tahmidiye

Eyvàh!

Well-known member
Allah, Bediüzzaman Hazretlerinden ebeden râzı olsun. Elimize öyle bir tahmidiye paketi vermiş ki; hem tâdâd edilen nimetlerin farkına varmanızı sağlıyor, hem de onlara sayısız şekilde , akılların idrakten aciz kalacağı miktarda hamd etmeyi mümkün kılıyor.

Bunlar, bizim sahip olabileceğimiz en önemli nimetler:
Kur'ân
İman
İslam
Hz.Muhammedin peygamberliği ve Ona iman
Risale-i nur
Cennet
Allah'ın maddi manevi her türlü ikramı..

Hamd ederken ise bakın neler sayılıyor;

Allah'ın isim ve sıfatlarının tecellileri
Efendimizin (a.s.m.) yaptığı iyilikler, sahip olduğu kemâlât,sağladığı faydalar,Âl, ashab ve ümmetinin hasenâtı
Kur'ânın zihinlerde tasavvur edilen mânâları, havada temessül eden kelime ve harfleri
Melek ve ruhanilerin bütün zamanlarda yaptığı tesbihler,getirdikleri hamd, tekbir ve tehliller
Yıldızlar, hareketleri, duruşları,zerreleri
Bitkiler, ağaçlar, onların yaprakları,çiçekleri,meyveleri,tohumları, getirdikleri tesbih ve hamdler
Kuşlar, kuşcuklar, hayvanlar,onların sesleri,nefesleri,getirdikleri tesbih ve hamdler
Taamlar, nimetler,bunların kokuları, tatları,parçaları
Kadir, Berat, Miraç, Regaip gecelerinin ve Ramazan ayının âşireleri (âşire tâsianın, o da sâmianın, o da sadisenin, o hamisenin, o râbianın, o sâlisenin, o sâniyenin, o da dakikanın altmışda biridir.)
İnişinden kıyamete kadar Kur'ânın kelime ve harflerinin okunmasının sevapları
Mü'min ve müslümanların yaptıkları iyilikler
Kâinatın zerreleri, terkipleri, yaptıkları tesbihler
Bütün asır ve mekanlardaki ağaçların yaprakları, denizlerin dalgaları, yağmurların damlaları, kuşların nağmeleri, ışıkların parıltıları,çiçeklerin tohumları,meyvelerin çekirdekleri
Madenler, hususiyetleri ve faydaları
Melekler, ruhlar, insanlar, cinler, bitkiler, hayvanlar ve bunların bütün zamanlarda yağtıkları hamdler,ettikleri tesbihler
Cennet ahalisi ve sonsuza kadar Allah'ın onlara yapacağı ikramlar..

Hiç başka iş yapmasanız, bu miktar hamd etmeye ne nefesiniz yeter, ne ömrünüz.
Ama siz tahmidiyeyi okuduğunuzda bütün bunlar sizin için tek tek sayılıp hamdinize ekleniyor inşaallah.

Tahmidiye nimeti için,Tahmidiyedeki mânâlar ve miktarlar adedince Âlemlerin Rabbine hamd-ü senâ
Efendimize (a.s.m.) sâlât-ü selâm
Bediüzzaman Hazretlerine rahmet olsun..

behiye

Member
selam deniliyoki tahmidiye ve sayre bilinen büyük duaları dünyevi maksatlarla istemeyin ya bence kimse kolay kolay sadece ahiret için bir sey istemez tamam dua bir ibadet ve ibadetlerimizi sadece allah için yaparız ama şunuda biliyorum istemekte özgürüz insan dünya ait birşey istiyemezmi inanın kafam karıştı

bizar

Well-known member
Soru: "İşte bu sırrı anlamayanlar, meselâ yüz hâsiyeti ve faydası bulunan Evrâd-ı Kudsiye-i Şah-ı Nakşibendîyi veya bin hâsiyeti bulunan Cevşenü'l-Kebîr'i, o faydaların bazılarını maksud-u bizzat niyet ederek okuyorlar. O faydaları göremiyorlar ve göremeyecekler ve görmeye de hakları yoktur. Çünkü o faydalar, o evradların illeti olamaz ve ondan, onlar kasten ve bizzat istenilmeyecek. Çünkü onlar fazlî bir surette, o hâlis virde talepsiz terettüp eder. Onları niyet etse, ihlâsı bir derece bozulur. Belki ubudiyetten çıkar ve kıymetten düşer"
buyurmuş Üstad Hazretleri..celcelutiyye veya cevşen veya kulubuddariadaki diğer duaları okurken bir kısım ihtiyaçlarımızın görülmesini talep ediyoruz,zahiren salt ihlas görünmüyor..Bazen inşiraha kavuşmak için bazen belki kemalat için okuyoruz benim gibi amilerin gözündeki bu tenakuzun hallini isteriz?

Yekta Ağabey

-El-Cevap: Dünyevi bir maksatla dua etmek caizdir.

Deliller:
- Hz. Süleyman'ın mülk için
- Hz. Eyyub'un sıhhat için
- Hz. Yakub'un oğluna kavuşmak için... etttiği dualar ile Kur'an apaçık bir biçimde dünyevi maksatlar ile duayı caiz gösteriyor. Peygamberler, bırakın yanlış bir şeyi, sevapça güzel olmayan bir şeyi dahi yapmazlar.

Hem de
- Allahtan her şeyinizi isteyin, ayakkabınızın bağını bile
- Allahtan her şeyi isteyin, evdeki tuzu bile; hadisleri emrederek dünyevi şeylerin istenmesini istiyor

Hem de
Efendimizin sahabeye öğrettiği, kütübü sitte'de de defeatle geçen
- uyku gelmeyince uyumak için
- borç ödenmesi için
- hastalıktan şifa bulmak için.. dualar öğreterek dünyevi şeylerin istenebileceğini gösteriyor

Hem de
Efendimizin sahabe için ettiği
- Enes için malda ve evlatta bolluk ve bereket
- abdurrahman bin avf için servet
- sair pek çok sahabe için sıhhat.. dualar göstererek dünyevi şeylerin istenmesine cevaz veriyor.

Hem de
bu güne kadar sahabe, tabiin, ulema tarafından nakledilen
- maddi ferahlık
- iç ferahlığı
- hastalıklardan şifa.. gibi dualar da bu hükümlere delil olur

Üstad-ı Muhterem'in ihlası zedeler dediği ve talepsiz okunsun ifade buyurduğu "dünyevi taleb için dua edilmesin" manasına değil, o menkul ve meşhur dualara terettüp eden dünyevi faydaları için o dualar okunmasın manasınadır.

Bir misal meseleyi izah eder zannediyorum:

Birisi "Allah'tan sıhhat isteyebiliriz. O halde "Allah'ım senden sıhhat istiyorum" demek makbuldür. Bir beis yoktur."
Diğeri "Cevşen-i Kebir'i mesela desek ki her kim okusa sıhhat bulur." (böyle bir rivayet olmayabilir, sadece bir misal) O kişi de "Ya Rabbi, sen Cevşen'i okuyana sıhhat veriyormuşsun. İşte ben de okudum, bana sıhhat ver" demiş gibi oluyor.
Yani dua sırf "lillah" yapılmış olmuyor, "lis-sıhhat", "lil-mâl", "lil-afiyet" vs. vs. hulasa "lid-dünya ve mâ fihâ" yapılmış oluyor.
Halbuki birincisinde "Allah'tan sıhhat isteme duası" sırf O Allah olduğu biz de O'nun kulu olduğumuz için yapılıyordu.