AĞABEYLERİN BİR MEKTUBUNDAN KISIMLAR

Vakar

Member
(Üstad hazretlerinin vefatından sonra merhum zübeyir ağabey tarafından neşredilen uzun mektubtan, bilhassa meslek ve meşreb nokta-i nazarından daha çok ehemmiyeti haiz olan menfi hareket etmemek azami fedakarlık ile hizmete hasr-ı hayat etmek azami istiğna ve kanaat ile ihlası muhafaza etmek düsturlarını nazara verip tezekkür etmek için bazı kısımlarını arz ediyoruz.)

Muhterem ve mücahid kardeşlerimize.

imansızlıktan, zaaf-ıimandan,tahkiki imanın salabetsizliğinden neş'et eden hadsiz sapkınlıklar,şübhe ve vesveseler ve evaimr-i ilahiyeye bir çok itaatsizlikler vardır. aşağıda arz edeceğimiz vecihle, nur talabeleri menfilik ve seyyiyeleri izale etmek için onların tahlil ve tasviri ile değil o sefahat ve dalaletleri kökü ile kesecek olan esasat ve erkana müteallik hakikatlarla iştigal ederler...

Risale-i nur der ki:''fena şeylerle, küfriyatla meşgüliyet fenadır. fenalık getirir.zihinlere bulantı verir, yara yapar,iz bırakır, vesvese verir batıl şeyleri tasvir , safi zihinleri idlaldir,ömür kısadır , vasife çoktur...''

Nur talebeleri, risale-i nur'un düsturları ve esaslerı dairesinde ve risale-i nur'un meslek ve meşrebine uygun olarak hizmet ve hareket etmek için , risale-i nur'u, evvela kendi nefsini ıslah, ilk önce kendini tenvir ederek, imanları kurtarmak için okurlar. cihan değerinde değerler taşıdığını bedii bir surette gördükleri ve idrak ettikleri bu feyyaz ve nurefşan nur tahsiline sebatla devam ederler. bununla beraber ve muvazi olarak da nur risaleleri'nin neşir ve tamirinine de hizmed ederler risale-i nur'un neşrini gayeyi hayat edinirler .

risale- nur'un neşir ve hizmetine gelince:

Üstadımız merhum bediüzzaman said nursi hazretleri risale-i nur'la kur'ana ve imana hizmet mesleğinde a'zami ihlası esas tutmuştur buna mazhar olabilmek için de . butun meşru maddi ma'nevi lezzetleri ve menfaatleri terketmiştiir. feragat ve fedakarlıkta a'zami bir derecede istisna teşkil etmiştir. risale-nur benim malım değil kur'anın malıdır demiştr. diğer muelif ve müfessirlere muhalif olarak. eserlerinden maddi geçim ve servet te'min etmemiştir.
hayatını risale-i nur'a vakfedenlere günde otuzar kuruş tayın vermiş. kendisini vefatından sonra da aynı tarzda tayın verilmesini vasiyet etmiştir.

Risale-i nur'a hayatını vakfeden nur talebeleri vardır ve daima olacaktır. hem de çoğalmaktadırlar.
merhu üstadımız said nursi hazretleri diyor ki '' ben fedakarlığa çok ehemmiyet veriyoum. kalblerdeki fedakarlık manyetizma gibi te'sir eder inşallah. risale-i nur'un fedakarlar dairesi inkişaf edecektir''

tahiri, sungur, hüsnü, bayram, zübeyir.

Mektup daha uzundur bazı kısımlarını aldım.

Sergerdan

Well-known member
Allah razı olsun Vakar kardeş,güzel bir seçim paylaşımınız.Tekrar da zarar yoktur degil mi?

Risale-i nur der ki:''fena şeylerle, küfriyatla meşgüliyet fenadır. fenalık getirir.zihinlere bulantı verir, yara yapar,iz bırakır, vesvese verir batıl şeyleri tasvir , safi zihinleri idlald ir,ömür kısadır , vasife çoktur...''

merhum üstadımız said nursi hazretleri diyor ki '' ben fedaka rlığa çok ehemmi yet veriyorum.

iki düstura da riayet etmeyi dilerim Allah tan.Amin :angel:

hasret

Well-known member
Sergerdan ' Alıntı:
Allah razı olsun Vakar kardeş,güzel bir seçim paylaşımınız.Tekrar da zarar yoktur degil mi?

Risale-i nur der ki:''fena şeylerle, küfriyatla meşgüliyet fenadır. fenalık getirir.zihinlere bulantı verir, yara yapar,iz bırakır, vesvese verir batıl şeyleri tasvir , safi zihinleri idlald ir,ömür kısadır , vasife çoktur...''

merhum üstadımız said nursi hazretleri diyor ki '' ben fedaka rlığa çok ehemmi yet veriyorum.

iki düstura da riayet etmeyi dilerim Allah tan.Amin :angel:

amin amin bu net aleminde biraz zor ama neyse...
vakarım sağol ellerine sağlık.