Rasûlullah İle Akrabalık Bağım Kesildi!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Rasûlullah İle Akrabalık Bağım Kesildi!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Onlar ki, Allâh’ın riâyet edilmesini emrettiği şeye riâyet ederler (sıla-i rahimde bulunurlar),Rablerinden korkarlar ve (bilhassa) hesâbınkötü olmasından endişe ederler.” (Ra’d, 21)
Rasûlullah (sav) buyurdular:

“…Akrabâ ve dostlarıyla irtibâtınıkesmeyenlere ve Ben’im için ziyâretleşenlere Ben’im de muhabbetim hak olmuştur.” (Ahmed, V, 229)

Peygamber (sav) Efendimiz birgün Mescid-i Nebevî’nin girişinde Hz. Osman (ra) ile karşılaşmıştı. Ona:
“–Seni son derece üzgün görüyorum!?” buyurdu.
Hz. Osman (ra):
“–Yâ Rasûlallah! Bana olan, hiç kimsenin başına gelmedi. Rasûlullah (sav)’in kızı vefat edince, O’nunla aramdaki hısımlık ve akrabalık bağı kesilmişoldu!” dedi.
Allah Rasûlü (sav):
“–Ey Osman! İşte Cebrâîl (as); Rukıye’nin kızkardeşi Ümmü Gülsüm’ü de aynı miktarda mehirle ve ona yaptığın hayat arkadaşlığı gibi bir arkadaşlık yapmak üzere sana nikâhlamamı, Yüce Allah tarafından bana emretti”buyurdu.
Böylece Allah Rasûlü (sav), kızıFâtıma’nın büyüğü olan Hz. Ümmü Gülsüm’ü Hicretin 3. senesinde Hz. Osman’a nikâhladı.
Fahr-i Kâinât (s.a.v) Efendimiz:
“Osman ile Ümmü Gülsüm’ü ancak semâdan gelen vahiyle evlendirdim” buyurmuştur. (Heysemî, IX, 86)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna(Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Mütekebbir: Büyüklüğün kemâlinde her şeyden yüce, her kötülükten münezzeh, kullarına zulmetmekten berî, her şeyde, her işte ve hadisede, aklın ve vehmin anlayış kabiliyetinin çok üstünde olan azâmet ve yüceliğini gösteren demektir.

Kısa Günün Kârı
Kişinin akrabâ ve yakınlarıyla alâkasını devâm ettirmesi, onları koruyup gözetmesi, yâni sıla-i rahimde bulunması, dînimizin çok ehemmiyet verdiği esaslardan biridir. Zîrâ Cenâb-ı Hak, akrabâlarıbirbirlerine mîrasçı kılmış, birtakım haklar ve vazifelerle aralarındaki bağları kuvvetlendirmiştir.

Lügatçe
riâyet: 1. Sayma, saygı, itibar etme. 2. Uyma, boyun eğme.
sıla-irahim:Yakınlarını ziyaret edip özlem gidermek.
hısım:Akraba.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUKhizmetidir.