HİC ESSEK KADAR OLDUNUZ MU?

dil-beste

Member
birgun imam_i safi hazretleri mescide girer ve talebelere sorar;evlatlarım bugun kım salavat konusunda esegi gectı der.talabeler saskınlıkla ;anlayamadık hocam derler.bugun kımler kac tane salavat cektı der.ve yukselen seslerden 100,500,1000... gıbı cevaplar cıkar.bunun uzerıne hazret de;evlatlarım kımı zaman o begenmedıgınız hayvan bıle gunde en az 5000(besbın)tane cekermıs.o yuzden soruyorum HIC ESSEK KADAR OLDUNUZ MU? _________________________________________________BEN SOYLEMEYE UTANIYORUM AMA BEN HAYATIMIN HIC BI EVRESINDE DIYEYIM MALESEF ESSEK KADAR OLAMADIM

T

Tarihci19

Misafir
kemmiyet keyfiyet meselesi, bir insanın bir şeyleri sürekli tekrar etmesi mi yoksa bir teybin bir şeyleri sürekli çalmasımı daha kıymetli?

insan söledikçe yorulur nefsi ve şeytan insana musalat olur ve sölettirmemeye çalışır, ama eşşek ise onu robot gibi zikreder tekrarlar şeytan ve nefs onu vazgecirmeye çalışmaz, o nedenle bir müttakinin halisane içinden gelerek bir Allah demesi bir eşşeğin 1000 kere Allah demesinden daha ziyade kuvvetlidir..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Tarihci ' Alıntı:
kemmiyet keyfiyet meselesi, bir insanın bir şeyleri sürekli tekrar etmesi mi yoksa bir teybin bir şeyleri sürekli çalmasımı daha kıymetli?

insan söledikçe yorulur nefsi ve şeytan insana musalat olur ve sölettirmemeye çalışır, ama eşşek ise onu robot gibi zikreder tekrarlar şeytan ve nefs onu vazgecirmeye çalışmaz, o nedenle bir müttakinin halisane içinden gelerek bir Allah demesi bir eşşeğin 1000 kere Allah demesinden daha ziyade kuvvetlidir..

yani hayvanlarda terakki yokdur öle mi oluyo ^o)

T

Tarihci19

Misafir
illailayh ' Alıntı:
söyle abi söyle kim tutar senii:):) sonuna kadar abimin yanındaım en sivrisinden:):)

eyvallah kardeşim :) en sivrisinden ;)_________________________________________________
T@LH@ ' Alıntı:
yani hayvanlarda terakki yokdur öle mi oluyo ^o)

evet, hayvanların dereceleri sabit, ne artar ne azalır. oysaki insan yükselmeye ve alçalmaya müsait, esfeli safilin ve ala yı illiyun arasında inip çıkabilir, melekler ve hayvanlar ise sabittir. o yüzden biz eşrefi mahlukuz, bir hayvanın zikri bir teybin çalması gibidir, istediği kadar çalabilir ve yorulmaz zahmet çekmez, ama bizimkisi ise bedenin yorgunluğu yanında nefsin ve şeytanın vazgecirmesine açıktır.. dolayısıyla bizim ağızla sölediğimiz teybten çalan aynı zikirden kıymetli olduğu gibi bizim zikrimiz ile hayvanatın zikride aynı şekildedir. hayvanlar o nedenle zaten teraakki edemiyorlar.

dil-beste

Member
talha abi imam-i şafi hazretleri 5000 olduğunu söylüyor .tarihçi abi ben sadece acizane paylaşmak istemiştim. ee tabi siz artık terakkiniz çok fazla olduğu için böyle şeyleri tiye almanızda normal karşılıyorum.bu kadar bilgili olduğunuzuda belli etmeyin mazallah nazar ederler

T

Tarihci19

Misafir
dil-beste ' Alıntı:
talha abi imam-i şafi hazretleri 5000 olduğunu söylüyor .tarihçi abi ben sadece acizane paylaşmak istemiştim. ee tabi siz artık terakkiniz çok fazla olduğu için böyle şeyleri tiye almanızda normal karşılıyorum.bu kadar bilgili olduğunuzuda belli etmeyin mazallah nazar ederler

ben neyi tiye almışım? siz acizane paylaştınız, bizde acizane katkıda bulunduk bunu neden tiye alma algıladınız? burda güzel bir mesele açılmış ben de insanın ve hayvanatın zikrindeki farktan bahsettim, Talha nın sorusu daha da açıklama getirmeme vesile oldu ve daha güzel oldu zannımca. bir kulun terakkisinin çok mu az mı olduğunu siz değil Allah bilir. bunu bilmiyormusnuz yoksa bilmenize rağmen beni tiye almaya mı çalıştınız?

dil-beste

Member
ACİZANE PAYLASIRKEN GURURU ,KIBIRI BIR YERE BIRAKMAK LAZIMDIR BEN OYLE BILIYORUM.BEN KENDIM COK BILGILI DEGILIM BUNU ACIKCA SOYLUYORUM.SIZIN GIBI BIRIYLEDE HARP EDEMEM.SOYLE HISSETTIM SANKI BENIMLE ALAY ETTINIZ GIBI GELDI.BEN ESSEK KADAR OLAMADIM DIYINCE...EGER SIZ BU KONUDA ESSEGI GECTIYSENIZ BIN MASALLAH!TERAKKI HUSUSUNDA HAKLISINIZ

G

Guest

Misafir
???

"""""""BEN SOYLEM EYE UTANIY ORUM AMA BEN HAYATI MIN HIC BI EVRESI NDE DIYEYI M MALESE F ESSEK KADAR OLAMAD IM""""""""

söylediklerimden hiçbiri bu yazınıza karşılık değildi.. hatta yazdıklarım sizin eşşek kadar zikretmemenize üzülmemenizi sağlayacak şeylerdi. örneğin şu ilk yazım gibi :

""insan söledikçe yorulu r nefsi ve şeytan insana musala t olur ve sölettirmemeye çalışır, ama eşşek ise onu robot gibi zikred er tekrar lar şeytan ve nefs onu vazgec irmeye çalışmaz, o nedenl e bir müttakinin halisa ne içinden gelere k bir Allah demesi bir eşşeğin 1000 kere Allah demesi nden daha ziyade kuvvet lidir. """"

burdan çıkan şey şu ki, sizin içten bir zikriniz eşşeğin robot gibi tekrarladığı zikirlerinden daha kıymetlidir. ne sizinle nede başkasıyla alay etmedim. söylediklerimde ciddiydim neden alay ediliyor hissine kapıldınız anlamadım. ama şu yazınızda ben ayan beyan anladımki siz benle dalga gecmişsiniz..

""""""""ee tabi siz artık terakk iniz çok fazla olduğu için böyle şeyleri tiye almanızda normal karşılıyorum.bu kadar bilgil i olduğunuzuda belli etmeyi n mazall ah nazar ederle r"""""""

benim terakkimin fazla olduğunu kim söyledi? ve neyi tiye almışım Allah aşkına bu konuda benim gayri ciddi bir cümlem varsa biri bana söylesin..

illailayh

Active member
ilahi dil bestee forumdaki hiçbir arkadaşı Tarihci abı basta olmak uzere tanımıyorum..yeri gelmiş o yorumu yapmışımdır..bunun için kimsenin fikrine ihtiyacım yok..artı ben o yorumları sana laf söylemek icin deil Tarihci abinin o huyunu sevdiğim ve yeri geldigi için yaptım..şahsınla hiçbir ilgisi yoktur..

T

Tarihci19

Misafir
dil-beste ' Alıntı:
pekı sız ve illailahy kıme en sıvrı dıllısınden laf soktunuz acaba :mad:
illailahy bu kadar kendıne guvenenleri pek sevme bakarsın o kendıne guvenenlerden bırı sıvrı dıllı olur o dılı sana...
gosterır.. :-X

ben de onu merak ediyorum kime sivri dille laf sokmuşuz acaba? forumun başka konularında öyle icab etmiş ben de sert uslub kullanmışım, bu da illailayh ın hoşuna gitmiş veya onu kullanıp bana latife ediyor, bana takılıyor, siz neden bunu kendi üstünüze alındınız ki? size karşı yapılmış söylenmiş bişey yok.. sadece sizin açtığınız konuda bana sivrsinden diyerek takılmış hepsi o.. bunun sizinle veya açtığınız konu ile alakası yok..

insanların bazıları o hususta ayna gibidir ben de onlardanım. karşımdaki ne kadar sivrilirse ben de onun kadar sivrilirim, illailayh çizgisini bozmadıkça karşısındaki de bozmayacaktır, istediği kadar sevip güvenebilir çünkü karşısındaki ayna kendi hareketlerinden ileri gitmeyecektir haliyle sevgisi güveni boşa çıkmayacaktır..

dil-beste

Member
abi cok özür dilerim malesef yıne yanlıs anladım.gercekten cok ozur dılerım.ama ben sıze yazmıstım 4 buyuk hastalıgı(manevı)kendımde bulunduruyorum dıye.sızı alemın en kralının kralı ilan ediyorum....kusura bakmayın hakkınızı helal edın.illailahda :'(

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
hulusi ' Alıntı:
hakkınızı helal edin konun dışında aklıma birşey takıldı ne demek tiye :(acizane cehalet

Lugattada yok anlamı :O tiyese olsa erkek keci demek olurda :S
Hulusi kardeş kibarca sölemiş ben biraz daha kibar olayım söleniş şeklinde bile kibarlık yok :O

T

Tarihci19

Misafir
dil-beste ' Alıntı:
abi cok özür dilerim malesef yıne yanlıs anladım.gercekten cok ozur dılerım.ama ben sıze yazmıstım 4 buyuk hastalıgı(manevı)kendımde bulunduruyorum dıye.sızı alemın en kralının kralı ilan ediyorum....kusura bakmayın hakkınızı helal edın.illailahda :'(

helal olsun tabiki, sen de et inşallah, illailayh da edecektir mutlaka, siz kardeşlerimsizniz sizi tiye almayı dalga gecmeyi ben kendime yakıştırmam sizlerde tiye alınacak insanlar değilsiniz nurun kıymetli hadimleri talebelerisiniz, Allah sizlerden razı olsun.. _________________________________________________
hulusi ' Alıntı:
hakkınızı helal edin konun dışında aklıma birşey takıldı ne demek tiye :(acizane cehalet

tiy e almak sölenenle dalga gecmektir abi, ama kabaca değil inceden inceye dalga gecmek, mesela :

Ali : ben o denli haz alamıyorum namazdan(samimi doğru bir söz)

Zeyd: aaaaaaaa olurmu hiç sizin gibi bir müttaki .)

burda Zeyd Ali yi tiy e almıştır ..

hulusi

Well-known member
hım enterasan :)yok inş benım kardeşlerimin tiye ile işi olmaz..çünkü risale-i nur okuyan kendını değil nurları temsil eder.. değilmi?dua ile canlar

T

Tarihci19

Misafir
hulusi ' Alıntı:
hım enterasan :)yok inş benım kardeşlerimin tiye ile işi olmaz..çünkü risale-i nur okuyan kendını değil nurları temsil eder.. değilmi?dua ile canlar

öyle abi, dualar müşterek bi de abim kelimenin aslı "tiy" tiy e almak.. yeri gelmişken söliim dedim, Saygılar..