Birden İhtar Edilen Bir Mesele-i Mühimme

Sergerdan

Well-known member
Bakmamakla mükelleftir o kesin,ben masumlugu asgari şartlarda olabilir manasında dedim.Nurlardan bir yer bulmaya çalışacagım ama önce mesela şuna ne dersiniz siz,üstad hazretlerinin hayatında mesela vali Tahir paşanın konagında kalırken kızlarından birini azarlaması,kayıkla giderken iki üç alimin üstada dikkatle nazar edip kıyıdaki ermeni veya başka ecnebi açık kadınlara gözü kayıyor mu diye bakmaları;üstad ne demişti onlara

ilmin izzetini muhafaza ediyorum,ehl-i iman tahkiki ise dediginiz gibi muhafaza eder ama hiç bakmaz anlamına gelmez bu bence.Hz Adem ehl-i imandı degil mi ama kusur etti,onun gibi insan ehl-i iman olur ama nefisde (kişiye göre degişir) kendi gibi davranır gibi geliyor.Mesela bir genç sahabe bir kadın onu çagırdıgında tam giderken bir ayet-i kerime geliyor kalbine ve kalbi duruyor o an.Hz Ömer in bu genç nerde,namazda göremiyorum diye sordugu genç.O sahabe ehl-i imandı herhalde,nefis ölmeli gibi birşey diyorsanız meslegimizde nefsin ölmesi yoktur.Ama dediginiz gibi imanın kuvvetine göre muhafaza eder.

Velhasıl ehl-i imanı da kapsıyor gibime geliyor şimdilik..

istiðna

Active member
ilmin izzeti ni muhafaza ediyorum

BUNU İÇİN Bİ GÜN COK BUYUK Bİ ZATTAN ALDIGIM DERSDE ŞÖYLE DEMİŞTİ;
"İLMİN İZZETİNİ MUHAFAZA ETMEK İÇİN BAKMIYACAKSINIZ,EGER BAKIYORSANIZ DEMEK OLUYOR Kİ ;
SİZDE İLİM YOKTUR"DEMİSTİ

Katregül

Member
ilmin izzetini muhafaza ediyorum,ehl-i iman tahkiki ise dediginiz gibi muhafaza eder ama hiç bakmaz anlamına gelmez bu bence.

Bu düşünce ile şeytanın ekmeğine bal sürülür ancak bence

Şeytanın mahiyeti ve düşünce sistematiği bütün detayları ile kendisine bildirilen Hz.Peygamber (s.a.v.) daha o zamandan, mucizevî bir tarzda, zaman içinde gitgide şiddetlenecek ve ahir zamanda doruğa tırmanacak olan bir umumi hastalığa karşı mü’minleri açıkça uyarıyordu; "Ahir zamanda hafızların göğsünden Kur’an nez’ediliyor, çıkıyor, unutuluyor". Evet, bu şeytanî tasarının adı ‘unutkanlık hastalığı’ olacaktı ve iblis planlarını bu eksende hazırlıyordu.

Benimle beraber cehennemlik olacakları belirlemek için ehl-i İslam ve İmana Allahı ve ahireti unutturmak gerekir’ diye kurgulamaya devam etti iblis. "Bu ‘unutturma’ işini gerçekleştirebilmek için şu ‘unutmayan’ parlak kuvve-i hafızaları bozmaya çalışmalıyım.Buda ancak harama nazar ile olabilir Bunun için de tesettür emrine ilişmek şarttır." Şimdi şeytanın ehl-i İslam üzerindeki yeni planının ana hatları belli olmaya başlamıştı.

Sergerdan

Well-known member
Yanlış anlaşılmasın sözlerim,benim demek istedigim şu:

Erkek baksın,bakabilir demiyorum çok şekilde kendini terbiye edecek,öyleki ahlakı haline gelecek.İlgisiz olacak,ne kalbi ne aklı umursamayacak

Ancak bir realite olarak ehl-i islamın(ehl-i iman ayrı birşey zannedersem ne diyor Allah c.c ; siz islam olduk deyin,mümin olduk demeyin manasında bir ayette) ın başında bu bela vardır.İlk katl bir kadın için yapıldı,birden fazla evlilige ruhsat verildi demek ki evet erkek yanlıştır,bakmayacak,iradesinin payı çoktur fakat zımni,üstü örtük bir şekilde bu kusur fıkhen belki hafifleştirici birşeydir.

Şeytanın ekmegine bal sürenlerin durumu farkedilir zaten,nasıl her günahta küfre giden bir yol vardır,öyle burada erkek suçsuzmuş gibi olan kısmı nefsine bahane olarak kullananın durumu davranışlarından belli olur.Bir anlık nazar olup olmadıgı,ihtiyarıyla alışkanlıga,harama bakmaya dönüşüp dönüşmedigi belli olur kanaatimce.

Son söz; şer ademi oldugundan,bir küçük hareketiyle çok hasenatı yıkabildiginden sizin dediginiz gibi amel etmek gerekir.Çünkü insanda nefis ve şeytanın hizmetkarları çoktur.Az olan hayır cihetine tahşidat gerekir.

istiðna

Active member
Çok yanlış bir kıyas. Güzel bir çiçeğe bakmak, onu koklamak ruha tatlı gelir. Ruhun Allahü teâlânın varlığını, büyüklüğünü anlamasına, Onun emirlerine uymasına sebep olmaktadır. Kokulu ve açık bayana bakmak ise, nefse hoş gelir. Kulak, renkten zevk almaz. Göz de sesten zevk almaz. Çünkü, anlamazlar. Nefs, Allahü teâlânın düşmanıdır. Zevklerine kavuşmak için her kötülüğü yapmaktan çekinmez. Onun zevklerinin sonu yoktur. Karıya kıza bakmakla doymaz. Daha başka şeylerin zevkini tatmak ister. Nefsin taşkın zevkleri, insanı sefalete, hastalıklara, aile facialarına, felaketlere sürüklemektedir. Allahü teâlâ, bu facialara mani olmak için, kadınların, kızların açılmalarını, yabancı erkeklere yaklaşmalarını yasak etmiştir..._________________________________________________Şüphesiz müslüman erkekl erle müslüman kadınlar, mü'min erkekl erle mü'min kadınlar, itaatk ar erkekl erle itaatk ar kadınlar, doğru erkekl erle doğru kadınlar, sabred en erkekl erle sabred en kadınlar, Allah'a derind en saygı duyan erkekl er, Allah'a derind en saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkekl erle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekl erle oruç tutan kadınlar, namusl arını koruya n erkekl erle namusl arını koruya n kadınlar, Allah'ı çokça anan erkekl erle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve büyük bir mükafat hazırlamıştır. Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdik leri zaman, hiçbir mü'min erkek ve hiçbir mü'min kadın için kendi işleri konusu nda tercih kullan ma hakları yoktur . Kim Allah'a ve Resülüne karşı gelirs e şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır."

Ahzap(35-36)

Sergerdan

Well-known member
İstigna kardeş müzik konusuyla ilgili İmam Gazalinin bir fetvasını foruma koymuşdu bir arkadaş böyle degildi.Neyse konu o degil,burada ya ben anlatamadıgım için ya da yanlış anlaşıldı harama iyi niyetle bakma gibi bir hile anlatmadımki ben,devekuşu misali..

En büyük hile hilesizliktir,benim demek istedigim başka birşey.Aradaki fıtri farkın kötüye teşviki degil,sadece ''anlaşılması''

Nâmahrem yirmi erkeğin on sekizinin nazarından istiskal eder. Erkek ise, nâmahrem yüz kadından, ancak birisinden istiskal eder, bakmasından sıkılır. Kadın o cihette azap çektiği gibi, sadakatsizlik ithamı altına girer, zaafiyetiyle beraber; hukukunu muhafaza edemez.

Kadın öyle değil; o derece kocasını inhisar altına alamaz. Çünkü kadının-aile hayatında müdir-i dahilî olmak haysiyetiyle kocasının bütün malına, evlâdına ve herşeyine muhafaza memuru olduğundan-en esaslı hasleti sadakattir, emniyettir. Açık saçıklık ise, bu sadakati kırar, kocası nazarında emniyeti kaybeder, ona vicdan azâbı çektirir. Hattâ erkeklerde iki güzel haslet olan cesaret ve sehâvet kadınlarda bulunsa, bu emniyete ve sadakate zarar olduğu için, ahlâk-ı seyyiedendir, kötü haslet sayılırlar. Fakat kocasının vazifesi, ona hazinedarlık ve sadakat değil, belki himâyet ve merhamet ve hürmettir. Onun için, o erkek inhisar altına alınmaz, başka kadınları da nikâh edebilir.

bunu bir kolaylık,hile olarak sunmuyorum erkekte bu hisler fazla olabilir demek istiyorum sadece.Ki bunu da madem yapınızda bu var,öyle ise vicdanınız rahat olsun diye söylemiyorum._________________________________________________Neyse hayırlı akşamlar ben çıkıyorum,kardeşlerin sözlerini dinledim.Ben daha yazmıcam bu konuya,başka abiler yazarlar belki. :)

Sungurlu

Member
Konuda asıl mesele ne anlayamadım. Kusura bakılmasın :)

Ama şu cümle

Nefs, Allahü teâlânın düşmanıdır.

Nefsi insanda öyle bir mertebe vardır ki ruha tefevvuk eder. Detaylı izaha girmeyeceğiz. Yalnız şunu yazsak kafi.
Vema uberriu nefse.innen nefse le emmaretun bissu...
ve A'da aduvvike nefsukelleti beyne cenbeyk..
ayet ve hadisinin işaretince nefsi emmare Allah düşmanıdır. Kötülüklere medardır. Sonraki mertebelerde tezkiye eder.Tasaffi etme yoluna girer.
İlk cümle tebdile ve tashihe ihtiyaç duymuş.

istiðna

Active member
sungurlu abi
islam dininde erkekler nefs-i ni terbiye etmek icin harama bakabilirler mi?
ben oyle anladım belkıyanlıs anlamıs olabılırım ???

Katregül

Member
YANİ ERKEĞİN FITRATI,HARAMA GİRMEYE DAHADA MÜSAİT DİYE BİR MANA ÇIKARDIK BURDAN
en dehşetli rolü oynaya n tâife-i nisaiye denerek sanki erkekt e (insanda nefis olması gibi) belki kontro l altında olmayacak bir hisde var denmiş olabil ir.

Aradaki fıtri farkın kötüye teşviki degil,sadece ''anlaşılması''

Nâmahrem yirmi erkeğin on sekizi nin nazarından istisk al eder. Erkek ise, nâmahrem yüz kadından, ancak birisi nden istiskal eder, ba
kmasından sıkılır

bunu bir kolaylık,hile olarak sunmuyorum erkekte bu hisler fazla olabilir demek istiyorum

İlk katl bir kadın için yapıldı,birden fazla evlili ge ruhsat verild i demek ki evet erkek yanlıştır,bakmayacak,iradesinin payı çoktur fakat zımni,üstü örtük bir şekilde bu kusur fıkhen belki hafifl eştirici birşeydir

Sungurlu

Member
istiğna ' Alıntı:
sungurlu abi
islam dininde erkekler nefs-i ni terbiye etmek icin harama bakabilirler mi?
ben oyle anladım belkıyanlıs anlamıs olabılırım ???
SubhanAllah bunu nerden çıkardınız.
Bilakis nefsi terbiye etmek için harama bakılmaz.
Hz.Yusuf (as) gibi bir peygamberi alişan "vema uberriu nefsi innen nefse le emmaretun bissu.." dediyse
diğer erkekler ne şekilde davranmalı artık siz düşünün.
Düşmanı besleyip büyüterek ona gıdasını vererek düşmanla savaşılırmı?
Kanserli hücreye gıdası verilerek onunla mücadele edilirmi?

istiðna

Active member
Sungurlu ' Alıntı:
SubhanAllah bunu nerden çıkardınız.
Bilakis nefsi terbiye etmek için harama bakılmaz.
Hz.Yusuf (as) gibi bir peygamberi alişan "vema uberriu nefsi innen nefse le emmaretun bissu.." dediyse
diğer erkekler ne şekilde davranmalı artık siz düşünün.
Düşmanı besleyip büyüterek ona gıdasını vererek düşmanla savaşılırmı?
Kanserli hücreye gıdası verilerek onunla mücadele edilirmi?

abi ben sergerdan abinin yazılarından bunu cıkardım.yada boyle anlamak mı istedım bılmıyorum ama
,Düşmanı besleyip büyüterek ona gıdasını vererek düşmanla savaşılırmı?
eger dogru anladıysam bu soz son noktayı koyar.
abi sergerdan abinin yazılarını bi okur musunuz.siz ne sonuc cıkarıcaksınız.

Sungurlu

Member
Sergerdanı dövmem gerekebilir öyle olmuş olsaydı ama ben Üstadın şu sözünü tercih ediyorum
"Hayır haşaaa.O böyle birşey yapmaz."

:) selamla

Sungurlu

Member
Bak ne güzel yazmışsın imzana.
EĞER O RAZI OLSA BÜTÜN DÜNYA KÜSSE EHEMMİYETİ YOK !!!
Ve O'nun rızası yok ki harama bakasın.
Bırak Sergerdanı :)

istiðna

Active member
Sungurlu ' Alıntı:
Bak ne güzel yazmışsın imzana.
EĞER O RAZI OLSA BÜTÜN DÜNYA KÜSSE EHEMMİYETİ YOK !!!
Ve O'nun rızası yok ki harama bakasın.
Bırak Sergerdanı :)

ama abi sergerdan abini makamı var.sözlerina dikkat etmsi lazım degil mi.sonra baktıklarında yönetici de bakıyo derler,onun sözlerini yanlıs anlarlar.bu yüzden ısrarla soruyorum.bu arada sergerdan abi bi seye illa bakılıcaksa nesfsi memnun etmek için elmaya bakın hem dogal, hem o daha güzel..._________________________________________________
Sergerdan ' Alıntı:
İstigna nasılsın,iyimisin? :)Şualar abi nasıllar? :angel:
elhmdüllillah ben cok iyiyim ,.
_________________________________________________ imam şafii hazretlerinin hocası hazreti imam malik..
imam şafii medreseye geldiğinde imam malik hazretleri diyor ki
evladım gözünde bir nur görüyorum sakın ona zarar verme...
ve imam-ı safii yolda yurken bı hanımın bahcede egılmıs ve bacagı acık,oyle fazla bı sey degıl(bugunku zamana bakılırsa)bıleklerı gorunuyo.
imam-i şafide bakmamıs bile gayrı hhtıyari bi durum.neyse
medreseye donunce hocası hiddetle " ben sana gozundekı nura zarar sakın zarar verme demedım mı"demiş
artık gerısı kıyas edılsın

Yaakarii

Member
Çok yerinde bir misal olmuş Allah razı olsun,umarım nefisimiz utanır o büyük insanlardan da yalnız Rabbine müteveccih olur kalbi.