Seo - Adsense Ve Hit

fhuner

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bende bir uzman değilim ama kendimce araştırmalar yaparak sizlerle paylaşıyorum şimdi benim anladığım dilde sizlere anlatacağım ve faydasını gördüğüm şeyleride paylaşacağım.
Seo : Seonun anlamı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimazasyonu.Yani arama motorlarında hem istediğiniz kelimelerde en üstlere çıkıp sitenizi göstermek,hem de sitenize hit kazanmak demektir.Ben kişisell blog olarak değilde genel olarak ele alayım.Bu işte hilede var,hilesizde var ama ikisinide kullanmanız yararlı olacaktır.Ah hile dediysem o kadar yanlış anlamayın ne googlenin gözüne bakmaktır nede milleti kandırmaktır.İlk önce aranılan kelimede nasıl üste çıkarız onu açıklayım.Ben bunu çok iyi yapıyorum yani istediğim kelimede bir günde birinci sıralara bile gelebiliyorum.Aslında bunu yapmanız için size önereceğim en büyük etken bir facebook sayfanızın olması illa sitenizle ilgili değil farklı konulardada olabilir.Hem büyük hemde aktif bir sayfa bizim her zaman işimizi görecektir.Şimdi bir sayfamız olduğunu düşünelim.İlk önce kelimemizi seçiyoruz ben mesela çakallarla dans 2 için bir çalışma yaptım çünkü,bu aralar aranan en çok kelimelerden biri yeni film olduğu için.İlk önce konuyu siteme yazdım.Ondan sonra 5 dakika bekledim google indexlesin diye.Daha sonra google sıra bulucudan o kelimede linkimi buluyorum örnek vermek gerekirse, şu şekil http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...Q_jAz3UHvaXuyD80Q&sig2=E2x3gSiIpfDn-EZHNEaDfw .
Bunu url kısalt sitelerinden kısaltıyorum ben tinyurl sitesini kullanıyorum.Daha sonra bu linkimi kısaltıktan sonra,facebooktaki hem arkadaslarıma veriyorum üc bes dakka takılıyorlar hem de bir kaç sayfada paylaşıyorum aktif ve büyük ve en fazla akşama emeğimin karşılığını alıyorum.Bu en etkili yöntemdir.İş bunla bitmez.Siteniz ilgi çekici olmalı tema yönünden de.Bazen bakıyorum adsense teması diye bazı temalar var millet onlara yönelmiş kazanayım diye.Ama bırakın kazanmayı kendim bile girdiğimde hemen cıkıyorum.Çünkü tema görsellik açısından önemlidir.Daha sonra sitenizin hızı sizde olsanız,yavaş bir sitede ne kadar durursunuz.Onun için sitemizdeki hataları GTmetrix | Website Speed and Performance Optimization bu siteden bakabilir ve hızlı bir şekilde sorunları haletmeliyiz.Etiket olayı çok önemlidir.Mesela benim siteye etiketlerden gelen çok kişi oluyor.Ama genel yapılan hatalar var.Mesela facebook hilesi paylaşıyorsunuz diyelim.Facebook Hilesi,Facebook Oyun Hilesi,Facebook Süper Hile gibi aynı kelimeleri içeren etiketler girmeyin.Daha değişik olsun ve üç etiketi geçmeyin derim.Ve en önemli husus sosyal imleme suan en faydalı bir kullanımdır.Öyle 100-500 imleme yapmanıza gerek yok.25 adet en iyilerinden olsa yeterlidir.Her yazıdan sonra bir imleme yaptınızmı hem size hit gelir,hemde backlink. Ve en son olarakta 3-4 günde bir siteniz pingletin.Geriye son birşey kalıyor biraz tanıtım bunlar için seo paketleri v.s almanıza gerek yok.10 forum sitesine,10 blog tanıtım sitelerine ve birde Buraya Tıklayıp bir 100 wiki çalışması yaptınızmı sizi kurtarır.En azında 1,5 ayda bir bu çalışmayı yapın.

Adsense : Adsense bir çok sitenin gelir kapısı gibi neredeyse.Peki adsensede daha çok nasıl kazanrım.Birincisi adsenseden tıklanma ve tıklanma başına maliyet önemlidir.Şimdi şunu söyleyim ben bu siteye adsense koydum ama gelirim o kadar yüksek değil fakat normal bir blog sahibine göre fazla.Neden derseniz adsensede yerleşim çok önemlidir.Yerleşimi yaparken de iki gerçek var bir yanlışlıkla tıklama birde kasıtlı tıklama.Yanlışlıkla tıklama nasıl olur.Mesela bir yazı yazdınız ve yazının tam ortasında text reklam var.Ziyaretçilerin çoğusu mavi link gördümü dayanamaz basar,hani konuyla alakalıdır diye.Birde biri faydalı buldu yazınızı ve kopyalayacak iken oradada bir yanlıs tıklama v.s v.s diye çoğaltabiliriz.Birde yazınızın sağına veya soluna muhakkak bir 336×280 reklam koyun.Eğer imkan varsa ya üst kısıma 728*90 yada sağ sol bir tarafa 120*600 tarzı bir reklam yerleştirin.Birde konu başlangıcına ne kadar çok reklam olursa o kadar iyi ana sayfada görünen reklamlar o kadar çekici gelmez yani.Eğer siteniz wordpress ise MightyAdsense ve Whydowork Adsense eklentileri her türlü işinizi görür.Tabi tıklamaya görede yüksek veren kelimeler var en çokta ingilizce.Peki bunun için ne yapabiliriz.Ben size bu konuda şöyle bir fikir vereyim eğer kişisel bloğunuz var ise bloggerden bir tane daha benzerini açıp yazılarınızı ingilizceye çevirip yayınlayın derim.

Şimdi genel bir değerlendirme yapalım.Hit ve seonuz için en büyük etkenlerden biri sosyal paylaşım siteleri dediysek sadece kendiniz paylaşım yapmayın herkes yapsın.Yani sitenize öyle bir paylaş butonları koyun ki millet paylasam be desin sizin için hazırlanan bir kaç örneği Buradan kullanabilirsiniz.Tweeteri unutmayalım tabi.Ve sitenizi güncel tutmaya çalışın hiçbir şekilde backlink v.s tarzı programlar kullanmayın sadece size verdiğim wiki programı yeterli ve zararsızdır.Diğerlerinden ben çok zarar gördüm.Fazla link çıışı yapmayın sitenizden mümkün olduğunca site dışı linkleriniz nofollow olsun google amca bunu seviyor.Ah birde unutmadan sitenizin googlede ilgi çekmesi için yıldızlı göstermeyi dneyiniz ben faydasını gördüm.Buraya Tıklayın
Benim anlatcaklarım bu kadar.Farklı birşeyler öğrendikçe muhakkak sizlere sunacağım.Ve şunu unutmayın benim bu bildiklerimi,ebook yapıp satanlar var.Bu konuda hassasşyetinizi bekliyorum inşallah.Dua Ve Selam İle.
Kaynak : Fhuner - Kişisel Blog

duhan05

Yeni Üye
paylaşım için teşekkürler hocam. ben özellikle sosyal medyanın site hiti ve seo açısından önemine değindiğiniz bölüme daha cok dikkat kesildim. seo ve sosyal medya önemli öneme sahip artık bu konu ile alakalı bende kendi blogumda ( weblozi.com ) bir bölüm açtım Web2 Sosyal Medya | Weblozi.com