İsmail Türüt'ün Şarkısı

safinaz

Member
Sözlerini Ozan Arif'in yazdığı ve İsmail Türüt'ün seslendirdiği son birkaç gündür gündemden düşmeyen parça için ne düşünüyorsunuz?
Açıkcası ben hiç tasvip etmedim.Karşı taraftaki vurulan insan(Hrank Dink) bir gayrimüslim olsa dahi,bir cinayetin ardından gözdağı verilircesine ve tasvip edilircesine dillendirilmesini bir müslüman gözüyle hoş karşılamadım.Zaten Türkiye'de Ermenilere karşı kötü bir imaj uyandırılmaya çalışılırken,böyle bir şarkı fitne çıkarmaktan başka birşeye yaramıyor.Ayrıca böyle yaptıkça Türkiye de,tek yanlı,din ve düşünceye özgürlük olduğunu ispatlamak adına,dahada tavizler vermeye başlayacaktır.Malum cinayetten sonra herkes,"Hepimiz Ermeniyiz"gibi çok yakışıksız protestolar yaptılar.

Cinayeti işleyenler,Ogün Hamast ve Yasin Hayal'di bildiğiniz gibi.
Bu arada şarkının sözlerinden bir kesit;

Ogün öyle desinler,bugün böyle desinler
Fatihalar,Yasinler bitmez Karadenizde...

Merih

Well-known member
iyide burda vurgulanan bence karadeniz insanin vatanseverliği ki nitekim gerçekten te öyle karadeniz insani çok miliyetçi ve vatanseverdir. bu klipi yapan şahıs olayı saptırmış bunu tutupda ismail türüte yada ozan arife mal etmek yanliş sonuç olarak bu klibi yapan onlar değil bende tutup filanca sanatçının filanca şarkısına böyle bir klip yapsam o sanatçımı mı suçlu olacak yani ;)

EL-AKSA

Yeni Üye
her gün yeni bir şey öğreniyoruz ne güzel ben masum bir insanı öldürmenin vatanseverlik ölçüsü olarak algılanacağını nerden bileyim ama şimdi öğrendim

zeyka

Member
Arkadaşlar, burda bir insanın katlinin vatanseverlik kılıfı altında meşrulaştırılması var. Bizler cinayetin ne büyük bir günah olduğunu bilmiyor muyuz? Bunu nasıl görmeyiz?
İslam dininde büyük günahlar arasında yer alır insan öldürme. Sadece insan değil, sebepsiz yere hayvanı, bitkiyi öldürmek bile hoş görülmez dinimizde. Öldürmeye cevaz verilen haller bellidir. Bir insan ne yapmış olursa olsun, kendimiz ceza kesemeyiz. Hele de ölüm cezası...
Hepimiz vatanseveriz, milliyetçiyiz ancak bu özelliğimiz haksız yere cinayetlere kılıf değildir, olmamalıdır.
Saygılar

ebrar172

Well-known member
safinaz kardeşim yazdığınız cümle yani fatihalar yasinler bölümünü şuanda bilmesenizde ben söyleyeyim ismail türüt pek çok türküsünde kullanır evet bir karadenizliyim türüt dinlermiyim hayır fakat karadeniz radyolarında sık sık çaldığı için yıllardır tatillerde dinleriz mecburen yani bu satır ilk defa kullandığı bir cümle diildir türkülerinin büyük bir bölümünde bu ve benzer parçalar vardır ..ve işin ilğinç yanı her dönem albümü çıktığında mutlaka birileri bir parçayı seçip üstüne giderler o parçanın ..hatırladığım birkaç vaka cübbeli ahmet hocayı övdü denen bir türküsü vede sedat peker in gündemde olduğu bir dönemde onu övdüğğü söylenen bir türkü vardı önceki dönemlerde...ve her dönemde soruşturma açıldı ve kapandı ...şimdi buradaki mühim mesele şudur türüt ve ozan arif böyle bir kasıtla yani cinayeti övmek maksadıyla yapılmadığını söylüyorlar bu parçanın...ben kişilerin kelamlarını esas alırım fakat ortada bir parça var diyeceksiniz evet var ama bu klip olmasa arkasında, birçok parça gibi sıradan duracak bir şarkı bu arkasına o görüntüleri yerleştirince hakikaten tuhaf olmuş ama ben ne görüntülerin nelerle birlikte verilip halkın kandırılmaya çalışıldığını gördüm bu ülkede...dediğim gibi kişilerin kelamını esas alırım su-i zan çok tehlikeli bir dehlizidir düşmekten yaradana sığınırım..yani bu insan tersini söylerken hadi ordan seni seni sen böyle düşünmüşsündür bak klip bile yapmışlar diye çıgırtkanlık yapmak maazallah ya kişinin söylediği doğruysa sizi nerelere götürür Allah esirgesin...vede son olarak hiçbir masum insanın kökeni dini ne olursa olsun ölmesine taraftar diilimdir aslada olmadım...11 eylül 2001 tarihinde o dakikaları canlı yayında ilk izleyenlerdenim ve o anda dünyanın artık dönülemez bir yola girdiğini hissetmiş ve o şoktan 1 hafta sıyrılamamıştım...kimse kimseyi öldürmesin inşaallah fakat lütfen kişilerin kelamları dururken 3. şahısların çığırtkanlıklarıyla kalem kırmayalım...