Sabrın Mükâfâtı

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Sabrın Mükâfâtı

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

İnsana bir zarar geldiği zaman, yan yatarak, oturarak veya ayakta durarak (o zararın giderilmesi için) bize dua eder; fakat biz ondan sıkıntısını kaldırınca, sanki kendisine dokunan bir sıkıntıdan ötürü bize dua etmemiş gibi geçip gider. İşte böylece haddi aşanlara yapmakta oldukları şeyler güzel gösterildi.” (Yunus, 12)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar müslümanın başına gelen her şeyi Allah, onun hatâlarını bağışlamaya vesîle kılar.” (Buhârî, Merdâ, 1, 3; Müslim, Birr, 49)

Âmir (ra) bu hususta şu hâdiseyi nakleder:
“…Peygamber Efendimiz’in yanına gittim. Bir ağacın altına kendisi için yaygı serilmiş, üzerinde oturuyordu. Ashâbı etrafına toplanmışlardı. Ben de yanlarına oturdum. Bir ara Allah Rasûlü (sav) hastalıklardan ve dertlerden bahsedip dedi ki:
“Mü’mine bir hastalık gelir, sonra da Allah onaşifa verirse, bu hastalık onun geçmiş günahlarına keffâret, geri kalan hayatı için de bir öğüt olur. Şâyet münâfık hastalanır, sonra da âfiyet verilirse o, sahibi tarafından bağlanıp sonra da salıverilen fakat niçin bağlandığını, niçin salıverildiğini bilmeyen bir deve gibidir.”
Rasûl-i Ekrem Efendimiz’in etrafında oturanlardan biri:
“–Ey Allah’ın Rasûlü, hastalık nedir? Ben şimdiye kadar hiç hastalanmadım” dedi. Rasûlullah (sav):
“–Kalk! Sen bizden değilsin” buyurdu.”(Ebû Dâvûd, Cenâiz, 1/3089)
Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Erkek olsun, kadın olsun mü’min, Allah’a günahsız olarak kavuşuncaya kadar kendisinden, çoluk çocuğundan ve malından belâ eksik olmaz.” (Tirmizi, Zühd, 57/2399; Ahmed, II, 287, 450; Muvatta, Cenâiz, 40)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna(Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Halîm: Cezalandırma imkânına ve gücüne sahipken suçluların cezasını hemen vermeyen, gazâbın kendisine gâlip gelmediği, sapıkların düşüncesizliklerinin, âsilerin isyanlarının kendisini öfkelendirmediği, teennî ve afv sahibi, kullarının suçunu anlamasına ve tövbe etmesine imkan tanıyan, acelecilikle ve kızgınlıkla davranmayan ve ceza vermekte de acele etmeyen, çok yumuşak davranan demektir.

Kısa Günün Kârı

Belâ ve musîbetlerin en şiddetlisi peygamberlere, daha sonra derece derece sâlih kullara verilir. Her türlü hastalık, bela ve kederli hallerimizde Rabbimize dua edelim.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUKhizmetidir.