Ben Ne Kadar Müslümanım?

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ben Ne Kadar Müslümanım?

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“O kâfirler ki, dinlerini bir eğlence ve oyun edindiler de dünya hayatı onları aldattı. Onlar, bu günleri ile karşılaşacaklarını unuttukları ve âyetlerimizi bile bile inkâr ettikleri gibi biz de bugün onları unuturuz.”(A’râf, 51)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Orta yolu tutunuz, amellerinizi mükemmelleştirmeye ve Allah’a yakın olmaya gayret ediniz. Sabahleyin, öğle ile akşam arası çalışınız. Bir parça da geceden faydalanınız. Aman acelesiz gidin, telaşsız gidin ki, menzilinize, varacağınız hedefe ulaşasınız.”(Buhârî, Rikâk 18)

Bir gün mutlaka hesaba çekileceğinin bilincinde olan insan için bu, "kendi kendini hesaba çekme" hamlesidir. Bir "hayat kitabı"na bakma eylemi... Bir, bundan sonrasını "Rıza-yı ilahi"ye sunulacak şekle sokma toparlanışı...
"Ben ne kadar Müslümanım?" diye sormak, "Rabbimle ilişkim ne kadar sağlıklı, Kur'an'la hukukum beni onun dünyasına götürüyor mu, Peygambere imanım onunla aynileşme gayretine dönüşüyor mu, ahiret inancı, dünya hayatıma ne kadar yansıyor, namazım ne kadar namaz, orucum ne kadar oruç?" sorularını sormaktır?
Yaratıcının huzuruna, yani geri dönülmez sınıra varmadan önce... bir hayat muhasebesi...
Ne kadar Müslümanım?
Günler, geceler, mevsimler, Recepler, Şabanlar, Ramazanlar... hep bu soruyu sorar insana?
Bir gün bizlere duyuruncaya kadar! (Ahmet Taşgetiren, Altınoluk Dergisi, Ağustos-2005)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna(Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Fettâh: İyilik kapılarını açan, mazlumlara yardım edip mü’min kullarını zafere ulaştıran, her müşküle çare bulan, maddi engelleri kaldıran, kuluna manevi kapıları açıp, yüreklerden tasaları,kederleri gideren demektir.

Kısa Günün Kârı
İbadetler, gönül ve kalp uyanıklığı içinde ve vücudun zindelik dirilik halinde yapılmalıdır. Her konuda olduğu gibi, ibadetler konusunda da orta yolu tutup haddi aşmamak, ölçülü olmak en güzel dindarlıktır.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUKhizmetidir.