eden, takdir-i ilahiyi değiştirdiği için cehennemlik olur” deniyor. Kimisi, “Kader utansın” diyerek suçu kadere yüklüyor. Kimi de, “İnsan kaderini kendi çizer” diyor.) Bu söylenenler hakkında açıklama yapar mısınız?
???
Buradaki tabirler amiyane tabirler bence.Yani üzerinde düşünülmeden söylenmiş şeyler.Bunlar üzerinde konuşmaktansa mesela kendiniz kadaeri ve cüz'i iradenizi anlamaya çalışırken aklen veya kalben takıldıgınız yeri sorsanız abiler daha kolay cevaplarlar.Yoksa çok yere işaret etmek gerekir,o da bayagız uzun olur.

Katregül

Member
BİR SORUM VAR

Şu kısım benim aklıma takıldı açıklarsanız sevinirim. “Emr-i ilahi gelmed en intiha r eden, takdir-i ilahiy i değiştirdiği için cehenn emlik olur” deniyOr.bizim ölümümüz Takdir-i ilahi ile oluyor hani o kşinin kaderinde 10 yıl sonra ölmek varken kendini şimdi öldürmesi İLE Allahın takdirini değiştirmişmi olur yoksa ALLAH ONUN İNTAHAR EDECEĞİNİ BİLİYORDUDA VE BİİLDİĞİ İÇİN YAZMIŞTI VE DOLAYISI İLE O KİŞİNİN KADERİNDE ZATEN YAZLI OLMUŞ OLMUYORMU

Sergerdan

Well-known member
BİR SORUM VAR

Katregül ' Alıntı:
Şu kısım benim aklıma takıldı açıklarsanız sevinirim. “Emr-i ilahi gelmed en intiha r eden, takdir-i ilahiy i değiştirdiği için cehenn emlik olur” deniyOr.bizim ölümümüz Takdir-i ilahi ile oluyor hani o kşinin kaderinde 10 yıl sonra ölmek varken kendini şimdi öldürmesi İLE Allahın takdirini değiştirmişmi olur yoksa ALLAH ONUN İNTAHAR EDECEĞİNİ BİLİYORDUDA VE BİİLDİĞİ İÇİN YAZMIŞTI VE DOLAYISI İLE O KİŞİNİN KADERİNDE ZATEN YAZLI OLMUŞ OLMUYORMU
Ben sorunuzu şuraya çok benzettim.

İkinci Mebhas

Ehl-i ilme mahsus, Haşiye ince bir tetkik-i ilmîdir.

Eğer desen: "Kader ile cüz-i ihtiyârî nasıl tevfîk edilebilir?"

• Beşincisi: Kader, sebeple müsebbebe bir taallûku var. Yani, şu müsebbeb, şu sebeple vukua gelecek. Öyle ise, denilmesin ki, "Mâdem filân adamın ölmesi, filân vakitte mukadderdir; cüz-i ihtiyârıyla tüfek atan adamın ne kabahati var? Atmasaydı, yine ölecekti?"
Suâl: Niçin denilmesin?

Elcevap: Çünkü, kader onun ölmesini onun tüfeğiyle tâyin etmiştir. Eğer onun tüfek atmamasını farz etsen, o vakit kaderin adem-i taallûkunu farz ediyorsun. O vakit ölmesini ne ile hükmedeceksin? Yalnız, Cebrî gibi, sebebe ayrı, müsebbebe ayrı birer kader tasavvur etsen, veyahut Mûtezile gibi, kaderi inkâr etsen, Ehl-i Sünnet ve Cemaati bırakıp fırka-i dâlleye girersin. Öyle ise, biz ehl-i hak deriz ki, "Tüfek atmasaydı, ölmesi bizce meçhûl." Cebrî der: "Atmasaydı yine ölecekti." Mûtezile der: "Atmasaydı ölmeyecekti."

Yani siz sanki cevabını vermişsiniz gibi,intihar etmese ölmeyecekti.Ölmesi kaderinin intiharına bir taalalluku var.

Sungurlu

Member
BİR SORUM VAR

Sergerdan bak bir şey anlatacağım. Yıllar önce üniversitede idik. Birinci sınıf derslerinden kalmıştık. Bizde ders önşartları vardı. Tabi kaldığımız derslerin bağladığı 2.sınıf 3.sınıfa ait dersleri alamıyorduk. Kredi de haliyle boş kalıyordu. Bu krediyi doldurmak için üstten ders aldık. Genelde hepsi alttaki dersler bitirilmeden alınamıyor ya bizde geriye fazla ders bulamadık.
3.sınıfa ait bir ders bulduk. ve aldık. Ders:sistem Analizi.
sınıfa bir girdik sınıf 400-500kişi.
Hoca baktı şöyle bir. dedi alttan şu,şu şu dersleri olanlar kimler. Herkes el kaldırdı.
güldü dedi siz çıkın. Kardeşim niye geldiniz buraya? bu dersi o dersleri vermeden anlayamazsınız yapamazsınız. Bu öyle basit bir ders değil.
Tabi anladık ama iş işten geçti. Kalem oynatamıyoruz sınavlarda.
Ertesi sene yanımızdaki bankta oturan 2 yeni talebe. biri diyor "Olum alttan dersler çok alamıyoz.Kredi dolduralım.ne alalım?"
Diğeri diyor. Sistem Analizi 3 saat hemde önşart yok. Bu basittir bunu alalım.

Size ziyade izah fazla olduğundan şunu hatırlatıp kısa keselim.
Kader Risalesinin başında
"Evet, kader, cüz-ü ihtiyarî, iman ve İslâmiyetin nihayet merâtibinde.."
Evvela 5.Erkanı İmaniye dersi alınacak. Sonra bu derse gelinecek ... :)
Selamla_________________________________________________Bir ilave daha .Burdaki ehli ilim kim ola ki diye belki bir mirsadı tefekkür olur.
Sadreddin Yüksel Hoca Efendi (rh) soruyorlar. Neden şeyhliği bırakıp Risale-i Nur'a talebe oldun.
diyor Ben Üstada ne desem az. Ben Kader noktasında şüpheye düştüm. Bir soruya cevap bulamadım. İmanım tehlikeye düştü.
Çıkmaza girdim. İntiharı bile düşündüm.
26.Sözde bir paragrafta tüm sorumu izah etti. Ben O'na ne desem az.
Bu kısımlar o gibi Allamelere bakıyor :)

Huseyni

Müdavim
BİR SORUM VAR

Katregül ' Alıntı:
ALLAH ONUN İNTAHAR EDECEĞİNİ BİLİYORDUDA VE BİİLDİĞİ İÇİN YAZMIŞTI VE DOLAYISI İLE O KİŞİNİN KADERİNDE ZATEN YAZLI OLMUŞ OLMUYORMU
Allah cc. insanın iradesini bu olayda da serbest bırakıyor.Allah bizim ne yapacağımızı bilse ve kaderde bu olsa dahi bu kulun o fiili yapmasını haklı hale getirmez, çünkü kul Allah'ın vermiş olduğu canı korumakla da mükelleftir. Ayrıca Allah kulunu tecrübe edebilir, bu sizin dediğinizde kul Allah'ı haşa "Ben böyle yaparsam sen ne yaparsın?" dercesine tecrübe etmeye kalkıyor.

"İnsanlar ,Allah öyle yazdığı için bir şey yapmazlar, Allah kulun öyle yapacağını sonsuz ilmiyle bildiği için öyle yazar. Yoksa teklf dairesi açıktır ve insan mahiyeti ve vicdanı buna şahittir.
İnsan, istikbale irade, geçmişe kader noktasından bakmalıdır." 26 söz.2.mehbas'tan.

Selam ve dua ile.

*reþha*

New member
BİR SORUM VAR

Evet, mânen terakkî etmeyen avâm içinde, kaderin cây-ı istimâli var; fakat, o da mâziyât ve mesâibdedir ki, yeisin ve hüznün ilâcıdır. Yoksa, maâsî ve istikbâliyâtta değildir ki, sefâhete ve atâlete sebep olsun. Demek, kader meselesi teklif ve mesûliyetten kurtarmak için değil, belki fahr ve gururdan kurtarmak içindir ki, imâna girmiş. Cüz-i ihtiyârî, seyyiâta mercî olmak içindir ki akîdeye dahil olmuş; yoksa mehâsine masdar olarak tefer'un etmek için değildir.

_________________________________________________Elhâsıl: Eğer kader ve cüz-i ihtiyârîden bahseden adam ehl-i huzur ve kemâl-i İmân sahibi ise, kâinatı ve nefsini Cenâb-ı Hakka verir, Onun tasarrufunda bilir. O vakit hakkı var, kaderden ve cüzî ihtiyârîden bahsetsin. Çünkü, mâdem nefsini ve her şeyi Cenâb-ı Haktan bilir. O vakit, cüz-i ihtiyârîye istinat ederek mesûliyeti deruhte eder, seyyiâta merciiyeti kabul edip Rabbini takdîs eder, daire-i ubûdiyette kalıp teklif-i İlâhiyeyi zimmetine alır. Hem, kendinden sudûr eden kemâlât ve hasenât ile gururlanmamak için kadere bakar, fahr yerine şükreder. Başına gelen musîbetlerde kaderi görür, sabreder.

Eğer kader ve cüz-i ihtiyârîden bahseden adam ehl-i gaflet ise, o vakit kaderden ve cüz-i ihtiyârîden bahse hakkı yoktur. Çünkü, nefs-i emmâresi, gaflet veya dalâlet sâikasıyla kâinatı esbâba verip, Allah'ın malını onlara taksim eder; kendini de kendine temlik eder. Fiilini kendine ve esbâba verir; mesuliyeti ve kusuru kadere havale eder. O vakit, nihayette Cenâb-ı Hakka verilecek olan cüz-i ihtiyârî ve en nihayette medâr-ı nazar olacak olan kader bahsi mânâsızdır. Yalnız, bütün bütün onların hikmetine zıd ve mesuliyetten kurtulmak için bir desîse-i nefsiyedir.

hasret

Well-known member
*reşha* ' Alıntı:
Evet, mânen terakkî etmeyen avâm içinde, kaderin cây-ı istimâli var; fakat, o da mâziyât ve mesâibdedir ki, yeisin ve hüznün ilâcıdır. Yoksa, maâsî ve istikbâliyâtta değildir ki, sefâhete ve atâlete sebep olsun. Demek, kader meselesi teklif ve mesûliyetten kurtarmak için değil, belki fahr ve gururdan kurtarmak içindir ki, imâna girmiş. Cüz-i ihtiyârî, seyyiâta mercî olmak içindir ki akîdeye dahil olmuş; yoksa mehâsine masdar olarak tefer'un etmek için değildir.

_________________________________________________Elhâsıl: Eğer kader ve cüz-i ihtiyârîden bahseden adam ehl-i huzur ve kemâl-i İmân sahibi ise, kâinatı ve nefsini Cenâb-ı Hakka verir, Onun tasarrufunda bilir. O vakit hakkı var, kaderden ve cüzî ihtiyârîden bahsetsin. Çünkü, mâdem nefsini ve her şeyi Cenâb-ı Haktan bilir. O vakit, cüz-i ihtiyârîye istinat ederek mesûliyeti deruhte eder, seyyiâta merciiyeti kabul edip Rabbini takdîs eder, daire-i ubûdiyette kalıp teklif-i İlâhiyeyi zimmetine alır. Hem, kendinden sudûr eden kemâlât ve hasenât ile gururlanmamak için kadere bakar, fahr yerine şükreder. Başına gelen musîbetlerde kaderi görür, sabreder.

Eğer kader ve cüz-i ihtiyârîden bahseden adam ehl-i gaflet ise, o vakit kaderden ve cüz-i ihtiyârîden bahse hakkı yoktur. Çünkü, nefs-i emmâresi, gaflet veya dalâlet sâikasıyla kâinatı esbâba verip, Allah'ın malını onlara taksim eder; kendini de kendine temlik eder. Fiilini kendine ve esbâba verir; mesuliyeti ve kusuru kadere havale eder. O vakit, nihayette Cenâb-ı Hakka verilecek olan cüz-i ihtiyârî ve en nihayette medâr-ı nazar olacak olan kader bahsi mânâsızdır. Yalnız, bütün bütün onların hikmetine zıd ve mesuliyetten kurtulmak için bir desîse-i nefsiyedir.

::) daha güzel bir cevap olamazdı...Katregül sen kadir ve hakim ismini iyi anladın mı önce onu de bakayım:)

istiðna

Active member
bölüm yöteticisine...

Sergerdan ' Alıntı:
yokya çok uzar bu konu ve ben muglak anlatırım genelde.Onun için siz tekrar tekrar okuyun 26.sözü :)

abi siz bi anlatın.ben iyi dinleyicim.sizin anlattıgınızdan da inş feyz alırım.içiniz rahat olsun.öyle zor soruda sormam.

Sergerdan

Well-known member
bölüm yöteticisine...

istiğna ' Alıntı:
abi siz bi anlatın.ben iyi dinleyicim.sizin anlattıgınızdan da inş feyz alırım.içiniz rahat olsun.öyle zor soruda sormam.
Neyse kafamda var,inş birara yazarım.Bir haftada biter inş :angel:

Sungurlu

Member
Hakkınızı helal ediniz.Yeni gördüm.
:) Kader meselesi. Peki inş.bir nebze mütalaa edelim.
Nasipse inş.yarın başlayalım.

Soru Cevap tarzı mı olsun yoksa konu izahı ve mütalaasımı?_________________________________________________Bismillah deyip başlayalım.
Konu ile ilgilenen kardeşlere ilk mesele bizden olsun.
Kader - Cüz'ü İhtiyari nedir? Madem Kadere İmanı Kur'anın izah ettiği tarzda anlayama çalışacağız elbet önce bu kelimelerin ne manalara geldiklerini bilmemiz lazım dır.
Evet. Kader ve Cü'ü ihtiyari.
Buyurun.

istiðna

Active member
peki biz uhuvvet risalesinde soyle okuyoruz.evvela kaderin onda bi hiissei var.bu kaderin hiissesi sadece uhuvvette yoktur öyle degil mi?bunu her yerde göre bilir miyiz,yani her olayda kaderin hiissesi var mıdır?

T

Tarihci19

Misafir
Katregül ' Alıntı:
BİR SORUM VAR
???

evvelden yazmış olduğum bu iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim..

http://www.saidnur.org/forum/index.php/topic,3200.0.html

http://www.saidnur.org/forum/index.php/topic,6027.0.html

Katregül

Member
Allah razı olsun tarihçi abi tamda merak ettiğim kısımdı.yanlış anlamıştım ben o ayetiALLAH DİLEMEDEN SİZ DİLEYEMEZSİNİZ(tekvir29)ayet Allah dilemeseydi o halde benim günah işlediğimi dilemiş mi oluyor aynen böle anlamıştım.

kardeşlerim bazı isnanl ar işledikleri gunahl ardan sıyrılmak bu şekilde vicdan larını rahatl atmak için bazı ayet ve hadisl erin gercek manala rını ve manala rdaki inceli kleri bilmed en veya bilere k kasıtlı farklı gösterip ehli imanın kader konusu nda akıllarını bulandırıyorlar.. diyorl arki Allah dileme seydi biz dileye mezdik , o halde gunahl arımızı Allah diliyo r yani biz soruml u değliz zaten Allah bunları affede cek..

şimdi bu dileme k ne manada kullanılmış onu açıklamaya çalışalım

küçük bir çocuk düşünelim 2-3 yaşlarında konuşuyor istiyo r ama gücü bir iş yapmay a yetmiy or.. şimdi bu çocuğu güçlü kuvvet li bir adamın omuzla rına koyalım ve adam o çocuğun emrine amade olsun her istediğini yapsın..

şimdi çocuk diyork i şu kayayı şurdan al buraya koy. adamda kayayı kaldırıp isteni len yere koyuyo r..

şimdi düşünelim,,, çocuk o kayanın yer değiştirmesini diliyo r.. adam ise çocuk diledi diye, o işi yapmayı diliyo r ve kayanın yerini değiştiriyor.. şimdiiiiiiii o çocuğun gücü o işi yapmay a yetmiy or.. adamın ise yetiyo r... önce çocuk diliyo r sonra adam çocuk dilediği için o işi yapmayı diliyo r ve yapıyor..

peki adam o işi yapmayı dileme seydi çocuğun dileme sinin bir ehemmi yeti olacak mıydı? adam o işi yapmayı isteme seydi çocuk istese de isteme sede bişey değişmeyecekti.. yani adam dileme seydi çocuğun dileme sinin bir önemi olmaya caktı..

teşbihte hata olmaz, işte biz o çocuğuz, her istediğimizi yapan zat ise Allah u Tealadır.. biz isteri z Allah onu olduru r.. ama Allah onu oldurm ak isteme sse o olmaz, yani Allah bizim dilediğimiz şeyi yapmayı dileme zse bizim dileğimizin bir manası ve tesiri olmaz. . yani Allah bizim dilediğimizi yapmayı dileme se biz dileye meyiz, istediğimiz şey oluver mez...

velhasıl, ben zina etmeyi dilers em Allah bunu ben yapmak istediğim için benim yapmam a izin verir o fiili olduru r,, çünki bana özgür irade vermiş beni hür yaratmış ne isters em onu yapma kabili yeti vermiş, nasılki Kendis ini tespih edenle r olduğu gibi Kendis ine adice küfr edenle rde var ve Allah o küfredenleri o saniye de yerle bir etmiyo r çünki istediğini yapmak ta özgür bırakmış....ben isteri m Allah olduru r ben haram yada helal neyi isters em Allah onu olduru r..

T

Tarihci19

Misafir
"""""Allah razı olsun Tarihci abi tamda merak ettiğim kısımdı.yanlış anlamıştım ben o ayetiA LLAH DİLEMEDEN SİZ DİLEYEMEZSİNİZ(tekvir 29)ayet Allah dileme seydi o halde benim günah işlediğimi dilemiş mi oluyor aynen böle anlamıştım."""""

ecmain olsun Katregül, okuduğun için çok teşekkür ederim, yanlışlıkla aynı yazının linkini iki kez yazmıştım daha sonra farkedip değiştirdim diğerini de vaktin müsaitse okursan sevinirim inşallah. uzun gibi görünür ama değildir, okurken sıkılmadan okuyabileceğin bi yazı. belki senin o konuda şüphen tereddüdün yoktur ama olanlara anlatmak açısından okumanı isterim. tekrar tekrar Allah razı olsun..

Katregül

Member
Tarihçi abi bişey sorucam

mektubat 15. mektubda şöyle geçiyor.

Elhasıl:insan her ne kadar fail-i muhtar isede,fakat ALLAH DİLEMEDEN SİZ DİLEYEMEZSİNİZ sırrınca,meşiet-i İlahiye asıldır ve kader hakimdir.Meşiet-i İlahiyye meşieti insaniyyeyi geri verir.

MEİŞET- İ İLAHİYYE MEİŞET-İ İNSANİYYEYİ GERİ VERİR.Burayı bana açıklarmısınız?