ÖTEDE ALLAH DİPLOMA MI SORACAKMIŞ!..

emaneten

Member
--------------------------------------------------------------------------------

ÖTEDE ALLAH DİPLOMA MI SORACAKMIŞ!..

İlim yuvalarında eskiden öylesine bir ihlas vardı ki.. insanlar sırf Allah rızası için gelir, bir şeyler öğrenirler, ders okurlar; makam, paye, mansıb, diploma, kariyer nedir bilmezlerdi. Onlara “diploma” deseniz; “Ötede Allah diploma mı soracakmış?” derlerdi. Sonraki dönemlerde ihlas öldü. İnsanlar diploma ve dünyalık uğruna okumaya-çalışmaya başladılar. Diplomayı küçümsediğim, onun önemini inkar ettiğim düşünülmesin. Benim söylediğim, Allah rızasının önüne başka şeylerin geçtiği hakikatıdır. Yoksa diploma da, kariyer de, meslekî başarılar da hep Allah rızasını kazanmak uğruna kullanılmalıdır. Her işin başı Allah rızasıdır, onun dışındaki her şey tali ve ona tabi olmalıdır.
Aslında ferdin başında bir kayyım olmalı ve başını döndürecek-bakışını bulandıracak dünyalık bir şeye nail olduğunda o onu yıkmalı. Aynı küçük çocukların özene bezene yaptıkları şeyleri büyükçe bir çocuğun gelip bozması, dağıtması gibi. Evet, bir kayyım bizim nazarlarımızı dünyaya celbeden şeyleri yerle bir etmeli, ta ki her şey halisane Allah için olsun. Zaten Allah sevdiği kimselere dünyayı nasip etmez. Ellerini her uzattıklarında dünya onlardan kaçar. Allah çeşitli vesileler ile onları dünyaya küstürür.
Erzurumlu bir alim vardı. Oğlu öldüğü gün yemyeşil bayramlıklarını giydi ve herkese sürurla mukabele etti. Diyordu ki: “Allah benimle muamelede bulundu.”Yaşar Hoca çok anlatırdı: Fatih Camiinde ders veren bir Hüsrev Hoca varmış. Yaşar Hoca da onun derslerine katılırmış. Çok derin birisi... Bir kızı varmış ve üniversitede okurmuş. Bir gün Yaşar Hoca ders okumak için hocanın kulübesine geliyor. Bakıyor ki bahçede bir kazanla su kaynıyor. Hoca her günkü gibi dersini takrir ediyor. Tavırlarında, neşesinde hiçbir farklılık yok. Ders bitince diyor ki:
“Şimdi sıra cenazemizi defnetmekte. Bizim kız dün gece vefat etti.” İşte böylesine Allah’a iman... O verdi, O aldı.
Biz de ölünce O’nun yanına gideceğiz. Yüreği yanmaz mı, elbetteki yanar. Ama iman her şeyi hallediyor.
Kalbe dünya sevgisini koymamak.. kalb iki sevgiye dardır

hulusi

Well-known member
Onlara “diplom a” deseni z; “Ötede Allah diplom a mı soraca kmış?” derler di. Sonrak i dönemlerde ihlas öldü. İnsanlar diplom a ve dünyalık uğruna okumay a-çalışmaya başladılar. Diplom ayı küçümsediğim, onun önemini inkar ettiğim düşünülmesin. Benim söylediğim, Allah rızasının önüne başka şeylerin geçtiği hakika tıdır. Yoksa diplom a da, kariye r de, meslekî başarılar da hep Allah rızasını kazanm ak uğruna kullanılmalıdır.
malesef helede islami kesimde buna bakılması malesef çok acı..ihlas,takva ve ilimden önce diplomaya nazara alınıyor..bi türlü vasat olamadık vesselam.. Allah razı olsun daha bi yirmi dakika olmadı bunun yaşadım..çok yazık bize...dua ile

imported_sevdalizz

Active member

Şimdi sıra cenaze mizi defnet mekte. Bizim kız dün gece vefat etti.” İşte böylesine Allah’a iman.. . O verdi, O aldı.
Biz de ölünce O’nun yanına gideceğiz. Yüreği yanmaz mı, elbett eki yanar. Ama iman her şeyi halled iyor.
Kalbe dünya sevgis ini koymam ak.. kalb iki sevgiy e dardır

Günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, bizleri sana ermiş kullarınla beraber yanına al". TŞKLER MÜTHİŞTİ İBRET ALANLARDAN OLMAK DİLEĞİ İLE

hasret

Well-known member
-----Yoksa diplom a da, kariye r de, meslekî başarılar da hep Allah rızasını kazanm ak uğruna kullanılmalıdır.
malese f helede islami kesimd e buna bakılması malese f çok acı..ihlas,takva ve ilimde n önce diplom aya nazara alınıyor..bi türlü vasat olamadık vessel am.. Allah razı olsun daha bi yirmi dakika olmadı bunun yaşadım..çok yazık bize.. .dua ile----

buna gönülden katılıyorum abi.Herkes böyle diyemem ama ekseriyet bu kanıda...umarım o diploma onları her iki diyarda da kurtarır.

T

Tarihci19

Misafir
yazıya katılıyorum güzel bir yazı ancak şunu da unutmamak lazım ki takvadan önce ihlastan önce diploma sorulması bazı yerlerde Allah ın emridir, Allah u teala buyuruyor işi ehline veriniz diye.. o nedenle bir iş meselesinde evvel kişinin ehilliğine bakılır o da diploma ile ölçüldüğünden evvel diploma sorulur, bu yanlış bişey değildir.

hulusi

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
yazıya katılıyorum güzel bir yazı ancak şunu da unutmamak lazım ki takvadan önce ihlastan önce diploma sorulması bazı yerlerde Allah ın emridir, Allah u teala buyuruyor işi ehline veriniz diye.. o nedenle bir iş meselesinde evvel kişinin ehilliğine bakılır o da diploma ile ölçüldüğünden evvel diploma sorulur, bu yanlış bişey değildir.
Sanırsam çok farklı yazdıgım konular tarihci benim dediğim mesele için diploma sorulmaz..benim Üstadım yarı ummıydı..ve hizmet konusunda Üstadım abilerimden bunu sormamış..Eğer sizin dediğiniz hastane okul s gibi yerlerdeyse bu zaten aşikar...ner ne ise..(yukarda yazdığım olayında asla şahsımla ilgisi yok..yaşayan kardeşlerimin sıkıntılarına şahit oldum) ...dua ile

T

Tarihci19

Misafir
hulusi ' Alıntı:
Sanırsam çok farklı yazdıgım konular Tarihci benim dediğim mesele için diploma sorulmaz..benim Üstadım yarı ummıydı..ve hizmet konusunda Üstadım abilerimden bunu sormamış..Eğer sizin dediğiniz hastane okul s gibi yerlerdeyse bu zaten aşikar...ner ne ise..(yukarda yazdığım olayında asla şahsımla ilgisi yok..yaşayan kardeşlerimin sıkıntılarına şahit oldum) ...dua ile

evet abi farklı, ben yeri geldi diye yazdım size cevap olsun diye yazmamıştım. sizin kastınız zannedersem insana değer verilmesi meselesinde ihlas takva dan evvel diploma ya bakılması.. ki bu konuda size katılıyorum zaten.. Allah razı olsun..

T

Tarihci19

Misafir
abi elbet herkes kendini yetiştirmiş olablir diploma sahibi olmasa da olanlar kadar bilebilir ancak şunu göz ardı etmemek lazımki bir doktor un gelip risaleyi açıp ders yapmasının tesiri ile lise mezunu birinin yaptığı dersin tesiri bir olmayacaktır. veya dinleyen kitlesindeki insanlar bir doktordan dinleyince daha çok prestij edeceklerdir.. bu tabi dinleyici kitlesine göre ayarlanabilir tahsilli insanların önune ilkokul mezunu bir abiyi çıkarırsanız dinleyiciler çok itimad etmeyebilirler, vs... yani hizmet için diplomaya bakılıyorsa bu güzel bişey ama diğer taraftan diploma ile değer veriliyorsa o kötü...

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
abi elbet herkes kendini yetiştirmiş olablir diploma sahibi olmasa da olanlar kadar bilebilir ancak şunu göz ardı etmemek lazımki bir doktor un gelip risaleyi açıp ders yapmasının tesiri ile lise mezunu birinin yaptığı dersin tesiri bir olmayacaktır. veya dinleyen kitlesindeki insanlar bir doktordan dinleyince daha çok prestij edeceklerdir.. bu tabi dinleyici kitlesine göre ayarlanabilir tahsilli insanların önune ilkokul mezunu bir abiyi çıkarırsanız dinleyiciler çok itimad etmeyebilirler, vs... yani hizmet için diplomaya bakılıyorsa bu güzel bişey ama diğer taraftan diploma ile değer veriliyorsa o kötü...
Evet bence kişiye göre değişir ama üstad lahikalarda diyor...............Isparta kahramanlarına arkadaş olamazsın,dedim neden acaba ısparta kahramanları, baktım biri cifci,biri esnaf,biri ayakkabıcı,ilaahir...
Ama sadakatte,sebatta,ihlasta,cesarette bi benzerleri daha yok.Üstad diyor bize ünv.mezunu lazım değil, sadakatli nur talebesi lazım..Ben nice ilkokul mezunu tanıyorum,ünv.mezunları onu ağzı acık dinliyor,ilkokul mezunu olduğunu duyunca, bu kişiyi böylesine yetiştiren nurlara daha bi hayran oluyor...

istiðna

Active member
Şualar ' Alıntı:
Evet bence kişiye göre değişir ama üstad lahikalarda diyor...............Isparta kahramanlarına arkadaş olamazsın,dedim neden acaba ısparta kahramanları, baktım biri cifci,biri esnaf,biri ayakkabıcı,ilaahir...
Ama sadakatte,sebatta,ihlasta,cesarette bi benzerleri daha yok.Üstad diyor bize ünv.mezunu lazım değil, sadakatli nur talebesi lazım..Ben nice ilkokul mezunu tanıyorum,ünv.mezunları onu ağzı acık dinliyor,ilkokul mezunu olduğunu duyunca, bu kişiyi böylesine yetiştiren nurlara daha bi hayran oluyor...

yada şöyle sor o kahramanların diploması var mıydı?hatırlasana medineli abi dersinde ne demişti" köylü okuyo anlıyor,üniversite mezunu okuyor anlamıyor.bu işde bi sır var"demişti...

hulusi

Well-known member
Şualar ' Alıntı:
Hamd olsun benim hocam da öyle...sizinde dediginiz gibi hayret içinde kalıyorlar dinleyenler ilkokul mezunu olduğunu duyunca soruyorlar abiye bunları nerden biliyorsun oda direk kaynak olarak nuru gösteriyor..kaç kişi taacuple hayran kaldılar nura...Rabbim ne olursak olalım ihlaslı ve samimi olanlardan eylesin bizi..en güzel dil lisanı haldır dua ile

Sahabe

New member
nurlarla doymuş ilkokul mezunu abilerin sohbetlerinden sora gercekten ordaki yuksek tahsilliler hayret ediyorlr evet ama sen gelde doktoru muhendisi sohbete cağırırkn ilkokul mezunu biri geleck de bakalm kaç kişi gelio :) getirmşsen güsel ama getireblmek için tahsilli olan abilere ihtiyac var onlar ilkin getirsin sora diğer abilr gelsin nurdan bir estirsinlr gelen yüksek tahsilli kişilrde bu işlern sadece diploma ile olmadığnı anlasn dimi

hulusi

Well-known member
BENİM DİNİM GÜZEL DİNİM..SANA HAKKIYLA SAHİP ÇIKAMADIK :((AHİR ZAMAN KARDEŞLİGİNE YAKIŞAMADIK SULTANIM..AFFET BİZİ ÜSTADIM SENİ ANLAYAMADIK...

illailayh

Active member
Sahabe ' Alıntı:
nurlarla doymuş ilkokul mezunu abilerin sohbetlerinden sora gercekten ordaki yuksek tahsilliler hayret ediyorlr evet ama sen gelde doktoru muhendisi sohbete cağırırkn ilkokul mezunu biri geleck de bakalm kaç kişi gelio :) getirmşsen güsel ama getireblmek için tahsilli olan abilere ihtiyac var onlar ilkin getirsin sora diğer abilr gelsin nurdan bir estirsinlr gelen yüksek tahsilli kişilrde bu işlern sadece diploma ile olmadığnı anlasn dimi

malesef bizde bir hastalık diploma..ne yazıkkki önemsiyoruz mesela kendimden örnek vereyim öncedende nurları biliyordum ve ilgim vardı fakat hakiki manada çok degerli bir nur hadimi vesile oldu belki o abinin doktor olması çok önemli bir etkendi:(:( gene ilkokul mevzusunda katılıyorum nurları hakkıyla okuyan ve anlayanlar bence ve herkesce enaz 2 ünv bitirmiş seviyeye geliyorlar buda nurların mucizesi olsa gerek..bende onlar gibi olurum inşallah...dua ile..

hasret

Well-known member
Sahabe ' Alıntı:

İyide ben birini sohbete cağırırken hic yapacak kişinin tahsilinden bahsetme gereği duymadım duymamda.
Ben oraya sahıs icin değil,risale icin götürüyorum bu bir...
Isparta kahramanlarından bahsettik,bugün onlaardan bir abi gelse ilkokul mezunu diye dersine gitmiyecek miyiz,yada gitmiyorlar mı?

hulusi

Well-known member
Şualar ' Alıntı:
İyide ben birini sohbete cağırırken hic yapacak kişinin tahsilinden bahsetme gereği duymadım duymamda.
Isparta kahramanlarından bahsettik,bugün onlaardan bir abi gelse ilkokul mezunu diye dersine gitmiyecek miyiz,yada gitmiyorlar mı?
...

Sahabe

New member
Şualar ' Alıntı:

anladığım kadaryla tahsilinz üniv değil, univrsteden birilerini sohbete seminere götürceğn zaman sorarlr kim geleck die işte o zaman eğer adam risale nedir bilmiyrsa ısparta kahramanları gelecek dersen yüzüne bakar durur, demek istediğim buydu

hasret

Well-known member
Sahabe ' Alıntı:
anladığım kadaryla tahsilinz üniv değil, univrsteden birilerini sohbete seminere götürceğn zaman sorarlr kim geleck die işte o zaman eğer adam risale nedir bilmiyrsa ısparta kahramanları gelecek dersen yüzüne bakar durur, demek istediğim buydu
Evet ünv. mezunu değilim.Demek ünv.lerle aramızdaki farkta buymuş,biz sormayızda ;) :p