Birden İhtar Edilen Bir Mesele-i Mühimme

hasret

Well-known member
Âhirzamanın fitnesinde en dehşetli rolü oynayan tâife-i nisaiye ve onların fitnesi olduğu hadisin rivayetlerinden anlaşılıyor. Evet, nasılki tarihlerde, eski zamanlarda "amazonlar" namında gayet silâhşör kadınlardan mürekkep bir tâife-i askeriye olarak hârika harpler yaptıkları naklediliyor. Aynen öyle de:

Bu zamanda zındıka dalâleti, İslâmiyete karşı muharebesinde, nefs-i emmarenin plânıyla, şeytan kumandasına verilen fırkalardan en dehşetlisi; yarım çıplak hanımlardır ki; açık bacağıyla dehşetli bıçaklarla ehl-i imana taarruz edip saldırıyorlar. Nikâh yolunu kapamaya, fuhuşhâne yolunu genişlettirmeye çalışarak; çokların nefislerini birden esir edip, kalb ve ruhlarını kebair ile yaralıyorlar. Belki o kalblerden bir kısmını öldürüyorlar. Birkaç sene namahrem hevesatına göstermenin tam cezası olarak; o bıçaklı bacaklar Cehennemin odunları olup, en evvel o bacaklar yanacaklarını ve dünyada emniyet ve sadakatı kaybettiği için, hılkaten çok istediği ve fıtraten çok muhtaç olduğu münasip kocayı daha bulamaz. Bulsa da başına belâ bulur. Hattâ bu hâlin neticesi olarak, o âhirzamanda, bazı yerlerde nikâha rağbetsizlik ve riayetsizlik yüzünden, kırk kadına bir erkek nezaret edecek derecede ehemmiyetsiz, sahipsiz, kıymetsiz bir surete gireceği, hadisin rivayetinden anlaşılıyor.Madem hakikat budur. Ve madem her güzel, güzelliğini sever ve elinden geldiği kadar muhafaza etmek ister ve bozulmasını istemez. Ve madem güzellik bir nimettir. Nimete şükredilse mânen ziyadeleşir. Şükredilmezse değişir, çirkinleşir. Elbette aklı varsa, hüsün ve cemalini; günahları kazanmak ve kazandırmak ve çirkin ve zehirli yapmak ve o nimeti, küfran ile medar-ı azap bir sûrete çevirmekten bütün kuvvetiyle kaçacak. Ve o fâni, beş on senelik cemâli bakîleştirmek için, meşrû bir tarzda istimâl ile o nimete şükredecek. Yoksa ihtiyarlıkta uzun zaman istiskale mâruz kalıp, me'yûsâne ağlayacak.Eğer terbiye-i İslâmiye dâiresinde, âdâb-ı Kur'aniye zînetiyle o cemâl güzelleştirilse; o fâni hüsün, mânen bâki kalacağı ve Cennette hûrilerin cemalinden daha şirin ve daha parlak bir tarzda kendine verileceği hadiste kat'iyetle sabittir. Eğer o güzelin zerre miktar aklı varsa, bu güzel ve parlak ve ebedî neticeyi elinden kaçırmayacak...

istiðna

Active member
Eğer terbiy e-i İslâmiye dâiresinde, âdâb-ı Kur'aniye zînetiyle o cemâl güzelleştirilse; o fâni hüsün, mânen bâki kalacağı ve Cennet te hûrilerin cemali nden daha şirin ve daha parlak bir tarzda kendin e verile ceği hadist e kat'iyetle sabitt ir. Eğer o güzelin zerre miktar aklı varsa, bu güzel ve parlak ve ebedî netice yi elinde n kaçırmayacak...

bu herseyın özeti.bin masallah :)

hasret

Well-known member
O fitneler nefisleri kendilerine çeker, meftun eder. İnsanlar ihtiyarlarıyla, belki zevkle irtikâp ederler. Meselâ, Rusya'da hamamlarda kadın-erkek beraber çıplak girerler. Ve kadın, kendi güzelliklerini göstermeye fıtraten çok meyyal olmasından, seve seve o fitneye atılır, baştan çıkar. Ve fıtraten cemalperest erkekler dahi, nefsine mağlûp olup o ateşe sarhoşâne bir sürurla düşer, yanar. İşte dans ve tiyatro gibi o zamanın lehviyatları ve kebairleri ve bid'aları, birer câzibedarlıkla pervane gibi nefisperestleri etrafına toplar, sersem eder. Yoksa, cebr-i mutlakla olsa ihtiyar kalmaz, günah dahi olmaz.

Ben bu hamam lafını okuyunca coook şaşıdım dedim, nasıl olur bu nasıl ahlaksızlıktır,sonra düşündüm ee bizde de sahillerde aynı durum mevcut değilmi?
ne kadar yazık!...

Vakar

Member
Sanemperestliği şiddetle Kur'ân men ettiği gibi, sanemperestliğin bir nevi taklidi olan suretperestliği de men eder. Medeniyet ise, suretleri kendi mehâsininden sayıp Kur'ân'a muâraza etmek istemiş. Halbuki, gölgeli, gölgesiz suretler, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir ki, beşeri zulme ve riyâya ve hevâya, hevesi kamçılayıp teşvik eder.

Hem Kur'ân, merhameten, kadınların hürmetini muhafaza için, hayâ perdesini takmasını emreder-tâ hevesât-ı rezilenin ayağı altında, o şefkat madenleri zillet çekmesinler; âlet-i hevesat, ehemmiyetsiz bir metâ hükmüne geçmesinler.HAŞİYE 2 Medeniyet ise, kadınları yuvalarından çıkarıp, perdelerini yırtıp, beşeri de baştan çıkarmıştır. Halbuki, aile hayatı, kadın-erkek mabeyninde mütekabil hürmet ve muhabbetle devam eder. Halbuki, açık saçıklık, samimî hürmet ve muhabbeti izale edip ailevî hayatı zehirlemiştir. Hususan suretperestlik, ahlâkı fena halde sarstığı ve sukut-u ruha sebebiyet verdiği şununla anlaşılır:

Nasılki merhume ve rahmete muhtaç bir güzel kadın cenazesine nazar-ı şehvet ve hevesle bakmak, ne kadar ahlâkı tahrib eder. Öyle de: Ölmüş kadınların sûretlerine veyahut sağ kadınların küçük cenazeleri hükmünde olan sûretlerine hevesperverane bakmak, derinden derine hissiyat-ı ulviyye-i insânîyyeyi sarsar, tahrib eder.

hasret

Well-known member
vakar ' Alıntı:
Sanemperestliği şiddetle Kur'ân men ettiği gibi, sanemperestliğin bir nevi taklidi olan suretperestliği de men eder. Medeniyet ise, suretleri kendi mehâsininden sayıp Kur'ân'a muâraza etmek istemiş. Halbuki, gölgeli, gölgesiz suretler, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir ki, beşeri zulme ve riyâya ve hevâya, hevesi kamçılayıp teşvik eder.

Hem Kur'ân, merhameten, kadınların hürmetini muhafaza için, hayâ perdesini takmasını emreder-tâ hevesât-ı rezilenin ayağı altında, o şefkat madenleri zillet çekmesinler; âlet-i hevesat, ehemmiyetsiz bir metâ hükmüne geçmesinler.HAŞİYE 2 Medeniyet ise, kadınları yuvalarından çıkarıp, perdelerini yırtıp, beşeri de baştan çıkarmıştır. Halbuki, aile hayatı, kadın-erkek mabeyninde mütekabil hürmet ve muhabbetle devam eder. Halbuki, açık saçıklık, samimî hürmet ve muhabbeti izale edip ailevî hayatı zehirlemiştir. Hususan suretperestlik, ahlâkı fena halde sarstığı ve sukut-u ruha sebebiyet verdiği şununla anlaşılır:

Nasılki merhume ve rahmete muhtaç bir güzel kadın cenazesine nazar-ı şehvet ve hevesle bakmak, ne kadar ahlâkı tahrib eder. Öyle de: Ölmüş kadınların sûretlerine veyahut sağ kadınların küçük cenazeleri hükmünde olan sûretlerine hevesperverane bakmak, derinden derine hissiyat-ı ulviyye-i insânîyyeyi sarsar, tahrib eder.

sağol kardeşim burasıda cok önemli bir noktaydı, ben diyom sen terakki ettin bana inanmıyon ;D

ha bu arada al sana paket ders bi daha kulağımı götürme ;D

Vakar

Member
Şualar ' Alıntı:
sağol kardeşim burasıda cok önemli bir noktaydı, ben diyom sen terakki ettin bana inanmıyon ;D

ha bu arada al sana paket ders bi daha kulağımı götürme ;D

risale-i nurlardaki hakikatleri alıp kopyalamakla teraki olmuyor.

Katregül

Member
Birden İhtar Edilen Bir Mesele-i Mühimme

Ve fıtraten cemalp erest erkekl er dahi, nefsin e mağlûp olup o ateşe sarhoşâne bir sürurla düşer, yanar.Bir yerde de erkeklerin ihtiyarlarını selbeder diyor ve  o fitneci kadınlar günahı kazanıyor ve kazandırıyor diye geçiyor peki bu durumda erkek biraz masum kalmıyormu erkeğin suçu çok az bence değilmi şualar kardeş_________________________________________________ Halbuk i, gölgeli, gölgesiz suretl er, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir ki, beşeri zulme ve riyâya ve hevâya, hevesi kamçılayıp teşvik eder.
VAKAR kardeş bana bu kısmı biraz açabilirmisin ?izah etsen çok sevinirim lugatım olmadığı için ve bu kısımda bilmediğim  kelimeler geçtiği için anlayamadım.

hasret

Well-known member
Katregül ' Alıntı:
Ve fıtraten cemalp erest erkekl er dahi, nefsin e mağlûp olup o ateşe sarhoşâne bir sürurla düşer, yanar.Bir yerde de erkeklerin ihtiyarlarını selbeder diyor ve o fitneci kadınlar günahı kazanıyor ve kazandırıyor diye geçiyor peki bu durumda erkek biraz masum kalmıyormu erkeğin suçu çok az bence değilmi şualar kardeş

Vallahi erkek masum diyemem cift taraflı hatalar var.Daha öncede değindik erkek bakmıycak,kadın baktırmıycak.Şimdi kuranda ne diyor namahreme nazar etme demi?
ee adam cemalperst, kadın cazibedar nolucak? bi dengesizlik gözüküyor ,işte tam bu noktada Rabbim tesettürü emrediyor ve hanımlara sizde baktırmıyacaksınız diyor.İşte denge kurulmuş oluyor.Tevafuk bugün bir kardeşlede msn de bunu konuştuk demek ihtiyac var.Ayet her ikimizede indiği icin iki tarafta mesuldür...

Katregül

Member
Allah razı olsun bişey daha sorucam ama ihtiyarını selbediyor diyor erkek ehli iman dahi olsa bilemi ?yani erkek bakdıktan sonramı başka noktalardamı ihtiyarını selb ediyor yoksa bakma noktasındamı ihtiyarını selb ediyor burayıda izah etseniz sevinirim

Vakar

Member
Katregül ' Alıntı:
Halbuk i, gölgeli, gölgesiz suretl er, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir ki, beşeri zulme ve riyâya ve hevâya, hevesi kamçılayıp teşvik eder.
VAKAR kardeş bana bu kısmı biraz açabilirmisin ?izah etsen çok sevinirim lugatım olmadığı için ve bu kısımda bilmediğim kelimeler geçtiği için anlayamadım.

kardeş yanılış anlamasan. üzgünüm ama ben risale-i nuru açacak kadar ehil değlim hadimde değil. hem risale-i nurun hocası risale-i nurdur. siz bakşa, daha vukufyetli bir kardeşe sorun ben hatırladığım ve ya hoşuma giden yerleri yazarım ama yorum yapacak ve ya açıklıyacak kadar değil. saygılar

hasret

Well-known member
Katregül ' Alıntı:
Ve fıtraten cemalp erest erkekl er dahi, nefsin e mağlûp olup o ateşe sarhoşâne bir sürurla düşer, yanar.Bir yerde de erkeklerin ihtiyarlarını selbeder diyor ve o fitneci kadınlar günahı kazanıyor ve kazandırıyor diye geçiyor peki bu durumda erkek biraz masum kalmıyormu erkeğin suçu çok az bence değilmi şualar kardeş_________________________________________________ Halbuk i, gölgeli, gölgesiz suretl er, ya bir zulm-ü mütehaccir veya bir riyâ-yı mütecessid veya bir heves-i mütecessimdir ki, beşeri zulme ve riyâya ve hevâya, hevesi kamçılayıp teşvik eder.
VAKAR kardeş bana bu kısmı biraz açabilirmisin ?izah etsen çok sevinirim lugatım olmadığı için ve bu kısımda bilmediğim kelimeler geçtiği için anlayamadım.

Vallahi bende ehil değilim ama burda gülgeli gölgesiz suretlerden cisimleri,fotoğrafları,tv deki resimleri anlıyorum.Onlarda beşeri yoldan cıkarıror.Ama abileri bekle onlar sana cvb yazar.

.Evet, bilhassa âhirzaman fitnesinde kadınların cemi­yete çıkıp, erkekler arasında karışık bulunmalarının mahzur­larını anlatan Bediüzzaman Hazretleri bir eserinde veciz bir ifa­deyle şöyle der:

«Kadınlar yuvalarından çıkıp beşeri

yoldan çıkarmış; yuvalarına dönmeli

Mimsiz medeniyet, taife-i nisâyı yuvalardan uçur­muş, hür­metleri de kırmış, mebzul metâı yap­mış.Şer’-i İslâm on­ları

Rahmeten davet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, ra­hatları evlerde, hayatı âilede. Temizlik ziynetleri
.

Haşmetleri hüsn-ü hulk,lütf-u cemâli ismet, hüsn‑ü kemâli şefkat, eğlencesi evlâdı. Bunca esbab-ı ifsat, demir se­bat ka­rarı

Lâzımdır, tâ dayansın.
Bir meclis-i ihvanda güzel karı gir­dikçe, riyâ ile rekabet, haset ile hodgâm­lık depretir damar­ları.

Yatmış olan hevesat birden bire uyanır
. Taife-i ni­sâda ser­bestî inkişafı, sebep olmuş beşerde ah­lâk-ı seyyienin bir­den bire inkişafı.

Şu medenî beşerin hırçınlaşmış ruhunda, şu suret­ler denilen küçük cenazelerin, mütebessim mey­yitlerin rolleri pek az­îmdir. Hem müthiştir tesi­ri.

Memnu heykel, suretler, ya zulm-ü mütehaccir,ya mü­te­cessid riyâ, ya müncemid hevestir.Ya tılsımdır; celb eder o habis ervahları.»
(Sözler sh: 727)[/color]

hasret

Well-known member
Katregül ' Alıntı:
Allah razı olsun bişey daha sorucam ama ihtiyarını selbediyor diyor erkek ehli iman dahi olsa bilemi ?yani erkek bakdıktan sonramı başka noktalardamı ihtiyarını selb ediyor yoksa bakma noktasındamı ihtiyarını selb ediyor burayıda izah etseniz sevinirim

Bak işte bu noktayı abilre sor eminim vardır cevabları ;D ben vermim şimdi ;)_________________________________________________
Katregül ' Alıntı:
Allah razı olsun şualar kardeş çok güzel açıkladın

ecmain kardeşim.İşte abiler yok, bu cahil şakirde kaldın iktifa etmen beni sevindirdi.

Katregül

Member
şualar kardeş abilere sorulacak bir konu ama hiç kimse görünürde yok hem sen bir yerde bazı kişilere soru sormaya gelmiyor demşsin ben bu riski alamam hem sen cahil değilsin birçok konuda söyleyecek yani risaleden istifaden ile söylecek sözün var hem bu konuya vakıfsında bildiğini öğretmemenin mesuliyeti var biliyorsun dimi neyse sen bilirsin

hasret

Well-known member
Katregül ' Alıntı:
şualar kardeş abilere sorulacak bir konu ama hiç kimse görünürde yok hem sen bir yerde bazı kişilere soru sormaya gelmiyor demşsin ben bu riski alamam hem sen cahil değilsin birçok konuda söyleyecek yani risaleden istifaden ile söylecek sözün var hem bu konuya vakıfsında bildiğini öğretmemenin mesuliyeti var biliyorsun dimi neyse sen bilirsin
kardeş ben onu latife olarak söyledim, olur mu burda ki abilerimden ben coook istifade ettim sizde edersiniz.bildiklerimi paylaştım, sorduğunuz sorulara bakılırsa sizde cahil değilsiniz ;) Birde ben sizi tanımıyorum, siz benim nerden cahil olmadığımı biliyorsunuz? Benn cahilim vallahi :)

Yaakarii

Member
Katregül ' Alıntı:
Kardeş o kısmın nerde geçtigini söylersen belki yorum yaparız ya da kopy yapsan.Taaddüd-ü ezvac a dair bir yerde erkeklerin inhisar altına alınmayacagı (fıtraten) diye bir yer var.İhtiyarını selbediyor kısmı aklıma gelmedi koyarsanız..

Birde şu kesin heralde ehl-i islam olan herkes bu tehlikeyle başbaşa,ehl-i iman olsa bile mi sorunuzu daha açar mısınız?İlk mesajda şöyle geçiyor:

ehl-i imana taarruz edip saldırıyorlar.
çokların nefislerini birden esir edip, kalb ve ruhlarını kebair ile yaralıyorlar. Belki o kalblerden bir kısmını öldürüyorlar.

Bu genel bir ifade herhalde ehl-i islam,genç yaşlı,cemaatli cemaatsiz herkes için

Erkekler masum mu oluyor sorusuna gelince hakikat olarak demiyorum,kendi fikrim nasıl nefis kötüdür ama Allah a kul olmada bir ölçektir,üzerine basarak çıkmaya çalıştıgın bir şeydir.Öylede

en dehşetli rolü oynayan tâife-i nisaiye denerek sanki erkekte (insanda nefis olması gibi) belki kontrol altında olmayacak bir hisde var denmiş olabilir.

Mesela başka yerde geçiyordu ya köylü kadınların çalışması o vaziyette erkekleri celbetmez,ama şehirli bir giyim erkegin gözle vs ..tacizine o yerde neden olur onun için şafilerde kadına degmek abdest bozar,hanefilerde şehirlilik oldugundan şehevi hisleri çagrıştırmaz(abdest bozmaz)

Bu örnekteki nüansa sahip olabilir,erkegin masum gözüken tarafı.

hasret

Well-known member
Katregül ' Alıntı:

Neyse kardeşim abiler cevabi vermemiş ben istifade ettiğim kadarıyla vereyim,Şimdi üstad diyor ki;
İman hem nurdur,hem kuvvettir.Evet hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hadisatın tazyıkatından kurtulabilir

işte dışarda ki hanımların cazibedar olması da, erkek icin bir nevi tazyiktir.İman kuvvetine,meratibine göre kendini, hissiyatını muhafaza eder.
Kiminde ihtiyarı, bakma noktasında elinden alır,kiminde konusma,daha ileri,daha da ileri derken Allah muhafaza sonu zinaya kadar gidebilir.
Zira hissiyatları vasat mertebede,istikamette kullanmaının tek yolu kuvvetli bir imana haiz olmakdan gecer.Üstad diyor his ve heves kördür,akıbeti görmez.Akıbeti görmek icin imanı beslemek lazım.Ha kadın cazibedar da olsa, erkek ben ne yapayım ihtiyarımı selbediyor,o zamn masumum diyemez.Yine bakmamakla mükelleftir.

Katregül

Member
Birde şu kesin herald e ehl-i islam olan herkes bu tehlik eyle başbaşa,ehl-i iman olsa bile mi sorunu zu daha açar mısınız?

Benim düşüncem ehli-iman yani tahkiki imana sahip bir erkeğin gözlerini haramdan son derece muhafaza etikleridir.
ihtiyarını selbediyor diyor erkek ehli iman dahi olsa bilemi ?Yani erkek bakmasa kadının cazibeli olduğunu nasıl anlayacak.Demekki ehl-i iman bakmadığına görre ehli imanın ihtiyarını selbedemez doğrumu?yani bir bayan ne kadar cazibeli olssada ona nazar etmek benim ihtiyarımla oluyor.Baktıktan sonra başka noktalarda o benim ihtiyarımı selbedebilir.

Yakari kardeş ehl-i iman olsa bile diye sormamın sebebi bu düşüncelerim,eğer yanlışım varsa düzeltin.

şualar kardeş ALLAH senden razı olsun izah ettiğin iiçin.

istiðna

Active member
bak nasıl meyyıte bı kadına nefsan-i nazarla bakmak nefsin dehsetle alcaklıgını gösterır,öylede rahmete muhtac bi bicarenin meyyitenin güzel tasvırıne müştehiyane bi nazarla bakmak,ruhun hissiyatını-ı ulvıyesini söndürür.bu hakıkatden dolayı bakan kısının once nasıl bırının olduguna bakıcaksın ve tabi baktırmayacaksın...